MojAndroid

V našom predstavovaní redakcie MojAndroid.sk ste si už mohli prečítať rozhovory so štyrmi jej členmi – redaktormi Ondrejom Ličkom a Michalom Chovaňákom, zástupcom šéfredaktora Ferom Chovaňákom a webadminom Martinom Krchom. Dnes prichádza na pretras piaty člen redakcie, ktorý zastáva ten najvýznamnejší post – je šéfredaktor, ktorý celý portál riadi, plánuje stratégie, nové projekty, rokuje s partnermi a zháňa prostriedky na jeho chod. Je ním Mišo Chabada, výnimočný človek a podľa môjho názoru vizionár, ktorý dokázal z ničoho rozbehnúť jeden z najčítanejších portálov o mobiloch na Slovensku.

Mnohé detaily vzniku portálu ste si mohli prečítať už v májovom rozhovore s jeho zakladateľmi, teda s Mišom a Martinom Krchom. V dnešnom rozhovore sa teda zameriame na oblasti, ktoré sme vtedy nespomenuli a s Mišom sa porozprávame o jeho pracovnej náplni, telefónoch, ktoré mu prešli rukami, či jeho názormi na operačný systém Android.

Náš tip
Rozhovor: zakladatelia MojAndroid.sk Michal Chabada a Martin Krcho, portál oslavuje štyri roky

Môžeš sa na úvod čitateľom, ktorí Ťa ešte nepoznajú, trochu predstaviť, uviesť o sebe nejaké základné údaje a fakty? Čomu si sa profesijne venoval predtým, než si začal naplno pracovať na projekte MojAndroid.sk?

Volám sa Michal Chabada, pochádzam z Martina a mám 31 rokov. Som ženatý, s manželkou Zuzkou sme tento rok oslávili tretie výročie svadby. Pred spustením portálu som za 4 roky vystriedal 3 pozície, pracoval som u operátora a v dvoch slovenských IT firmách. Bola to veľmi dobrá skúsenosť, aj vďaka ktorej sa nám podarilo spustiť celkom úspešne portál MojAndroid.sk.

Michal-Zuzka-2011
S manželkou Zuzanou.

O okolnostiach, ktoré viedli k vzniku portálu, sme sa už rozprávali v rozhovore, venovanom 4. výročiu jeho založenia. Nehovorili sme však vtedy o tom, ako Ti napadol názov portálu. Prečo práve slovko „Môj“? (ktoré sa, mimochodom, stalo akýmsi rozpoznávacím znakom väčšiny stránok, ktorým sa v súčasnosti venujeme)

Slovo “Môj” má podľa mňa taký špecifický význam, človek sa s ním vie lepšie a rýchlejšie stotožniť, je to také individuálne a osobné. Keďže to isté platí aj o dnešných smartfónoch, prišlo mi to ako zaujímavý nápad. A tiež veľa ľudí si dokáže prispôsobovať systém podľa seba, už veľakrát som počul hovoriť „Ten môj Android vyzerá dnes úplne inak, nahodil som si novú ROM-ku“, prípadne „mám nové pozadie/aplikáciu/hru v mojom Android telefóne“, atď. Každý čitateľ tak môže povedať, že číta Môj Android. Nie tvoj, ale môj :-)

Ako šéfredaktor plníš predovšetkým manažérske úlohy, teda zabezpečuješ financie na chod portálu, rokuješ s partnermi či pripravuješ rôzne podujatia a súťaže. Nechýba Ti niekedy samotné písanie?

Písanie mi trochu chýba, niekedy však na to nie je čas. Máme v redakcii už veľa redaktorov, ktorí si to písanie vedia rozdeliť. No moju prácu nespraví nikto, preto sa prioritne venujem hlavne plánovaniu a zapezpečeniu správneho fungovania portálu. Avšak aj táto robota ma baví, inak by som to predsa nerobil.

V redakcii Ťa poznáme ako „nočnú sovu“, ktorá pracuje aj neskoro v noci a nie je výnimkou, keď nám od Teba prídu maily aj dávno po polnoci. Pracuje sa Ti v noci lepšie než cez deň?

V noci mám viac času dotiahnuť niektoré veci a úlohy. I keď v poslednom čase sa snažím viac sledovať svoj pracovný program a nevysedávať za počítačom celú noc. Niektorú agendu som sa naučil delegovať a tak aj v redakcii máme chalanov, ktorí okrem písania sledujú aj iné funkcie a projekty firmy, čo im tiež dodáva viac motivácie a možností sa realizovať.

Aj ja sa len každý deň učím, ako riadiť firmu, aby fungovala správne. Aj s písaním, kódením webu, oslovovaním partnerov, zaujatím čitateľov, všetko sme sa naučili postupne, teraz sa snažíme ťažiť z týchto skúseností a posúvať sa stále dopredu.

Ono sa to možno nezdá, ale web MojAndroid.sk sa stále vyvíja. Za jeden týždeň spravíme na webe aj desať drobných úprav alebo pridáme nové funkcie. Niektoré veci si môžu všimnúť aj pozorní čitatelia, iné sa prejavia len na backende stránky. Stále optimalizujeme portál tak, aby sa rýchlo načítaval, aktuálne web stojí na dvoch serveroch. Pred týždnom sme aktualizovali nový WordPress, celé to prebiehalo v noci, aj touto cestou chcem poďakovať Maťovi Krchovi spoločne s adminmi z Websupport za výbornú pomoc a podporu.

Ako vyzerá Tvoj priemerný pracovný deň?

Celý môj pracovný čas je založený na správnom plánovaní. Niektoré projekty riešim aj polroka dopredu, hlavne pri nových veciach je dôležité nájsť správnych partnerov a mať čas na prípravu. Väčšinu dňa som však na stretnutiach, tlačových konferenciách alebo eventoch. Aj tento rozhovor píšem v lietadle na ceste do Londýna, kde už čoskoro Lenovo predstaví nové Yoga 3 tablety. Zvyšný čas trávim v redakcii alebo výnimočne ešte aj doma na homeoffice, keď sa potrebujem sústrediť na agendu ohľadne financií a zmluvy.

Čo Ťa na Tvojej práci teší a naopak, aké sú jej menej príjemné stránky?

Na práci ma stále teší pocit, keď dokážeme stále zlepšovať samých seba a projekty, ktoré máme pripravené. A vždy máme energiu a silu pripraviť a spustiť aj niečo nové. Napríklad sme spustili nové weby MojIphone.sk, MojWindows.sk či nový vzhľad fóra. Aktuálne pripravujeme spustenie sútaže AndroidCode pre developerov a ankety AndroidRoka 2014. Oba weby majú nový dizajn a pripravujeme aj jednu novinku. Teším sa :-)

Aké sú Tvoje záľuby okrem mobilných telefónov, čomu sa venuješ vo voľnom čase?

Rád športujem, obľúbil som si behanie, plávanie, od malička hrám futbal a hokej. Tento mesiac sme sa s chalanmi prihlásili aj do amatérskej futsalovej ligy, potrebujeme si pravidelne vyvetrať hlavy a zabaviť sa spoločne aj mimo redakcie :-)

MojAndroid-futbal-2013

Aký smartfón aktuálne používaš ako primárny a aká je Tvoja „mobilná“ história, aké telefóny si používal v minulosti? Keďže v redakcii vieme, že ich meníš naozaj často, môžeš prípadne vymenovať len tie, ktoré Ťa z nejakých dôvodov najviac zaujali a považuješ ich za výnimočné.

Aktuálne mám v ruke Lenovo Vibe Z2 Pro. História mojich zariadení je fakt dlhá, ale skúsim si spomenúť na tie, ktoré som mal dlhšie ako mesiac, čo sa v mojom prípade považuje za dlhodobé používanie. Určite začnem T-Mobile G1, ktoré som mal ako prvé. Potom som mal firemný HTC Hero, neskôr som prešiel na Note 1. Medzi ďalšie mobily, ktoré u mňa vydržali, boli Samsung Galaxy S III, Sony Xperia Z1 Compact, Samsung Galaxy S5 mini, HTC One M8. Zaujímavosť je, že som (dlhodobo)používal len dva tablety – Nexus 7 a už rok mám Sony Xperia Tablet Z.

Aké zariadenia okrem smartfónu využívaš pri svojej práci?

Okrem mobilu používam tablet, ktorý so sebou nosím na stretnutia, večer na ňom čítam časopisy, prípadne surfujem na webe. Doma mám tenký notebook Samsung Series 9, v redakcii zase MacBook Pro. Posledne sme do redakcie kúpili novú zrkadlovku Nikon D600, aby sme mohli do našich článkov a recenzií robiť takéto parádne fotky. Ale v tom sú lepší chalani, ja sa tomu nemám čas venovať úplne detailne.

Náš tip
RECENZIA | Sony Xperia Z3 – vítaná zmena

Náš tip
RECENZIA | Sony Xperia Z3 Compact – Šikovný spoločník

Dôležitou aktivitou je aj séria stretnutí s fanúšikmi pod názvom Android Roadshow. Ako skrsla myšlienka začať organizovať takéto podujatia a ako si spomínaš na úplne prvé Roadshow?

Prvá Android Roadshow bola v Bratislave, spomínam si ako som prišiel ešte v roku 2010 s nápadom za HTC, ktoré v tom čase ako sme začínali my, tiež vstupovali na SK trh. Oslovil som aj ESET, ktorý bol tiež naklonený tomuto nápadu a dohodli sme sa na spolupráci. Inak, pôvodne sa akcia mala volať AndroidCamp a už vtedy som si predstavoval, že budeme po Slovensku jazdiť v Android aute. Podarilo sa nám to o 2 roky neskôr.

Android Roadshow pokračuje aj po prázdninovej prestávke. Máš v talóne nejakú novinku či prekvapenie, na ktoré sa môžu návštevníci tešiť? Ak nemôžeš byť konkrétny, aspoň niečo naznač:-)

Táto akcia má tento rok veľký úspech, navštevuje nás stále viac ľudí a aj partneri veľmi radi navštevujú s nami rôzne mestá po Slovensku, záujem je veľký. Máme pripravené ešte jedno prekvapenie, prezradím zatiaľ len to, že niečo pripravujeme ešte aj na december :-)

Čo sa týka akcie v septembri, do Prešova sme priniesli fakt veľmi unikátne veci. Od 4G internetu od Orange, ktorý zapli skôr len pre účastníkov Roadshow, až po hardvérové novinky, ktoré sa v tom čase ešte neobjavovali ani v predaji. Išlo konkrétne o novinky Samsung Galaxy Note 4, Sony Xperia Z3 a Z3 Compact ale aj Lenovo Vibe Z2 Pro. V tomto trende chceme pokračovať a prinášať do každého mesta vždy niečo špeciálne :-)

Otázka, ktorá je typická skôr pre pracovné pohovory: Kde vidíš portál a seba o päť rokov:-) ?

Toto sú veľmi vizionárske témy, ale podľa mňa portál MojAndroid.sk bude fungovať aj o 5 rokov. Trend je jasný, Android je stále viac populárny a už teraz sa okrem smartfónov, tabletov a hodiniek dostáva do TV, chladničiek, automobilov a pračiek.

Čo sa mňa týka, verím, že ma táto práca bude stále baviť a napĺňať a budem tak súčasťou tohto projektu, ktorý sme spoločne s chalanmi z redakcie vybudovali.

Každý má špeciálnu úlohu v redakcii. Navonok to možno vyzerá, že píšeme len články, tí hejteri povedia, že len prekladáme články. Opak je však pravda. Robíme možno aj najviac recenzií, čo sa týka testovania smartfónov, tabletov a príslušenstva. Okrem toho je na webe aj množstvo ďalších sekcií, ktoré stále zdokonaľujeme.

O programovanie sa stará Martin, ktorý má nastarosť aj administráciu servera. Fero zase riadi obsahovú časť portálu, rozdeľuje novinky, testovacie zariadenia a samozrejme píše články a recenzie. Ondrej popri štúdiu okrem noviniek a recenzií spravuje aj naše diskusie pod článkami a na Facebooku. Vymýšľa vylepšenia pre Android bazár. iMišo sa okrem písania venuje aj grafike a z časti už dokáže niektoré veci priamo naprogpramovať pre WordPress. Braňo sa prioritne venuje operárorom, slovenským appkám, téme týždňa a rozhovorom.

Redakcia pokope: Martin, Braňo, Fero, Michal, Ondrej a iMichal
Redakcia pokope: Martin, Braňo, Fero, Michal, Ondrej a iMichal

Nová posila v tíme je Matúš, ktorý výrazne pomohol odbremeniť chalanov od noviniek a pomáha aj s recenziami. Aktuálne máme ešte ďalších troch externých redaktorov – Martin, Lukáš a Peter, ktorí sa prioritne venujú obsahu na portáloch MojIphone.sk a MojWindows.sk.

Myslím si, že sme sa dobre rozbehli a veľmi nás baví venovať sa technológiám. Je to dynamický a inovatívny trh, som rád, že sa nám podarilo dostať medzi top technologické médiá v SR. Vždy si uvedomujem, koľko síl a energie nás to stálo a som za to vďačný.

Michal-Chabada-uvodnik

Koľko aplikácií máš nainštalovaných vo svojom telefóne a ktoré z nich využívaš najčastejšie?

Vo svojom mobile mám nainštalovaných množstvo appiek, rád skúšam nové veci, ak na to vyjde čas. Ale v zásade môžem povedať, že k svojmu fungovaniu potrebujem 30-40 aplikácií, z ktorých väčšinu používam denno-denne. Mám ich rozdelené podľa toho, do ktorej kategórie spadajú.

Tu je zoznam tých najlepších.

Pracovné: Google Kalendár, Gmail, Google Drive, Dropbox, Evernote, Analytics, Keep, Eventbrite, Websupport, SKaCZ aplikácie, AdSense, Feedly, Tatra banka, VUB Mobil Banking, TB Čítačka, TB Viamo a Current Week
Sociálne: Google+, Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp, LinkedIn, FB PageManager, FB Messenger.
Športové: Runkeeper, PushUps, SitUps
Multimédia: Spotify, MX Player, PicsArt
Moje najobľúbenejšie SK appky sú Sygic, HOPIN taxi, Autobazar.EU, SHMUDroid, SMS MHD Ticket. V mojom Androide nechýbajú ani appky ako Zamyslenia a Biblia.

Aká je Tvoja predstava o ideálnom telefóne? Aký by bol po hardvérovej a softvérovej stránke, aké funkcie by mal mať?

Ideálny smartfón existuje. Verím tomu. Len ho ešte nikto nevidel. Ale nie, určite je dobré, že tu máme toľko výrobcov a každý sa snaží priniesť niečo odlišné a inovatívne. Posledne ma zaujal HTC One M8 svojim spracovaním, Z3 Compact Z3 zase krásnym displejom a výkonom v kompaktnom balení. Note 4 sme dostali len pred pár hodinami do redakcie, sám som zvedavý aké novinky prinesie nové pero. Ale netreba zabúdať na čínskych výrobcov, ktorých produkty sú na úrovni top modelov – nový Mate 7 a Vibe Z2 Pro s veľkou batériou.

Ak by som si mal vybrať len to najlepšie, môj Android by vyzeral asi takto:

  • Hliníkové telo kombinácia HTC a Lenovo
  • Predná kamera zo Huawei Ascend P7
  • 4,7 palcová obrazovka z HTC One M8
  • Avšak tlačidlá nech sú až pod displejom, tak ako to má Lenovo Vibe Z2 Pro
  • Čítačka prstov z Huawei Mate 7
  • Fotoaparát zo Samsung Galaxy S5
  • Vodeodolnosť zo Sony Xperia Z3 Compact
  • 4,000 mAh batéria z Lenova plus nová Stamina režim pre šetrenie batérie od Sony
  • Čistý Android ako majú Nexus či OnePlus One
  • Cena: do 500 EUR :-)

Možno si raz taký poskladám v projekte od Google.

Otázka na záver, aké sú podľa Tvojho názoru prednosti operačného systému Android a naopak, čo by si na ňom zmenil?

Na Androide sa mi páči, asi ako každému, to isté. Sú to doslova neobmedzené možnosti prispôsobiť si mobil presne podľa svojich predstáv. Chápem aj to, že veľa ľudí sa do takýchto vecí nepúšťajú, lebo sa možno trochu boja alebo nevedia presne, ako si zariadenie prispôsobiť. Tu prichádza naša úloha, aby sme to ľudí naučili.

12.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+