MojAndroid

Téme smart domácnosti sa na našom webe venujeme už dlhší čas. Snažíme sa prinášať testy zariadení a našim čitateľom poradiť. Táto téma je navyše úzko spojená aj so smartfónmi, pretože práve smartfóny sú zariadeniami, pomocou ktorých môžeme svoje smart domácnosti ovládať.

Dôkazom toho, že sa chceme téme smart domácnosti venovať aj naďalej, je náš úplne nový eshop, v ktorom nájdete práve inteligentné zariadenia. Ak v ňom nakúpite do konca marca, budete zaradení do žrebovania o 10 smartfónov Samsung Galaxy A10.

Dôkazom, že trh so smart zariadeniami má potenciál, je jeho trhový rast. Podľa portálu Forbes mal trh so smart zariadeniami v roku 2016 hodnotu 55 miliárd USD, v roku 2025 by to malo byť až 174 miliárd.

Zlepšovanie štandardizácie

Kúpiť si viacero zariadení smart domácnosti a nevedieť ich medzi sebou prepojiť môže byť naozaj frustrujúce. Výrobcovia sa síce snažia vyrábať produkty, ktoré budú v prvom rade kompatibilné s ich vlastnými riešeniami.

Homey smart home

Dôležitá je aj kompatibilita s hlasovými asistentmi, ktorí sú dnes v kurze. Ide najmä o Google Asistenta, Alexu či Siri. To znamená, že na samotné nastavenie produktu síce potrebujete vlastnú aplikáciu, no ovládať môžete všetky naraz len pomocou jedného hlasového asistenta.

Potom tu máme ďalšie zaujímavé produkty, medzi ktorými sa vyníma napríklad Homey v2.0. Ide o jednotku pre smart domácnosť, ktorá podporuje vyše 50 tisíc zariadení rôznych výrobcov. Možné to je vďaka podpore siedmich najpoužívanejších bezdrôtových protokolov.

Strojové učenie

Smart domácnosť je čoraz múdrejšia. Nie je to len vďaka vašim jednoduchým príkazom, ale dokáže fungovať komplexne, na základe rôznych udalostí. Očakáva sa, že v najbližších rokoch sa bude strojové učenie využívať čoraz viac.

  • Viacero zariadení do smart domácnosti nájdete aj v našom eshope. Klikajte na eshop.mojandroid.sk a nakupujte :)
  • Každý, kto od 1.3.2020 do 31.3.2020 nakúpi na stránke eshop.mojandroid.sk, bude zaradený do žrebovania o 10 smartfónov Samsung Galaxy A10!

A práve IoT zariadenia budú jednými z prvých, kde implementácia bude možná. Vaša smart domácnosť sa tak bude rozhodovať sama. Bez toho, aby ste museli čo i len pohnúť prstom sa zapália svetlá, zatiahnu žalúzie, zapne klimatizácia a podobne.

Roboty v domácnosti

Začalo to robotickými vysávačmi, skončiť to môže až u komplexných robotov, ktorí budú fungovať na základe strojového učenia a umelej inteligencie. Dokážu navariť, upratať a oveľa viac. V najbližších rokoch sa pravdepodobne kompletných “humanoidných” robotov nedočkáme, no mať v domácnosti ako pomocníka robota, bude čoraz bežnejšie.

Starostlivosť o zdravie bude efektívnejšia

Inteligentná domáca zdravotná starostlivosť ponúka potenciál na zníženie množstva práce, ktorú musia urobiť zdravotníci, lekári, sestričky, nemocnice. Dosiahnuť sa to dá napríklad preventívnymi opatreniami v podobe smart oblečenia, ktoré dokáže merať rôzne životné funkcie.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Prípadne aj iné smart zariadenia, ktoré môžu pomôcť k zdravšiemu zdravotnému štýlu, lepšiemu spánku a podobne. Akýmisi predchodcami tohto celého sú smart hodinky, ktoré používame už dnes.

Rýchlejší internet = inteligentnejšia domácnosť

Rok 2020 je rokom sietí 5G. Tieto siete sa vyznačujú výrazne vyššou rýchlosťou a minimálnou latenciou. Výrazne by mohli pomôcť k rozšíreniu pokročilých smart home produktov, prípadne môžu mať rôzne iné využitie. Na Slovensku je však 5G ešte len v plienkach. Máte tu zatiaľ len sieť od 4ky, ktorá funguje na niekoľko stovkách metroch. Vysúšať si ju môžete aj vy v Banskej Bystrici. Stačí vám na to SIM karta od 4ky a 5G smartfón.

Náš tip
5G siete budú do roku 2025 tvoriť 20% svetového trhu
10.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+