MojAndroid

Žijeme v 21. storočí a technológie sú na vysokej úrovni. Keďže sa táto informácia konečne dostala aj do uší politikov, rozhodli sa vytvoriť Ústredný portál verejnej správy s názvom Slovensko.sk.

V čase karantény je asi tá najvhodnejšia chvíľa obmedziť komunikáciu so štátom na elektronickú, a tak sme sa pozreli na to, aké nám štát dáva v tomto smere možnosti. Nedávno sme sa pozreli aj na službu Katasterportal v mobile.

Základné informácie o Slovensko.sk

Z politického hľadiska vyvolal portál vlnu nevôle v oblasti financovania. Objektívne môžeme konštatovať, že webové rozhranie pôsobí veľmi jednoducho, čo v tomto prípade značí neprehľadne. Stránka je plná textu, menu, submenu a nájsť čo hľadáte nie je príjemná činnosť.

  • Mohlo by vás zaujímať: Všetko, čo potrebujete vedieť o aplikácii Slovensko v mobile

To všetko malo stáť 19,3 milióna eur, čo je samo o sebe astronomická suma, aj keď zvážime, čo všetko musí takýto portál obsahovať v backende. Napokon nás to stálo 53 miliónov eur a spochybňovaná bola aj transparentnosť dodatkovania príslušnej zmluvy o správe portálu, takže si názor utvorte sami.

Správcom Slovensko.sk je Úrad podpredsedu vlády SR.

Čo na komunikáciu potrebujeme

My nie sme politický web, a tak nás zaujíma technologická a praktická stránka veci. Môžeme prosto chytiť do ruky mobil a vybaviť si úradovanie jeho pomocou? Ako to už býva, také jednoduché to nie je.

Na elektronické podávanie cez Slovensko.sk je potrebné nasledovné:

  • Elektronický občiansky preukaz (eID karta) aktivovaný pre elektronické služby, ktorý má vydaný tzv. bezpečnostný osobný kód (BOK)
  • Získanie kvalifikovaného certifikátu a certifikovaného zariadenia na uloženie podpisového kľúča (nový občiansky preukaz s elektronickým čipom – eID karta môže byť nosičom kvalifikovaného certifikátu, prostredníctvom ktorého je možné vytvoriť zaručený elektronický podpis)
  • Stiahnutie a nainštalovanie aplikácie eID klient, ktorá slúži na identifikáciu občana v elektronickom styku. Inštalačné súbory sú dostupné na ÚPVS
  • Stiahnutie a nainštalovanie aplikácie na podpisovanie D.Signer/XAdES, ktorej inštalačné súbory sú dostupné na ÚPVS
  • Elektronická schránka aktivovaná na doručovanie.

Ako získam elektronický preukaz?

Elektronický preukaz (alebo eID) je nový typ občianskeho preukazu, ktorý sa vydáva od roku 2013. Slúži na klasické preukazovanie totožnosti, no na zadnej strane obsahuje čip aj na preukazovanie totožnosti občana v elektronickom prostredí pri využívaní elektronických služieb verejnej správy (e-Government služieb).

V prípade, že chcete využívať takýto preukaz na prístup k elektronickým službám, budete potrebovať tiež softvérové vybavenie do počítača a kontaktnú čítačku čipových kariet. Softvér získate zadarmo na webe Ministerstva vnútra alebo priamo na Slovensko.sk. Ovládače k čítačke zasa priamo od výrobcu čítačky.

Slovensko.sk citacka cipovych kariet

Keď si zažiadate o kartu eID, môžete si pritom bezplatne zažiadať aj o nahratie troch certifikátov na jej čip. Kvalifikovaný certifikát (ACA), prostredníctvom ktorého je možné vytvoriť kvalifikovaný elektronický podpis (ZEP), certifikát (PCA), ktorý slúži na podpisovanie elektronickým podpisom a šifrovací certifikát (SCA). K certifikátom na podpisovanie si zvolíte ZEP PIN (šesťmiestny kód) a ZEP PUK (osemmiestny kód).

Ako je to s aplikáciami?

Tu sa dostávame k tomu, že aplikácie na komunikáciu vám Ústredný portál verejnej správy poskytne len pre tieto operačné systémy: MS Windows, Mac OS, GNU/Linux 32 bit (x86), GNU/Linux 64 bit (x86_64). Na to sa musíte dostať do sekcie Na stiahnutie a Android ani iOS na zozname nie je.

Pokiaľ potrebujete posielať špeciálne dokumenty, napríklad niekoľko stoviek megabajtov vo formáte PDF, môžete si stiahnuť 64-bitové verzie. Bežne stačia na podpis 32-bitové. Na 64-bitové navyše potrebujete spúšťač D.Launcher, ktorý, našťastie, nájdete priamo v sekcii Na stiahnutie na Slovensko.sk.

D.Launcher budete potrebovať aj v prípade, že sa chcete pripájať pomocou prehliadača nepodporujúceho NPAPI, a to je napríklad tiež mimoriadne populárny Google Chrome. Popri každom softvéri, ktorý vám web poskytne si môžete stiahnuť dokumentáciu či príručku. Štátna správa nás teda nenecháva na divokej rieke bez vesla, no jednoduché to nemáme.

Čo môžem robiť z mobilu?

Takže aby sme to zhrnuli – momentálne z mobilu môžeme na Slovensko.sk čítať množstvo textu. Nájdete tu 12 základných tém pre občana, ako je bývanie, financie, kultúra, doprava či zdravie. V každej sekcii nájdete tematické submenu, ktoré napokon smerujú na konkrétne témy o komunikácii so štátnou správou.

Tie potom spravidla vedú na weby jednotlivých ministerstiev, kde si už môžete preštudovať konkrétne dokumenty. Pochváliť musíme systém, ktorý sa vás v prípade potreby najskôr spýta pomocou dropdown menu na príslušnosť ku konkrétnemu štátnemu orgánu. To je prehľadné a šikovné.

slovensko.sk hladanie

Ak vás napríklad zaujíma, ako je to s povoľovaním ohňostrojových prác, musíte si zvoliť, či ide o obec Spišská Belá alebo napríklad mesto Nitra. Po presmerovaní na príslušný web štátnej správy však často narazíte na nutnosť podať žiadosť o vyjadrenie či iný dokument s podpisom pomocou eID. Takže to budete musieť urobiť na stolovom PC či notebooku.

K niektorým témam a zneniam predpisov, smerníc a iných legislatívnych noriem sa však dostanete aj bez toho, takže čosi sa predsalen dá vybaviť, resp. preštudovať aj cez mobil. Portál vás nasmeruje na všeobecnú agendu konkrétnych inštitúcií a vyhľadávať riešenia možno aj podľa životných situácií, v ktorých sa ocitnete. Nechýba ani fulltextové vyhľadávanie a sekcia pre podnikateľov, líšiaca sa od tej občianskej v témach.

Nájdete tu tiež užitočné linky na stránky a sociálne siete súvisiace so štátnou správou, napríklad korona.gov.sk, kde možno získať informácie súvisiace so šírením koronavírusu ako fakty o stave, prevencii a boji proti nákaze, a napokon aj kontakt na telefonickú infolinku z domova či zo zahraničia.

Budúcnosť a Slovensko.sk

Dobrá správa je, že podpora smartfónov sa vraj chystá. Keďže sme práve krátko po voľbách, ťažko povedať, akú prioritu bude mať tento krok pre novú vládu. Ako sme však naznačili už v úvode, v časoch karantény, ktoré práve prežívame by táto možnosť bola viac ako žiaduca.

Ešte v júli 2018 rokovala Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) a zástupcovia Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPPVII) na stretnutí so zástupcami združení odbornej verejnosti (menovite združení IT asociácia Slovenska (ITAS) a Slovensko.Digital) na tému pripravovaného projektu mobilnej autentifikácie a autorizácie (skrátene mobileID).

Zhodli sa na tom, že bariéry treba búrať, takže v budúcnosti musí byť možné prihlásenie bez čítačky kariet eID, stiahnutie aplikácií z Obchodu Play a App Store, aktivácia cez mobileID online alebo asistovane a napokon prihlasovanie do portálu aj podpisovanie pomocou smartfónu.

Z portálu Slovensko.sk sa dozvedáme pozitívne správy o tom, že „čochvíľa sa skončia časy, kedy sa možno prihlásiť a podpisovať iba pomocou počítača a čítačky eID“. Na aplikáciách pre smartfóny sa údajne už pracuje, no keďže správa pochádza spred dvoch rokov, nebudí veľkú dôveru.

Snáď nás nová vláda milo prekvapí a v spolupráci s odbornou verejnosťou zavedie mobilné aplikácie už čoskoro a nebude to stáť desiatky miliónov eur.

Tip redakcie – nákupný poradca

Náš tip
Na Slovensko by mal prísť piaty mobilný operátor
14.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+