MojAndroid

Popularita četovacej aplikácie WhatsApp výrazne klesla po tom, čo zaviedla nové zmluvné podmienky. Tie umožňujú jej materskej spoločnosti Facebook zbierať viac údajov o svojich používateľoch. Preto aplikácia Signal – alternatívna a bezpečnejšia aplikácia na zasielanie správ – získala v posledných dňoch neuveriteľnú trakciu a dostala sa medzi najsťahovanejšie aplikácie v obchodoch Google Play a Apple App Store, informuje portál Android Police.

V čase písania tohto článku bola aplikácia Signal na prvej pozícií v obchode Play v USA, Veľkej Británii, Nemecku, Libanone a Francúzsku. V ďalších krajinách, ako je India, Brazília a Singapur sa aplikácia umiestnila na prvých troch miestach. Na Slovensku si momentálne drží štvrté miesto.

Signal štvrté miesto Google Play

Aplikácia Signal je šifrovaná a nezbiera o používateľoch žiadne údaje, na rozdiel od WhatsAppu

Nárast popularity aplikácie možno pripísať tlaku obhajcov ochrany osobných údajov. Tí majú obavy z nových podmienok, s ktorými musia používatelia WhatsAppu súhlasiť. Aj keď niektorým používateľov nevadí, že Facebook zbiera ich údaje a následne ich predáva ďalej, iní si zas svoje súkromie strážia viac. Najväčšou výhodou aplikácie Signal je, že na rozdiel od konkurenčných služieb nezhromažďuje žiadne metadáta, ktoré je možné spätne prepojiť s používateľom.

Aplikácia Signal je taktiež šifrovaná a jej šifrovací softvér je open source, čo znamená, že jeho kód si môže pozrieť ktokoľvek. Takže keby doňho spoločnosť zakomponovala aj kód, ktorý má na starosti zbierať rôzne údaje o používateľoch, prišlo by sa na to. Taktiež to dáva používateľom možnosť hľadať v softvéri chyby a zraniteľné miesta, vďaka čomu ich vie spoločnosť rýchlo opraviť.

Elon Musk ako influencer

Aplikácia taktiež zažila ošiaľ po tom, čo dostala podporu od najbohatšieho človeka na planéte – Elon Muska. Jeho propagácia spôsobila taký nával nových používateľov, že overovacie kódy zasielané pri registrácií prichádzali oneskorene.

Ľudia taktiež chceli spoločnosť podporiť tým, že do nej investovali na akciovom trhu. Avšak spoločnosť Signal Foundation, ktorá za aplikáciou stojí je nezisková organizácia a títo ľudia investovali do cudzej spoločnosti.

Náš tip
Spoločnosť Cellebrite vraj dokáže prelomiť šifrovanie aplikácie Signal

12.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+