MojAndroid

Majitelia vlajkovej série Samsung Galaxy S21 majú dôvod na radosť. Výrobca začal v týchto dňoch uvoľňovať finálnu verziu najnovšieho Androidu 12 a nadstavby One UI 4.0 pre tieto modely. Samsung o skutočnosti informoval prostredníctvom tlačovej správy.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S21 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ide o plnohodnotnú aktualizáciu, nie beta verziu. Beta testovanie začalo v septembri. Aktualizácia sa pravdepodobne šíri vo vlnách. Váš smartfón by vám ju mal ponúknuť automaticky, ak sa tak nestane, stačí vojsť do nastavení a vyhľadať aktualizáciu manuálne.

„Naším cieľom je poskytnúť všetkým používateľom prístup k najlepším mobilným zážitkom, aké sú v súčasnosti k dispozícii,“ uviedol Janghyun Yoon, výkonný viceprezident a riaditeľ softvérovej platformy divízie mobilnej komunikácie spoločnosti Samsung Electronics. „Používateľské rozhranie One UI 4 je dôležitým krokom na ceste k tomuto cieľu – umožní používateľom nových smartfónov Galaxy lepšie prispôsobiť vzhľad, ovládanie telefónu a zároveň lepšie zabezpečiť ich súkromie. To však, samozrejme, nie je všetko. Aktualizáciu si čoskoro budú môcť nainštalovať aj majitelia iných smartfónov a tabletov. Tým sa nový softvér rozšíri na celý ekosystém Galaxy.“

Aké novinky prináša One UI 4.0?

Každý používateľ si môže prispôsobiť vizuálne prvky a funkcie telefónu podľa vlastného vkusu. K dispozícii má nové palety farieb, štýly na prispôsobenie domovskej obrazovky, ikon, ponúk a pozadí aplikácií. Pribudli aj nové vylepšené widgety, ktoré možnosti personalizácie rozšíria ešte viac.

Samsung Galaxy S21 One UI 4.0 Android 12
Používateľské rozhranie One UI 4.0 | Zdroj: Samsung

Nezabudlo sa ani na bezpečnosť. S aktualizáciou Samsung prináša nové bezpečnostné funkcie, by ste mohli presne určiť, čo chcete zdieľať s priateľmi a rodinou a čo si chcete nechať pre seba. Smartón vás upozorní aj na to, keď sa aplikácia pokúsi použiť fotoaparát alebo mikrofón.

Samsung Galaxy S21 One UI 4.0 Android 12

Aktualizácia je už teraz dostupná na telefónoch série Samsung Galaxy S21, čoskoro sa pridajú aj ďalšie modely. Kompletný zoznam nájdete v článku Samsung: Kedy dostane váš model aktualizáciu na Android 12 a One UI 4.0?

Vlastníte Samsung série Galaxy S21? Prišla vám už aktualizácia? Dajte nám o tom vedieť v komentároch pod týmto článkom.

Samsung Galaxy S21: Android 12 Beta a One UI 4.0 sú už k dispozícii

14.9.2021

Smartfóny série Samsung Galaxy S21 sa dnes podľa portálov TheVerge a SamMobile dočkali nového systému Android 12 a nadstavby One UI 4.0. Zatiaľ samozrejme len v testovacej forme v rámci beta programu.

Beta program bol zatiaľ spustený len v USA

Spoločnosť Samsung spustila registráciu do beta programu ešte pred vydaním finálnej verzie systému Android 12 pre smartfóny Google Pixel. Zároveň si ju pravdepodobne úmyselne naplánovala na rovnaký deň, kedy majú byť predstavené aj nové smartfóny série Apple iPhone 13. Registrácia je momentálne dostupná len v USA.

One UI 4.0 | Zdroj: TheVerge.com

Majitelia smartfónov Galaxy S21 5G, Galaxy S21+ 5G a Galaxy S21 Ultra 5G sa môžu do beta programu registrovať cez aplikáciu Samsung Members. Registrácia samozrejme neznamená, že budú automaticky zaradení aj do beta programu, pretože je limitovaný na nekonkretizovaný počet používateľov. Samsung pripomína, že v beta programe musia používatelia počítať s nestabilitou systému.

Na majiteľov Galaxy S21 čakajú zmeny dizajnu v systéme a nové funkcie

Android 12 a nadstavba One UI 4.0 prinesú smartfónom Samsungu výrazne dizajnové zmeny používateľského rozhrania. Na majiteľov čakajú nové widgety hodín v štýle Material You, prepracovaný vzhľad aplikácií Kalkulačka a Hodiny, alebo nové animácie. Zmenou by mala prejsť aj aplikácia Samsung Notes pre písanie poznámok.

Android 12 | Zdroj: TheVerge.com

Na uzamknutú obrazovku budú môcť pridať novú skratku, ktorá im dovolí jednoducho ovládať zariadenia v smart domácnosti. Už v Androide 11 bola predstavená možnosť ovládať svoju domácnosť cez tlačidlo napájania. V novej verzii Androidu ju však budú môcť ovládať z pohodlia uzamknutej obrazovky, čo ocenia napríklad pri položenom smartfóne.

One UI 4.0 | Zdroj: TheVerge.com

Majitelia smartfónov série Galaxy S21 by mali v Androide 12 nájsť aj prístup k vylepšenému vyhľadávaciemu panelu. Pri vyhľadaní sa už v ňom nezobrazia len odpovedajúce nainštalované aplikácie a výsledky z Google vyhľadávania, ale aj nastavenia systému a kontakty. Systém Android 12 a nadstavba One UI 4.0 by tiež mali zlepšiť podmienky ochrany súkromia.

Náš tip
Nové smart okuliare od Xiaomi prichádzajú s microLED displejom

16.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+