MojAndroid

Nedávno svetom prebehla správa, že predobjednávky Samsungu Galaxy S9 a Galaxy S9+ v Južnej Kórei sú nižšie ako boli u Galaxy S8 a Galaxy S8+. Jedným z dôvodov by mohli byť malé rozdiely medzi týmito dvoma generáciami vlajkovej lode Samsungu, a tým pádom málo dôvodov pre prechod majiteľov Galaxy S8 a Galaxy S8+. Mohli by mať viac dôvodov k prechodu majitelia Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge? Odpoveď možno nájdu v tomto článku. Po porovnaniach Galaxy S9 s iPhone X, Galaxy S8, Google Pixel 2Sony Xperiou XZ2 a Asus ZenFone 5 si porovnáme novinku Samsungu s Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge.

Náš tip
Samsung Galaxy S9+: Veľmi príjemné déjà vu | RECENZIA

Dizajn Galaxy S9 je evolúciou Galaxy S7 Edge

Prvé, čo udrie majiteľom Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge na Galaxy S9 do očí, bude určite dizajn. Všetky tri telefóny sú z pohľadu použitých materiálov podobné zariadenia. Zadnú aj prednú stranu u nich tvorí sklo a boky kovový rámik. Galaxy S9 sa ale od dva roky starej generácia líši hlavne absenciou home tlačítka a teda aj premiestnením skeneru odtlačkov na zadnú stranu.

Mohol by to byť jeden z dôvodov, prečo majitelia Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge preskočia tohtoročnú generáciu a počkajú až na model so skenerom v displeji. Pre väčšinu ľudí je jeho premiestnenie na zadnú stranu neprirodzené a telefón sa tým pádom nedá odomknúť bez nutnosti ho zdvihnúť zo stola. Majitelia Galaxy S7 si narozdiel od Galaxy S7 Edge budú musieť zvykať na viac oblý dizajn kvôli zahnutému displeju. Pomerom rozmerov k uhlopriečke displeja vyhráva Galaxy S9. Čo sa týka odolnosti, všetky telefóny majú certifikáciu odolnosti IP68.

Displej Galaxy S9 je najlepší na trhu, ale majiteľov Galaxy S7 môže odradiť

Ako už nejakú dobu vieme, displej Galaxy S9 je hodnotený ako najlepší na trhu. Oproti Galaxy S7 Edge a hlavne Galaxy S7 je väčší a má aj vyššie rozlíšenie. Vďaka nižšej uhlopriečke má ale Galaxy S7 stále vyššiu hustotu pixelov (577 ppi) a tým pádom je jemnejší. Majiteľov generácia Galaxy S z roku 2016 by mohol odradiť širokouhlý pomer strán displeja 18,5:9. Veľa ľudí stále uprednostňuje klasických 16:9. A ľudia, ktorí v roku 2016 dali prednosť Galaxy S7 pred Galaxy S7 Edge kvôli rovnému displeju, budú asi aj dnes pozerať rovnako nedôveryhodne na zahnutý displej Galaxy S9.

Po stránke výkonu staré modely nemôžu Galaxy S9 konkurovať

Pokiaľ niekto vyberá nový mobil na základe výkonu, tak momentálne patrí Galaxy S9 k najvýkonnejším smartfónom. Či už verzia so Snapdragonom 845 alebo Exynosom 9810 bude jednoznačne výkonnejšia než Snapdragon 820 a Exynos 8890 v Galaxy S7, respektíve Galaxy S7 Edge. Využije ale bežný človek tak vysoký výkon? Pri bežných aplikáciach a hrách až tak nie. Výkon sa ale u Galaxy S9 stará napríklad o spomalené SlowMo videá až do 960 snímkov za sekundu u 720p videí. Vyšší výkon je taktiež možné využiť pri emulátoroch alebo pri virtuálnej realite (VR).

Fotoaparát je jednoznačným dôvodom k prechodu

Fotoaparát Galaxy S9 respektíve Galaxy S9+ bol nedávno teste DxOMark označený ako najlepší, aký doposiaľ testovali. Vďaka svojej svetelnosti f/1.5 s premenlivou clonou na f/2.4 bude snímať detailnejšie fotografie hlavne pri horších svetelných podmienkach než fotoaparát Galaxy S7/Galaxy S7 Edge so svetelnosťou f/1.7. Navyše vďaka procesoru budete môcť natáčať aj spomalené zábery s frekvenciou snímkovania až 960 fps. Pokiaľ často mobilom fotíte, tak je pre vás fotoaparát Galaxy S9 jednoznačným dôvodom k prechodu.

Batéria, konektivita a bezpečnosť

Podobne ako Galaxy S7 má aj Galaxy S9 batériu o kapacite 3000 mAh. Jeho 5,8-palcový displej je ale podstatne väčší než 5,1-palcový displej u Galaxy S7. Papierovo by mal mať teda nižšiu výdrž, ale vplyv na ňu budú mať aj iné faktory ako ďalšia optimalizácia hardvéru a softvéru. Najlepší pomer veľkosti displeja a kapacity ponúka stále Galaxy S7 Edge (5,5 palcov a 3600 mAh batéria).

Z pohľadu konektivity je najväčší rozdiel v použití staršieho microUSB a staršej verzie Bluetooth 4.2 u Galaxy S7/S7 Edge oproti novému USB-C a Bluetooth 5.0 u Galaxy S9. Všetky zariadenia samozrejme podporujú bezdrôtové nabíjanie aj klasický 3,5 mm jack. Z pohľadu bezpečnosti má navrch Galaxy S9. Okrem skeneru odtlačkov ponúka aj skener očnej dúhovky a rozpoznávanie tváre (prípadne ich kombináciu). Skener odtlačkov je ale u Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge na praktickejšom mieste.

Cena medzigeneračne poskočila

Majiteľov Galaxy S7 by od prípadnej kúp\ mohla nakoniec odradiť cena novinky Galaxy S9. Zatiaľ, čo Galaxy S7 v čase uvedenia na trh stál 699 Eur, Galaxy S9 by mal začínať na cene 849 Eur. Pre majiteľov Galaxy S7 Edge by to ale nemusel byť až taký rozdiel, pretože jeho cena štartovala na hladine 799 Eur.

Verdikt

Pokiaľ ste majiteľom Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge a je pre vás dôležité mať v telefóne najvýkonnejší procesor a najlepší fotoaparát, tak by mohla mať výmena za Galaxy S9 zmysel. Ostatným sa možno viac oplatí počkať na ďalšiu generáciu, ktorá by už mohla priniesť aj skener odtlačkov v displeji.

11.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+