MojAndroid

Portál MôjAndroid.sk len nedávno spustil hlasovanie o najlepšie bankové aplikácie z pohľadu smart funkcií – Smart Banka 2023. Anketa trvá do 28. februára 2023 a odovzdaním vášho hlasu sa automaticky zúčastňujete aj súťaže o smartfón v hodnote 1000 eur.

Bezkontaktné platenie je na Slovensku veľmi obľúbené. Ale vedeli ste, že na to nepotrebujete mať nutne pri sebe svoju platobnú kartu? Môžete ju mať bezpečne uloženú v smartfóne alebo v hodinkách a platiť bezkontaktne pomocou týchto zariadení.

Na to, aby bezkontaktné platenie fungovalo, je potrebné, aby konkrétnu službu podporovala vaša banka. A samozrejme musíte mať aj kompatibilné zariadenie.

Platenie mobilom

Prvou podmienkou je, aby váš smartfón ponúkal funkcionalitu s názvom NFC. Pokiaľ ju má, ste na dobrej ceste. Teraz si už len stačí overiť, či bezkontaktné platby podporuje aj vaša banka. V prípade telefónov ide buď o službu Apple Pay (pre iPhony) alebo Google Pay (pre Androidy). V zásade platí, že už telefóny v cenovej kategórii okolo 200 eur NFC podporujú, nepotrebujete si nutne kupovať vlajkovú loď za veľa peňazí.

google pay
Google Pay | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Služba Google Pay bola na Slovensku oficiálne spustená 28.2.2018. Na Apple Pay sme si museli ešte vyše roka počkať, spustenie prebehlo 26.6.2019. Používatelia, ktorí už platbu mobilom vyskúšali, sa len veľmi ťažko vracajú k plateniu klasickou fyzickou kartou.

Platenie hodinkami

Ak chcete byť naozaj “cool,” tak v dnešnej dobe platíte hodinkami. Tie nosíme neustále a máme ich vždy pri sebe. A čo je jednoduchšie, ako natiahnuť ruku k platobnému terminálu? Na Slovensku môžeme momentálne využívať až 5 služieb, ktoré súvisia s platením hodinkami.

Máme tu samozrejme Google Pay (Wear OS hodinky) a Apple Pay (Apple Watch). K týmto službám sa vo februári 2019 pridali Fitbit Pay a Garmin Pay. Posledným prírastkom je služba Xiaomi Pay. Aj tu platí, že nestačí mať len kompatibilné zariadenie, ale službu musí podporovať aj vaša banka.

Platby mobilom a hodinkami: Podporované banky

Google Pay Apple Pay Garmin Pay Fitbit Pay Xiaomi Pay
365.bank
ČSOB
Fio banka
mBank
Poštová banka
Prima banka
Raiffeisen
Slovenská sporiteľňa
Tatra banka
VÚB
UniCredit Bank

Bankám, ktoré súťažia o titul Smart Banka 2023, sme taktiež dali priestor na vyjadrenie k tejto téme:

Tatra banka

Klienti Tatra banky môžu platiť prostredníctvom Apple Pay od júna 2019. Google Pay používajú od marca 2020. Klientom tiež ponúkame možnosť platby hodinkami.

V prípade mobilných platieb ide o veľmi jednoduchý a pohodlný spôsob platenia. Klient zaplatí všade tam, kde obchodník akceptuje bezkontaktné platby, dokonca aj pri internetových platbách s akceptačným logom Apple Pay alebo Google Pay.

Ich výhodu klienti vnímajú aj v tom, že platbu nie je potrebné potvrdzovať PINom na POS termináli. Autentifikácia vždy prebieha na zariadení, čím sa klienti vyhnú dotyku s POS terminálom a tiež možnému prezradeniu PINu.

Za minulý rok sme zaznamenali viac ako dvojnásobný nárast objemu a počtu platieb realizovaných prostredníctvom mobilných platieb oproti roku 2021. Zároveň až 9 % klientov používa na platenie výlučne iba mobilné riešenia. 

ČSOB

Klienti ČSOB môžu platiť prostredníctvom Apple Pay, Google Pay, Fitbit Pay a Garnin Pay.

Tieto metódy platieb sú už dnes vnímané ako samozrejmosťou a vidíme aj na našich štatistikách, že keď ich klienti raz začnú využívať, zostávajú pri nich. Obzvlášť to platí pri platbách mobilom. Platby hodinkami hodnotíme veľmi pozitívne, nakoľko ide o mimoriadne komfortný spôsob platenia bez potreby mať pri sebe kartu, hotovosť alebo mobil. Ako spoločnosť, ktorá aktívne podporuje zdravý životný štýl, vrátane nášho ČSOB Bratislava Marathonu, to obzvlášť oceňujeme.

Slovenská sporiteľňa

“Ako najväčšia digitálna banka sme priniesli našim klientom Google Pay a Apple Pay hneď v deň ich príchodu na Slovensko. Po Google Pay a Apple Pay sme rozšírili naše služby aj pre majiteľov inteligentných hodiniek Garmin a Fitbit.

V prvom polroku 2023 plánujeme klientom priniesť aj Xiami Pay a Swatch Pay. Aj na základe skúseností z iných krajín sme očakávali, že záujem o mobilné platby bude veľký, reálne výsledky však vysoko prekonali naše očakávania. Ľudia si mobilné platby či platby hodinkami obľúbili, keďže sú naozaj veľmi pohodlné, rýchle a bezpečné. Z našich skúseností vychádza, že keď ich už raz vyskúšajú, platia mobilom výrazne častejšie ako platobnou kartou, rovnako tak platia aj nižšie sumy. Celkovo sa objemy mobilných platieb mesačne pohybujú rádovo v miliónoch eur. Navyše, počas lockdownov sme zaznamenali až dvojnásobný nárast počtu klientov, ktorí si pridali svoju platobnú kartu do mobilného zariadenia. Znamená to, že počet ľudí, ktorí chcú platiť mobilom alebo hodinkami neustále rastie. Okrem pohodlného platenia je dôvodom aj bezpečnosť, keďže pri platbe mobilom je možné zaplatiť bez zadávania PIN-kódu aj sumy nad 50 eur.
Rovnako platí, že v minulom roku sa počty aj objemy mobilných platieb zdvojnásobili.”

Marta Cesnaková, hovorkyňa SLSP

mBank 

mBank patrí medzi lídrov v oblasti mobilného bankovníctva na Slovensku a je preto prirodzené, že vo svojom portfóliu má všetky služby na platenie smartfónmi či nositeľnými zariadeniami, ktoré sú u nás dostupné. mBank bola zároveň medzi prvými bankami, ktoré na Slovensku uviedli vo februári 2018 službu Google Pay a v júni 2019 Apple Pay. Od októbra 2019 môžu jej klienti využívať aj služby Fitbit Pay a Garmin Pay. V novembri 2021 ako prvá banka na Slovensku spustila aj službu Xiaomi Pay.

Platby prostredníctvom smartfónov či nositeľných zariadení sú u klientov mBank veľmi obľúbené. Ich záujem o ne neustále rastie, pretože preferujú rýchlosť, pohodlnosť a bezpečnosť. Aktuálne tento typ platieb predstavuje približne 27% objemu platieb realizovaných kartou (20% v 2021). Klienti mBank v roku 2022 zaplatili prostredníctvom mobilných či nositeľných zariadení (Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, Xiaomi Pay) spolu takmer 137 miliónov EUR (80 mil. EUR v 2021). Celkový počet transakcií dosiahol minulý rok viac ako 6,5 milióna a v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa tak takmer zdvojnásobil (3,5 mil. v 2021).

Lukáš Kiac, vedúci rozvoja mobilného a internetového bankovníctva mBank

Fio banka

Klientom Fio banky ponúkame možnosť platiť platobnou kartou prostredníctvom mobilného telefónu či hodiniek. Podporujeme platenie s Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay.

Klientom sa snažíme vysvetliť, že platenie mobilom a hodinkami predstavuje jednoduchú, rýchlu a bezpečnú alternatívu ku klasickým platobným kartám.40 % našich klientov aktívne využíva platenie prostredníctvom mobilného telefónu a hodiniek. Priemerná platba u Apple Pay je 29 EUR, u Google Pay 24 EUR, Garmin Pay 21 EUR a Fitbit Pay 22 EUR. 

VÚB banka

Aktuálne ponúkame Apple Pay a Google Pay o ďalších službách uvažujeme.

Je to samozrejme trend, klienti si k takýmto spôsobom platby nachádzajú cestu čoraz častejšie. My by sme chceli tento rok pokračovať v digitalizácii platobných kariet a po kreditnej karte bez plastu, ktorá je len v mobile a v aplikácii, chceme prísť s ďalšími kartami, vrátane debetných. Prispôsobujeme tomu aj infraštruktúru, zavádzame čítačky týchto digitálnych kariet v mobile na 24-hodinové samoobslužné zóny, aby sa dali takto otvárať a taktiež rozbehneme aktiváciu bezkontaktných čipov na bankomatoch, takže ani tam už nebude potrebná plastová karta. Všetko sú to inovácie, ktoré otvárajú cestu k širšiemu používanie kariet bez plastu, ktoré sú len v mobilnej aplikácii.

Prima Banka

Klienti Prima banky môžu v súčasnosti využívať platby mobilom/hodinkami prostredníctvom služieb Apple Pay, Google Pay, Xiaomi Pay a Garmin Pay.

Mobilné platby sú u našich klientov čoraz obľúbenejšie a využívanejšie o čom svedčí aj kontinuálny nárast klientov využívajúcich tento spôsob platieb ako aj nárast transakcií uskutočnených prostredníctvom mobilných platieb. Počet klientov využívajúcich mobilné platby (vrátane platieb hodinkami) nám vzrástol v roku 2022 na dvojnásobok rovnako, ako aj v predchádzajúcich rokoch 2021 a 2020. Až dve tretiny klientov pritom platí mobilom alebo hodinkami viac ako 10-krát mesačne a stále viac klientov používa na platenie už len výlučne tento spôsob platieb.

Vyhrajte smartfón v hodnote 1000 eur

Neváhajte a odovzdajte hlas svojej obľúbenej bankovej aplikácii. Do žrebovania o smartfón v hodnote 1000€ budú zaradení všetky hlasujúci v ankete Smart Banka 2023, ktorí úspešne odovzdajú platný hlas.

Neviete sa rozhodnúť? Porovnajte si banky

Na stránke SmartBanka.sk nájdete zoznam všetkých zapojených bankových aplikácií a po kliknutí na ktorúkoľvek z nich vidíte podrobný zoznam funkcií, ktoré klientom ponúka. Veľmi jednoducho si tak môžete porovnať funkcie aplikácií jednotlivých bánk a vybrať tak tú, ktorá je podľa používateľov najlepšia.

Smart Banka INDEX

Neoddeliteľnou súčasťou Smart Banky je Smart Banka INDEX – systém hodnotenia mobilných bankových aplikácií na základe informácií získaných od ich reálnych používateľov v ankete Smart Banka. Ide o živý systém, v ktorom sú zohľadnené všetky pozitívne aj negatívne skúsenosti a názory používateľov na jednotlivé bankové aplikácie.

Smart Banka INDEX bude v najnovšej podobe zverejnený po skončení hlasovania Smart Banka 2023, aby reflektoval aktuálny stav jednotlivých bankových aplikácií. Aj Váš hlas môže rozhodnúť a zamiešať celkové poradia. Preto neváhajte a hlasujte!

Výsledky budú zverejnené do konca apríla.

30.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+