MojAndroid

MWC 2018 je za nami a najhorúcejšou novinkou sú bez debaty vlajkové lode spoločnosti Samsung. Jedna z najúspešnejších smartfónových línií v histórii sa rozrástla o dva nové modely. Kým vlani boli medzi väčším a menším modelom iba minimálne rozdiely, tento rok je to inak. Samsung Galaxy S9+ ponúka o čosi viac funkcií a vo svete veľkých telefónov ide o naozaj atraktívnu voľbu.

UNBOXING

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Konštrukcia a dizajn: Takmer rovnaký ako vlani

Dizajn novej vlajkovej lode Samsung Galaxy S9+ by sa dal vnímať dvomi rôznymi spôsobmi – fanúšikovia povedia, že dizajn vlaňajších smartfónov bol dokonalý a už sa nemá kam zlepšovať, kým odporcovia povedia, že Samsung si na tejto generácii nedal tak záležať. Pravdu má určite každý svoju a náš postoj je niekde v strede. Na jednej strane sa nám dizajn vlaňajšej generácie veľmi páči, no zároveň nám trošku chýba inovácia. Keď si kupujete nový telefón (za takmer 1000 EUR), je vždy vítanou pridanou hodnotou, ak váš nový pomocník nevyzerá takmer identicky ako rok starý model.

Aj tento rok tak máme dočinenia s telefónom, ktorého väčšinu tvorí sklo. Displej je zahnutý po oboch bočných stranách a tvorí väčšinu prednej strany (cca 84,2 %). Zahnuté sú aj rohy displeja, ako aj rohy samotného telefónu. Ostrú hranu by ste tu hľadali naozaj iba veľmi ťažko.

Zároveň ale musíme skonštatovať, že línia medzi zahnutým displejom a zadnou stranou nie je až taká plynulá ako pri vlaňajších modeloch. Inými slovami, trošku tu cítite prechod a nemáte pocit, že telefón je “zaobalený” v skle. Ide iba o drobný rozdiel, ktorý ale my chválime – jednak táto mierna hrana v ruke pôsobí veľmi elegantným dojmom, a zároveň sa vďaka tomu telefón menej trochu šmýka v ruke. Ale naozaj iba trochu, stále odporúčame telefón používať s krytom alebo puzdrom.

Rozloženie ovládacích prvkov je identické ako vlani. Nechýba tak ani Bixby tlačidlo v ľavej stene pod tlačidlom hlasitosti, no našťastie nechýba ani 3,5mm jack pre slúchadlá v dolnej stene. Samsung je tak jedným z posledných tradičných výrobcov smartfónov, ktorý sa neprispôsobil aktuálnej vlne odstraňovania hudobného portu zo svojich zariadení.

Najväčšia a najpozitívnejšia dizajnová zmena prebehla na zadnej strane. Tu bol skener odtlačkov (po vlne kritiky zo všetkých strán) presunutý pod fotoaparát, a tak je oveľa prirodzenejšie nahmatateľný prstom. Druhou novinkou v tomto modeli je duálny fotoaparát vzadu, no v ostatných smeroch je konštrukcia telefónu takmer identická ako vlani.

Samotný skener odtlačkov je extrémne rýchly a presný a hoci jeho umiestnenie je lepšie ako vlani, v porovnaní s inými zariadeniami sme ho nenahmatali vždy dostatočne rýchlo. Výrez, v ktorom sa nachádza, je iba veľmi minimálny a niekoľkokrát sme si ho pomýlili s fotoaparátom. Toto by sa ale nestalo používateľovi s menšími rukami, ktorý oveľa jednoduchšie dočiahne na skener ako na vyššie uložený fotoaparát.

Pri uchopení v ruke je ale telefón veľmi známy každému, kto držal v ruke model S8 alebo S8+. So zavretými očami by väčšina zrejme rozdiel neodhalila. To znamená, že ak sa vám páčil a vyhovoval dizajn vlaňajšej generácie, rovnako to bude aj tento rok. V opačnom prípade sa skúste upriamiť na vyššie zmieňované drobné zmeny, možno prídete telefónu na chuť tento rok.

Zároveň platí všetko to, čo platilo vlani o “pluskovom” modeli. Samsung Galaxy S9+ má rozmery 158,1 x 73,8 x 8,5 mm a hmotnosť 189 gramov. Ide tak o naozaj veľký a najmä vysoký telefón, kde bude mať problém s dosiahnutím do protiľahlého rohu obrazovky aj používateľ s väčšou rukou. Vďaka tejto hmotnosti tiež telefón ucítite vo vrecku, ale aj v ruke. Tu ale pomáha spomínané štíhle telo, vďaka čomu sa napriek veľkému displeju drží telefón veľmi dobre aj pri dlhodobejšom používaní.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

9.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+