MojAndroid

Keď vlani prišiel Google s telefónom Google Pixel, nevyhol sa vlne kontroverzie. Síce šlo o vynikajúci telefón, mal niekoľko nedokonalostí, ktoré zabránili jeho masovému šíreniu. Teraz Google prichádza s druhou generáciou svojej vlajkovej lode, ktorá má opraviť nedostatky z minulého roku a konkurovať tým najlepším na trhu. Google Pixel 2 to v mnohých smeroch zvláda na výbornú a v niekoľkých smeroch je dokonca najlepší na trhu.

Google Pixel 2

Android 8.0 Oreo5"
Qualcomm MSM8998 Snapdragon 8351080 x 1920 px
4 GB12,2 MP
64/128 GB2160@30fps

Balenie: Iba to najpotrebnejšie

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Elegantná biela krabička už pri prvom pohľade naznačuje, že telefón nie je priamo distribuovaný na Slovensko. Nálepka hovorí o tom, že zariadenie pochádza z Veľkej Británie. Odreniny na škatuli naznačujú “násilný” dovoz zo zahraničia, čo nám však neprekáža. Ak je toto cena za to, aby sme si vyskúšali najnovší smartfón od Google, radi ju zaplatíme. Vo vnútri sa okrem telefónu nachádza napájací adaptér s britskou koncovkou, no nechýba európska redukcia.

Po spojení týchto dvoch súčiastok však dostaneme objekt väčší ako je naša nabíjačka na notebook. Ďalej je v balení USB-C kábel (s USB-C výstupmi na oboch stranách), redukcia z USB-A na USB-C a aj redukcia z 3,5mm jacku na USB-C. Nechýba ani potrebná dokumentácia, no to je z obsahu balenia všetko.

Konštrukcia a skener odtlačkov: Minimálny rámik sa nekoná

Jedna z vecí, ktorá bola vlani smartfónu Google Pixel vyčítaná, bola konštrukcia, resp. dizajn telefónu. Ten nebol veľmi pôsobivý a v mori fantastických dizajnových kúskov dosť zaostával. Nový Google Pixel 2 síce nepriniesol veľkú zmenu, no napriek tomu pôsobí elegantnejšie a dôstojnejšie. Stále však ide o telefón so “starým” dizajnom s hrubými rámikmi okolo displeja, hlavne nad a pod ním. Google ale chválime za použitie predných stereo reproduktorov, no napriek tomu je pomer displeja k prednej strane žalostný. Samsung do približne takto veľkého tela vtesnal 5,8″ obrazovku, kým Google Pixel 2 má iba 5″ panel.

Okrem reproduktorov je predná strana pomerne strohá. AMOLED displej dokonale splýva s čiernymi bradami a mriežka reproduktoru hore je doplnená iba o šošovku selfie kamery. Po bokoch nájdeme štandardné ovládacie tlačidlá – napájacie tlačidlo a dvojtlačidlo ovládania hlasitosti vpravo, zásuvku pre SIM kartu vľavo jeden mikrofón hore a ďalší spolu s USB-C portom dole. Žiadne výnimočnosti, všetko klasické. Až na fakt, že napájacie tlačidlo je nad tlačidlom ovládania hlasitosti, pomerne vysoko v pravej hrane. Na to sme si niekoľko dní zvykali, a aj tak sme si na 100 % nezvykli.

Miernymi zmenami prešla zadná strana telefónu. Tá bola vlani pomerne kritizovaná za agresívnu vrchnú časť, ktorá získala kontroverzné reakcie. Odlišná vrchná časť ostala v telefóne aj tento rok, no je oveľa krajšie zakomponovaná do celého dizajnu telefónu. Tento prvok telefónu je sklenený, kým zadný kryt je kovový. Na dotyk by ste to ale nezbadali – kryt je pokrytý plastovým kódovaním. Výsledok tak na dotyk pôsobí trošku lacne, no zároveň je pomerne odolný, nezachytáva odtlačky a napríklad v zime nie je telefón na dotyk taký studený ako v prípade bežného kovového krytu.

V našom bielom prevedení pôsobila zadná strana veľmi vkusne. Horná časť uchováva šošovku fotoaparátu, diódu blesku a potrebné senzory. V hlavnej časti potom nájdeme iba skener odtlačkov, nenápadné písmeno G a certifikačné značky. Dizajn telefónu je tak veľmi jednoduchý a priamočiary, no tohtoročné zmeny chválime. Google sa nechce vzdať prominentnej vrchnej časti zadnej strany, z ktorej sa snaží spraviť ikonickú dizajnovú vlastnosť. Implementoval ju aj do svojho nového chromebooku a zdá sa, že sa s ňou v upravených verziách budeme stretávať aj v budúcnosti. Nám nevadila ani vlani a v tejto modernejšej podobe nám už vôbec nevadí ani tento rok.

Čo sa týka konštrukčného spracovania telefónu, voči kvalite nemáme absolútne žiadne výhrady. Hoci kryt pôsobí na dotyk plastovo, je taký pevný, ako by ste očakávali od kovového krytu. Zaujímavejší je pohľad na rozmery telefónu – tie sú na úrovni 145,7 x 69,7 x 7,8 mm a ručička váhy sa zastavila na 143 gramoch. Vďaka tomu ide o jednu z menších a najmä ľahších vlajkových lodí. Na druhej strane, do takto veľkého tela sú dnes výrobcovia schopní použiť oveľa väčší displej. Napríklad Samsung Galaxy S8 má rozmery 148,9 x 68,1 x 8 mm a používa 5,8″ displej, kým Google vo svojom Pixeli použil iba 5″ displej.

To je na túto veľkosť telefónu skutočne málo a hoci predné stereo reproduktory to do veľkej miery kompenzujú, celkom nás to nepresvedčilo. Väčší Google Pixel 2 XL má tiež predné stereo reproduktory, no oveľa menší rámik. Veríme preto, že budúci rok už nebude Google robiť takýto kompromis ani pri svojej vlajkovej lodi s menším displejom. Na druhej strane, aj menší Pixel 2 ponúka odolnosť voči vode a prachu s certifikátom IP67, čo je ďalšia vlastnosť, ktorá vlaňajšiemu modelu chýbala, no súčasná vlajková loď ju už ponúka.

Skener odtlačkov na zadnej strane slúži a funguje presne tak ako má. Je rýchly, presný, vhodne umiestnený a prináša aj extra funkciu v podobe gesta pre stiahnutie lišty s upozorneniami. To ocenia najmä používatelia s menšími rukami. Svoju úlohu tak skener plní dokonale, patrí medzi tie najrýchlejšie na trhu a nerobí mu problém ani trochu vlhkosti na prste. Samozrejme, prstov môžete zaregistrovať viacero a nastavenie procesu je presne také, na aké sme zvyknutí.

Google Pixel 2 ale disponuje ešte jednou zaujímavou funkciou, pre využitie ktorej je najlepšie prepnúť si telefón do angličtiny. Ide o funkciu Active Edge, s ktorou sme sa prvýkrát stretli na smartfónoch od HTC. Rám telefónu je citlivý na tlak a jeho stlačenie v ruke vám umožňuje vykonanie nejakej akcie. Keď si nastavíte slovenčinu, jediná akcia, ktorú máte na výber, je stlmenie vyzváňania pri prichádzajúcom hovore. Ak si ale telefón prepnete do angličtiny, okrem tejto funkcie môžete stlačením telefónu v ruke aktivovať Google Asistenta, a to aj pri zablokovanej obrazovke. Okrem toho môžete Asistenta aktivovať povelmi “OK, Google” a po novom aj “Hey, Google”, tiež aj pri zablokovanom zariadení.

Ide o šikovný doplnok, ktorý ale zatiaľ ocenia iba používatelia zdatní v angličtine. Google Asistent je tento rok znovu šikovnejší a inteligentnejší a zvládne toho naozaj veľmi veľa. Ak aspoň trošku hovoríte po anglicky, určite vám odporúčame využívať túto funkciu v anglickej lokalizácii.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
21.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+