MojAndroid

Ústavný súd vyhovel návrhu, ktorý považuje nový a celkom kritizovaný zákon na získavanie údajov od občanov v boji s koronavírusom za zlé riešenie. Tak sa zatiaľ budú musieť štátne úrady zaobísť bez toho, aby o nás vedeli viac z údajov od operátorov. Sledovanie mobilov sa nekoná. Aspoň nateraz.

Sledovanie mobilov a kritika z mnohých strán

V situácii, v ktorej sa Slovensko a celý svet nachádza, sa hľadali všetky možné riešenia, ktoré v boji s koronavírusom mali byť pomocníkom. Išlo o už dobre známe monitorovanie spätných kontaktov nakazeného pacienta, a to s využitím údajov od operátorov dotyčného.

Už vtedy sme v našom článku upozorňovali, že hranica je tenká. A ak sa neosvedčí použitie v praxi, treba to okamžite zrušiť. A na prax zatiaľ neprichádza, pretože Ústavný súd rozhodol, že sa mu zákon nepáči. A tak sa údaje od operátorov a sledovanie mobilov nebudú používať. Aspoň zatiaľ.

sledovanie mobilov

Ústavný súd vo svojich zverejnených dôvodoch používa viacero argumentov, prečo je takýto návrh zákona na monitorovanie zlý. Ak by sme chceli vyjadriť hlavnú myšlienku, o ktorú sa opiera aj náš Ústavný súd, potom by mohla z publikovaného materiálu znieť nasledovne:

„Ústavný súd zistil, že časť pozastavenej právnej úpravy nebola dostatočne určitá. Umožňovala štátnej moci spracúvať osobné údaje bez toho, aby bol jednoznačne vymedzený účel takého spracúvania a spôsoby nakladania s osobnými údajmi.“

A Ústavný súd pokračuje ďalej nasledovne:

„Právna úprava totiž nezohľadňovala možnosť získať potrebné údaje z menej citlivých zdrojov, resp. možnosť dosiahnuť sledovaný účel iným, základné práva menej obmedzujúcim spôsobom. Okrem toho právnej úprave chýbali ustanovenia o kvalitnom nezávislom dohľade, ktorý by kontroloval spracúvanie osobných údajov štátnou mocou.

Chýbali tiež ustanovenia o zabezpečení mimoriadne vysokej úrovne a ochrany pri samotnom spracúvaní osobných údajov. Taktiež jednoznačné časovo podmienené zničenie osobných údajov po tom, ako bol dosiahnutý účel ich spracúvania a napokon ustanovenia o informovaní jednotlivca, ktorého osobné údaje by mohli byť spracúvané.“

Slovenský pokus teda zatiaľ nevychádza. Je ale možné, že si kompetentní povedia ako to vylepšiť a príde druhý pokus. Ak by sme to mali zhrnúť, tak druhá podoba tohto boja musí byť určitá. Teda musí sa presne vymedziť účel a spôsoby nakladania s našimi dátami. A za ďalšie, treba nastaviť kontrolu, časové ničenie údajov alebo informovanie každého, koho údaje sa spracúvajú o všetkých aspektoch. Súd tieto podmienky definuje celkom určito a jasne, čiže je dosť možné, že sa vláda pokúsi o reparát.

Zatiaľ sme teda mimo kontroly, svoje údaje ani na základe súhlasu poskytovať v boji s koronavírusom nebudeme.

14.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+