Samsung Galaxy S9 je už dva dni oficiálne predstavený a medzitým sme jeho parametre mohli porovnať so staršou generáciou Galaxy S8 a aj s jeho hlavným konkurentom na trhu – smartfónom iPhone X od spoločnosti Apple. Určite by bolo dobré porovnať si novinku aj s vlajkovým modelom Pixel 2 spoločnosti Google. Ten síce nedominuje v predajoch a určite nebude na trhu priamym konkurentom pre Samsung Galaxy S9, ale je považovaný za referenčný prístroj pre ostatných výrobcov Android telefónov. Ako teda obstojí Samsung Galaxy S9 v porovnaní s pol roka starým Google Pixel 2?
Dizajn, konštrukcia a odolnosť
Prvé, čo bežný človek po prvom pohľade na telefónoch porovná, bude jednoznačne dizajn a konštrukcia. Zatiaľ, čo Samsung Galaxy S9 razí rovnako ako predošlá generácia cestu “cool” lesklého dizajnu, Google Pixel 2 ide skôr smerom “nerd“. Telo Galaxy S9 je sklenené z oboch strán s kovovými rámčekmi. Pri Google Pixel 2 síce na zadnej strane nájdeme sklo, ale len v hornej časti, kde sa nachádza fotoaparát. Zvyšné zhruba 2/3 zadnej strany tvorí matný kov. To je praktické, pretože práve tam používateľ telefón drží a nedochádza tak k nechceným odtlačkom ako na sklenenom tele. Dá sa povedať, že dizajn Galaxy S9 je príjemnejší na pohľad a dizajn Pixel 2 zas praktickejší.
Vďaka menšiemu 5-palcovému displeju by asi človek čakal pri Google Pixel 2 podstatne menšie rozmery než u Galaxy S9 s 5,8-palcovým displejom, ale nie je tomu tak. Pixel 2 je síce o 2 milimetre nižší, ale aj o 1 mm širší. Dôvodom sú okrem užšieho zahnutého displeja pri Galaxy S9 aj na dnešnú dobu hrubé okraje Pixelu 2. Na druhej strane, Pixel 2 je aspoň o 20 gramov ľahší, čo používateľ vo vrecku nohavíc pocíti.
Obidva telefóny sú vodeodolné. Galaxy S9 má síce o stupeň vyššiu certifikáciu IP68, ale aj IP67 pri Pixel 2 je pre bežného používateľa dostatočná. Pre bežné ponorenie do vody to stačí a plávať sa neodporúča ani s IP68.
Trendy displej verzus klasika
Aj displej Galaxy S9 sa snaží pôsobiť cool. Zahnuté okraje displeja síce nemajú žiadne praktické využitie ako to bolo pred rokmi pri Galaxy Note Edge. Deformujú trochu obraz, ale na zákazníka spolu s úzkym pomerom strán 18,5:9 pôsobia príťažlivo. Displej Pixel 2 je praktický, rovný a má štandardný pomer strán 16:9. Napriek podobným rozmerom má ale Galaxy S9 podstatne väčšiu uhlopriečku displeja. Displej Galaxy S9 s uhlopriečkou 5,8 palcov zaberá 83 percent plochy a 5-palcový displej Google Pixel 2 len 70 percent. Oba displeje sú vyrobené technológiou OLED, ale displej Galaxy S9 je oveľa jemnejší. Vďačí za to vyššiemu rozlíšeniu 2960 x 1440 pixelov s hustotou 570 ppi oproti priemernému rozlíšeniu 1920 x 1080 pixelov s hustotou 441 ppi pri Pixel 2. Napriek praktickým vlastnostiam displeja Pixel 2 je v kvalite zobrazenia jednoznačným víťazom displej Galaxy S9.
Výkonovo hľadí Pixel 2 novinke na chrbát
Kategória, v ktorej jednoznačne aj bez benchmarkov víťazí Galaxy S9 je výkon zariadení. Pamäť RAM majú oba telefóny rovnakú (4 GB), ale vo výkone má Galaxy S9 vďaka novej generácii procesorov (Exynos 9810, Snapdragon 845) nad Google Pixel 2 (Snapdragon 835) navrch. Galaxy S9 má aj vyššiu maximálnu vnútornú pamäť (256 GB) než konkurent (128 GB), ktorá narozdiel od Pixelu 2 ide rozšíriť aj microSD kartami do 400 GB.
Vystrieda Google Pixel 2 na poste kráľa fotomobilov novinka Galaxy S9?
Google Pixel 2 získal s 98 bodmi minulý rok ocenenie v teste DxOMark ako najlepší fotomobil. So svojím 12 megapixelovým fotoaparátom nechal za sebou aj Apple iPhone 8/X, Galaxy Note 8 alebo Huawei Mate 10 Pro. Pýšil sa tiež výbornou stabilizáciou videa. Z trónu sa ho teraz bude snažiť zosadiť Galaxy S9, ktorého hlavné vylepšenia sa točia práve okolo fotoaparátu. Ten by mal dosahovať lepšie výsledky pri horších svetelných podmienkach vďaka rekordnej svetelnosti f/1.5 (oproti f/1.8 u Pixel 2) s variabilnou clonou až do f/2.4. Vyššiu svetelnosť má aj predná selfie kamera Galaxy S9. Ponúkne tiež spomalené videá až do 960 snímkov za sekundu pri 720p videách. Pri Google Pixel 2 je to v rovnakom rozlíšení 240 snímkov za sekundu. Na výsledné testy si ale budeme musieť ešte pár týždňov počkať.
Konektivita, batéria a zabezpečenie
Oba telefóny idú nabíjať buď USB-C káblom alebo bezdrôtovo štandardom Qi. Slúchadlá (vynímajúc Bluetooth) u Pixel 2 pripojíte len cez USB-C konektor. Samsung je jedným z výrobcov, ktorý stále podporujú aj štandardný 3,5 mm jack a zatiaľ sa nevydal cestou Applu.
Batéria Google Pixel 2 ( 2700 mAh) má síce o 300 mAh menej ako tá u Galaxy S9 (3000 mAh), ale má aj menší displej a rozlíšenie. Okrem týchto komponentov bude mať na výdrž vplyv aj celková optimalizácia telefónov. Na priame porovnanie výdrže si ešte budeme musieť nejakú dobu počkať. V oblasti zabezpečenia Galaxy S9 jednoznačne vedie. Okrem skeneru odtlačkov, ktorý má aj Pixel 2, umožňuje odomknúť telefón skenerom očnej dúhovky alebo tvárou (prípadne kombináciou týchto možností).
Čistý Android vs Samsung Experience 9.0?
Google Pixel 2 ponúka používateľovi najnovší a neupravený Android OS optimalizovaný pre zariadenie priamo od tvorcu systému. V prípade Galaxy S9 sa už tradične jedná o upravený Android OS s nadstavbou Samsung Experience 9.0. Výhoda čistého Androidu priamo od jeho tvorcu je zrejmá. Vždy aktuálna verzia Android OS je priamo optimalizovaná a bez dodatočného balastu, ktorý môže spomaľovať zariadenia.
Nadstavba Samsungu síce často v minulosti nebola najlepšie optimalizovaná a mala aj veľa nepotrebných aplikácií, ale taktiež vždy priniesla aj novinky, ktoré neskôr prebral aj oficiálny systém. Obsahuje aj niektoré skutočne kvalitné aplikácie a hlavne lepšie prispôsobenie ovládania u väčších displejov (to ale u 5-palcového Pixelu 2 nie je až tak nutné). Finálny verdikt si v tomto prípade musí každý vyrieknuť sám.
Cena nahráva Google Pixel 2
Rozhodujúcim faktorom pri výbere telefónu býva cena. Tá oficiálna bola už pri uvedení na trh pri Google Pixel 2 o viac ako 100 eur nižšia ako je oficiálna cena Galaxy S9. A to sa jedná o najdrahšiu generáciu telefónov od spoločnosti Google v histórii.
Zdroj: androidcentral