MojAndroid

Skúšali ste niekedy použiť webovú stránku pre vybavenie niečoho od štátu? Aká bola vaša skúsenosť? Naša bola väčšinou zlá, ako napríklad v prípade Katasterportálu. Oficiálny Katasterportál je neprehľadný, neresponzívny a hlavne vyzerá zastaralo.

Pozitívum je, že funguje, nie všetky štátne stránky totiž obvykle fungujú úplne spoľahlivo. Ako to však už býva zvykom, aj to má svoj háčik.

Katasterportál v mobile

Prvá vec, ktorá vás prekvapí, alebo možno ani nie, bude vzhľad stránky. Vyzerá byť 10 rokov pozadu, je neresponzívna a rozhranie mapy pri prvej návšteve nefunguje. Na to, aby ste mapku mohli používať je potrebné vykonať inštaláciu niekoľkých doplnkov. No tie sú dostupné len pre počítač a bohužiaľ aj tam si ich musíte ručne stiahnuť. Navyše neohrabaný názov súboru trochu pripomína vírus.

Ak chcete výpis listu vlastníctva, najjednoduchšie to bude cez vyhľadanie vlastníka. Vyklikávanie je zdĺhavé a web vyžaduje niekoľko parametrov. Následne kliknete na “Vytvoriť zostavu” a asi po minúte čakania máte pripravené PDFko na stiahnutie.

Ide to jednoduchšie so ZBGIS

ZBGIS (Základná báza údajov pre geografický informačný systém) má krajšie, responzívne rozhranie, ktorého základom je mapa. Na tejto mape si viete zvoliť z rôznych filtrov, podľa toho, čo potrebujete. Na nej vidíte  súpisné čísla budov a po kliknutí uvidíte základné informácie o mieste, nie však o vlastníkovi.

Ak chcete vedieť viac informácií o vlastníkovi a ak chcete list vlastníctva, musíte zmeniť filter na Kataster nehnuteľností (ružová farba). Vzhľad mapy sa mierne zmení, ale teraz sa vám po kliknutí na parcelu zobrazí meno a priezvisko majiteľa.

Ak rozkliknete meno majiteľa, zistíte ďalšie parcely, ktoré vlastní, ak nejaké vlastní. Ak chcete výpis listu vlastníctva musíte kliknúť na ten malý štvorec, aby sa otvorila úplná stránka danej parcely. Tam sa vám ponúkne možnosť vybrať si či chcete úplný výpis alebo len ten čiastočný. Po kliknutí máte okamžite stiahnutý výpis listu vlastníctva.

Aplikácia ponúka i 3D pohľad, pre prípad ak chcete vedieť rozlohu konkrétnej budovy. Taktiež ponúka funkciu Meranie, ktorá pomocou bodov, ktoré určíte kliknutím, zmeria veľkosť pozemku. Toto meranie má rozšírené funkcie – zmeria vám obvod, výškový profil a jednotlivé prevýšenia, ale aj objem plochy.

Ostatné filtre máp vám ukážu základné informácie o budove (zelený a základný filter), informácie o vlastníkovi a parcele (ružový filter, nazývaný Kataster nehnuteľností).

Ostatné filtre sú menej podstatné a to Terén (hnedá farba), ktorý ukazuje informácie o prevýšení vrstevnicami, Geodetické základy (fialový), popisuje geodetické body, Archív (modrý) zobrazuje starú verziu mapy a Geografické názvoslovie (žltý), ukazuje názvy prírodných úkazov v zahraničí, ale po slovensky.

Nová sekcia – nákupný poradca

Dávame do pozornosti našu novú kategóriu článkov v sekcii Nákupný poradca. Nájdete na nej výbery tých najlepších produktov podľa redakcie. Poradíme pri výbere smart hodiniek, smartfónov s najdlhšou výdržou a iné.

14.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+