MojAndroid

S celkovou modernizáciou spoločnosti sa menia aj návyky platenia. Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi sme sa spoliehali takmer výlučne na hotovosť, dnes je situácia úplne iná. Spoločnosť Mastercard v tlačovej správe uvádza, že dnes bezhotovostne pravidelne platí až 56 percent Slovákov.

Pre porovnanie, v roku 2018 to bolo len 44 percent. Zaujímavý je aj fakt, že ak by zákazníci nenarážali na obchodníkov, ktorí platenie kartou neprijímajú, viac ako tri štvrtiny všetkých platieb by boli bezhotovostné.

Nemali by ste prehliadnuť:

Slováci však preferujú bezhotovostnú platbu aj v prípade, ak pri sebe majú hotovosť. Tú často vnímajú len ako nutnú rezervu, ktorú majú v peňaženke často aj niekoľko týždňov bez akéhokoľvek využitia. Tento prístup spomína až polovica respondentov v prieskume.

Najčastejšie ľudia platia kartou v lekárni, na trhoviskách, úradoch a v reštauráciách. Viac ako dve tretiny zákazníkov od nákupu odradí aj to, ak obchodník karty neakceptuje. To znamená, že musia vytiahnuť hotovosť, ktorú nie všetci majú neustále pri sebe.

Slováci čoraz radšej platia mobilom aj hodinkami

Z prieskumu tiež vyplýva jasný trend digitalizácie a počet ľudí, ktorí na platbu využívajú smartfón alebo inteligentné hodinky, neustále pribúda. Často sa stáva, že klasickú fyzickú kartu od banky nevyžadujú, prípadne ak ju majú, nenosia ju pri sebe, hovorí viac ako tretina respondentov. Slováci často platia bezhotovostne aj za drobné nákupy.

Google Penazenka
Google Peňaženka

Ak vlastníte smartfón s NFC a platbu mobilom ste ešte nevyskúšali, určite to odporúčame. Nie je nič jednoduchšie ako z vrecka vytiahnuť telefón a priložiť k terminálu. Teda je, zaplatiť priamo hodinkami. Používatelia Androidu platia prostredníctvom služby Google Pay v aplikácii Peňaženka. To isté platí aj pre majiteľov smart hodiniek s operačným systémom Wear OS. Platiť je však možné aj Garmin a Fitbit hodinkami.

Téme platieb hodinkami a telefónom sme sa. podrobne venovali v článku V ktorých bankách zaplatíte mobilom a hodinkami, v ktorom získate všetky potrebné informácie.

Náš tip
Platby mobilom a hodinkami na Slovensku: Všetko, čo potrebujete vedieť

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+