MojAndroid

Web SamMobile hlási, že prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Sony si myslí, že smartfóny budú onedlho schopnejšie, ako zrkadlovky, pochádzajúce napríklad z roku 2014. Aký je dôvod jeho tvrdenia a je skutočne možné, že raz smartfóny budú fotiť lepšie fotografie, ako veľké, profesionálne fotoaparáty?

Je vôbec možné, že raz smartfóny budú fotiť lepšie ako zrkadlovky?

Hneď na úvod by sme spomenuli, že ide o skutočne odvážne tvrdenie od prezidenta a generálneho riaditeľa Sony menom Terusi Shimizu. Treba totiž brať do úvahy najväčšiu slabinu fotoaparátov v smartfónoch, ktorou je obmedzený fyzický priestor v tele zariadenia, vyhradený práve pre snímače. Nuž, fyzické rozmery senzorov použitých v mobilných telefónoch rok čo rok narastajú a podľa neho by v roku 2024 mohol nastať zlom, ktorý hovorí o revolúcii vo fotoaparátoch smartfónov.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Použité snímače by mohli podávať rovnaké výkony, ako staršie zrkadlovky. Za zmienku taktiež stojí fakt, že smartfóny sa predávajú podstatne lepšie, ako profesionálne fotoaparáty. Aj preto existuje šanca, že sa vývoj lepších senzorov bude sústrediť najmä na túto oblasť a čoskoro bude priam excelovať aj v porovnaní so zrkadlovkami.

Dnešné vlajkové lode fotia skutočne úchvatne. Ide však hlavne o vec post-processingu

Ak sú teda predpovede hlavy firmy Sony pravdivé, séria Samsung Galaxy S24 ponúkne extrémnu kvalitu fotografií, akú sme ešte nezažili. Asi chápete, že ide len o špekulácie, no zároveň aj o zaujímavú myšlienku, ktorá by zmenila svet fotografovania. Povedzme si na rovinu, že kvality fotoaparátov najdrahších vlajkových lodí súčasnosti sú aktuálne na takej úrovni, o akej sme pár rokov dozadu ani nesnívali. Stále však majú profesionálne zrkadlovky navrch za predpokladu, že sú v správnych rukách.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra a iPhone 13 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

V čom sú možno mobilné telefóny lepšie, je takzvaná “výpočtová fotografia” (z angličtiny Computational Photography). Ide o spracovanie záberov po ich vyhotovení väčšinou formou nejakej umelej inteligencie. Zrkadlovky sa stále skôr spoliehajú na kvalitný hardvér, ktorý je žiaľ v konštrukcii mobilného telefónu obmedzený jeho menšími rozmermi.

Náš tip
Reaguje váš smartfón slabšie na dotyky? Skúste zmeniť toto nastavenie

4.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+