MojAndroid

S príchodom inteligentných hodiniek výrobcovia pracujú aj na aplikáciách, ktoré s nimi komunikujú. Jednou z nich je aj Samsung Health, ktorá patrí v tejto oblasti nielen medzi najpopulárnejšie, ale aj najprepracovanejšie. V tomto článku si vysvetlíme, ako funguje a aké možnosti ponúka.

Aplikácia je predinštalovaná v každom novom Samsung smartfóne. Pokiaľ ste si práve kúpili nové hodinky, napríklad Samsung Galaxy Watch4, nemusíte nič sťahovať. Všetko je pripravené na prvé pripojenie.

Prvé spustenie

Zariadenia od Samsungu medzi sebou výborne komunikujú. Už po prvom zapnutí hodiniek vám na vašom smartfóne vyskočí hláška, ktorá informuje o tom, že ich môžete spárovať. Jednoduchšie to už ani nemôže byť. 

Samsung Galaxy Watch4
Samsung Galaxy Watch4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

To ale neznamená, že aplikáciu či hodinky nemôžete používať so smartfónom inej značky. Môžete. Aplikácia sa nachádza v obchode Google Play a môžete si ju stiahnuť úplne zdarma.

Samsung konto ako základ

Pri jej prvotnom spustení odporúčame aj prihlásiť sa do Samsung konta. Ak ho nemáte, určite si ho vytvorte. Získate tým množstvo výhod, no tou najväčšou je, že vaše údaje budú synchronizované naprieč všetkými zariadeniami, do ktorých ste sa prihlásili.

Samsung Health
Hodinky pekne spolupracujú s telefónom | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V prípade výmeny telefónu za nový sa stačí prihlásiť do Samsung konta a automaticky máte prenesené všetky svoje údaje. Či už ide o kroky, spánok, históriu športových aktivít a podobne.

Aplikácia funguje aj bez hodiniek, no nedostanete z nej maximum

Pre správne fungovanie aplikácie nie je potrebné vlastniť hodinky a mať ich s ňou spárované. Samsung Health dokáže fungovať aj samostatne. Prídete síce o niektoré užitočné funkcie, ako napríklad meranie tepu či športových aktivít, no napríklad také počítanie krokov bude stále funkčné. V tomto prípade nebudú použité údaje z hodiniek, ale aplikácia dokáže zaznamenávať kroky aj pomocou smartfónu.

Samsung Health zdroj udajov
V aplikácii je možné vybrať zdroj údajov | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Praktický prehľad funkcií

My sme si na ukážku jednotlivých funkcií zvolili kombináciu smartfónu Samsung Galaxy Z Fold3 5G a smart hodiniek Samsung Galaxy Watch4 s operačným systémom Wear OS 3 a možnosťou bezkontaktných platieb.

Samsung health domovska obrazovka
Domovskú obrazovku Samsung Health si môžete upraviť podľa seba | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na obrazovke s názvom Domov nájdete všetky dôležité informácie o vašich krokoch, dennej aktivite, histórii cvičení, srdcovom tepe alebo spánku. Ide o akýsi rýchly prehľad tých najdôležitejších parametrov vášho tela.  Pokiaľ by vám prednastavené usporiadanie nevyhovovalo, môžete si ho upraviť podľa seba.

Krokovanie je dôležité

Kliknutím na každú z týchto informácií získate ešte podrobnejší prehľad. Na domovskej obrazovke vidíte počet krokov prejdených za aktuálny deň, no po rozkliknutí sa dostanete do kompletnej histórie.

Tu prichádza na rad aj spomínané Samsung konto, kam sa to všetko pekne ukladá. Ak ste napríklad používali Samsung smartfón v roku 2018 a opäť ste naň prešli v aktuálnom roku a svoje údaje ste si synchronizovali, opäť ich tu nájdete. Funguje to samozrejme aj s modelmi iných značiek, pokiaľ ste sa prostredníctvom nich prihlásili do svojho Samsung konta.

Samsung health kroky
Prehľadná história krokov | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Za krokovanie vás aplikácia dokonca odmení. Rôzne odznaky môžete získavať za to, že ste prešli svoj denný limit (ktorý si viete sami nastaviť), prípadne ste zaznamenali nový rekord v počte krokov, nastúpaných poschodí a podobne. Týmto štýlom sa vás aplikácia snaží povzbudiť do toho, aby ste sa viac hýbali. 

Denná aktivita by vás mala zaujímať

Nečakajte tu žiadne špeciálne funkcie. Denná aktivita slúži na to, aby ste získali rýchly prehľad o vašom pohybe počas konkrétneho dňa. V tomto súhrne ste informovaní nielen o počet prejdených krokov, ale aj o spálených kalóriách a čase, počas ktorého ste vykonávali nejakú aktivitu. Práve toto sú tri najdôležitejšie parametre, o ktorých jednoducho chcete mať prehľad.

Samsung Health denna aktivita
Obrazovka dennej aktivity | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Viete si tu pozrieť nielen aktuálny deň, ale samozrejme aj kompletnú históriu. Dokonca vidíte aj to, že v ktorých hodinách ste sa počas dňa najviac hýbali.

Aby to bolo ešte zaujímavejšie, ak ste počas konkrétneho dňa splnili svoj cieľ, bude vaše srdiečko kompletne vymaľované. Pokiaľ sa vám to nepodarilo, konkrétny parameter, ktorý ste nezvládli, nebude uzatvorený. Je to ďalší spôsob, ako vás donútiť niečo so sebou robiť.

Spíte dobre?

O tom, že spánok je dôležitý, vás presviedčať nebudeme. To je úplne jasné. Chceli by ste vedieť, aký kvalitný je ten váš? S hodinkami a aplikáciou Samsung Health žiadny problém. Hodinky dokážu spánok merať automaticky.

To znamená, že presne viete, kedy ste zaspali, kedy ste vstali a ako sa počas noci menili fázy vášho spánku. V závislosti od jeho kvality získate po každej noci skóre, ktoré je od 0 do 100 bodov. Čím vyššie skóre, tým vyššia kvalita spánku.

Skóre sa odvíja od viacerých parametrov, napríklad od času hlbokého či REM spánku, celkového času stráveného v posteli, srdcového tepu a podobne. Všetky tieto informácie si môžete pozrieť v zhrnutí každej noci.

Ihneď tak vidíte, ako dlho trval napríklad hlboký spánok, ale aj to či ste sa v noci prebudili. Najnovšie hodinky Samsung Galaxy Watch4 dokážu počas spánku merať aj hladinu kyslíka v krvi, čo je ďalší veľmi dôležitý parameter.

Na aktivity aj automaticky

S týmto vám opäť výrazne pomôžu vaše hodinky, ktoré máte neustále so sebou. Idete sa von prejsť a chceli by ste, aby sa vám prechádzka započítala ako tréning? Žiadny problém, pôjde to aj úplne automaticky. Hodinky vám po niekoľkých minútach chôdze automaticky oznámia, že cvičíte a opýtajú sa vás či chcete aktivitu aj zaznamenať. 

Sams
Samsung Galaxy Z Fold3 5G a Galaxy Watch4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Takto to funguje aj s niektorými ďalšími aktivitami, ako napríklad beh, bicyklovanie a podobne. Hodinky ich vedia rozpoznať automaticky. Ak na to pred tréningom zabudnete, nič sa nestane.

Kompletný prehľad

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na to, aké informácie získate z konkrétnej aktivity. Ja som si vybral cyklistiku, ktorú som absolvoval ešte v marci. Vďaka automatickej synchronizácii si môžem tieto informácie pozrieť aj na novom Galaxy Z Fold3 5G.

Samsung health bicyklovanie
Bicyklovanie a detail aktivity | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Prejdené kilometre a priemerná rýchlosť sú samozrejmosťou. Okrem toho prehľadne vidím informácie o tom aká bola moja intenzita srdcového tepu a ako dlho trvala. To je cenný údaj v prípade, že cvičíte kvôli tomu, že chcete spáliť tuk a podobne. Každá intenzita má svoju dôležitú úlohu. V detailoch tréningu si môžem nechať zobraziť aj to, ako dlho mi trval konkrétny kilometer, prípadne aká v ňom bola priemerná rýchlosť.

Samsung Health medzicasy
Medzičasy v rámci tréningu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nechýba údaj o maximálnej rýchlosti, priemere srdcového tepu či nadmorskej výške. Toto všetko si dokonca viem nechať zobraziť aj v grafe, čo sa určite môže hodiť.

No a v neposlednom rade mám k dispozícii aj mapu, na ktorej je zvýraznená moja trasa a vyznačené sú aj jednotlivé kilometre.

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Aplikácia Samsung Health nie je len o cvičení, ale o zdraví celkovo. Môžete si v nej zapisovať svoj denný príjem kalórií, no so smart hodinkami získate množstvo ďalších výhod. Jednoducho si odmeriate EKG, hladinu kyslíka v krvi a dokonca aj hladinu glukózy. Skvelou funkciou, ktorú nové Galaxy Watch4 ponúkajú, je aj meranie krvného tlaku. Nezabudlo sa ani na ženy, súčasťou aplikácie je aj menštruačný kalendár. Všetky tieto funkcie samozrejme najlepšie fungujú s Galaxy smartfónom.

Dosahujte svoje ciele s priateľmi a rodinou

Svoje aktivity môžete veľmi jednoducho zdieľať s rodinou či priateľmi a hravou formou medzi sebou súperiť, kto bude mať lepší deň, kto urobí viac krokov a podobne. Tu to ale ani zďaleka nekončí. V rámci aplikácie Samsung Health sa je možné zapojiť aj do rôznych globálnych výziev s rôznymi cieľmi, ktoré musia splniť všetci účastníci spoločne.

Osobné rekordy

Zaujímavou a užitočnou časťou aplikácie je  takzvaná Moja strana, ktorá združuje všetky osobné rekordy. Ihneď tak vidíte, aký bol váš najvyšší počet krokov, koľko poschodí ste nastúpali, zistíte svoju najvyššiu rýchlosť počas aktivít a omnoho viac. 

Tieto základné informácie je možné ďalej rozkliknúť a získať detailnejšie info. Napríklad dátum a čas, kedy ste cieľ dosiahli, prípadne kompletné informácie o konkrétnom tréningu.

Ciele sú tu zoradené zostupne a časovo chronologicky. To znamená, že vidíte, ako ste sa s postupom času zlepšovali. Opäť menšia motivácia k častejšiemu pohybu.

Zhrnuté a podčiarknuté

Samsung Health je aplikácia, ktorá žije spoločne s vami a snaží sa vás motivovať k zdravšiemu životnému štýlu. Je doslova preplnená rôznymi funkciami, ktoré sú zabalené v peknom a prehľadnom grafickom prostredí. Najlepšie ju samozrejme využijete v Samsung smartfóne a s inteligentnými hodinkami od Samsungu. Keďže ich máte neustále na ruke, získate vďaka nim kompletný prehľad o vašich aktivitách a zdraví.

Náš tip
S aplikáciou Smart Switch Mobile od Samsungu je prechod zo starého smartfónu na nový rýchly a bezproblémový
1.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+