MojAndroid

Minulý rok sme v Android Magazíne začali s novým miniseriálom, v rámci ktorého vám postupne predstavujeme redakciu nášho portálu, teda ľudí, ktorí preň píšu všetky články, správy, recenzie a celkovo sa starajú o chod portálu. Robíme to hlavne z dôvodu, že vám chceme priblížiť pozadie redakcie, aby ste o nás, redaktoroch, okrem mena v záhlaví článku vedeli aj čosi viac. Naším cieľom je vybudovanie užšieho kontaktu medzi redaktormi a vami čitateľmi, ktorý sa okrem iného snažíme zdokonaliť aj tým, že sa zaujímame o vaše názory, ktoré prezentujete pod článkami a reagujeme na ne.

Dnes vám predstavíme veľmi dôležitého člena redakcie, ktorý však nie je na očiach až tak výrazne ako my ostatní. Je ním Martin Krcho, spoluzakladateľ stránky MojAndroid.sk a jej administrátor. Jeho úloha mimoriadne dôležitá – stará sa o fungovanie portálu po technickej stránke a udržiavanie redakčného systému vrátane všetkých pluginov v takom stave, aby sa obsah stránky načítaval rýchlo a bez problémov. Niekedy je to skutočne syzifovská úloha, keďže doplnkov v redakčnom systéme je veľa a so stúpajúcim počtom návštevníkov rastú aj nároky na server. Ako raz sám Maťo poznamenal, už to nie je ten malý nadšenecký portál ako pred niekoľkými rokmi, ale stránka s tisíckami návštevníkov denne a musí zvládať oveľa väčší nápor a premávku.

>> Stiahnite si PDF-Android Magazín Máj/Jún 2014  <<

Musím sa priznať, že o Maťovi toho viem z celej redakcie najmenej, čo je logickým dôsledkom toho, že žije a pracuje v Anglicku a náš kontakt nie je až taký častý a intenzívny ako s ostatnými chalanmi z redakcie. Osobne som sa s ním spoznal na minuloročnej letnej MojAndroidovici, teda našom teambuildingovom stretnutí a prvé, čo ma na ňom zaujalo, je jeho skromnosť. Napriek svojmu mladému veku je vo svojej profesii programátora mimoriadne úspešný, pôsobil v niekoľkých renomovaných zahraničných spoločnostiach, ale v jeho komunikácii a vystupovaní nenájdete ani náznak namyslenosti či „dôležitosti“. Pôsobí skutočne priateľským dojmom a vážim si ho o to viac, že pri mojich začiatkoch v redakcii, keď som sa s redakčným systémom a prácou ešte len zoznamoval, ma niekoľkokrát na moju chybu upozornil taktne, osobným mailom, bez toho, aby takú vec zbytočne rozmazával. Keďže začiatky sú vždy ťažké a kritiku vtedy človek môže vnímať obzvlášť citlivo, dodnes som mu za tento jeho ústretový prístup veľmi vďačný.

Na Maťovi som si všimol ešte jednu maličkosť, ktorú však ja osobne obzvlášť oceňujem. Poznám mnohých nadšencov technológií, ktorí sú vynikajúcimi expertmi vo svojej oblasti, ale gramatika a pravopis im robí, mierne povedané, isté problémy:-) U Maťa to však neplatí, napriek tomu, že sa pracovne uplatnil v technickej oblasti, jeho písomný prejav je na mimoriadne vysokej úrovni a gramatické chyby by ste uňho nenašli.

Dosť však už bolo mojich rečí, prenechajme slovo samotnému Maťovi, ktorému sme položili sériu otázok o jeho pracovnom aj osobnom živote:

Môžeš sa na úvod čitateľom trochu predstaviť, uviesť o sebe nejaké základné údaje a fakty? Odkiaľ pochádzaš a čomu sa venuješ profesijne?

Toto mi pripomína zoznamovačky na rôznych akciách počas základnej a strednej školy :D Volám sa Martin Krcho, mám 27 rokov a pochádzam z Martina. Na strednú školu som chodil do Žiliny, kde som vo štvrtom ročníku prvýkrát “pričuchol” k programovaniu v podobe programovacieho jazyka Pascal. Na ďalšie štúdium som si vybral Bratislavu, konkrétne Fakultu informatiky a informačných technológií. Po 3 rokoch som si aj vďaka práci na čiastočný úväzok vo firme Triad uvedomil, že škola mi toho už pravdepodobne veľa nedá.

Eva a Martin Krchovci

Martin s manželkou Evou na svadobnej fotografii

Hneď v lete som sa po získaní bakalárskeho titulu oženil a spolu s manželkou Evčou sme sa odsťahovali do mesta Cambridge v UK. Život v zahraničí sme chceli obaja skúsiť a Evča mala možnosť pracovať práve v Cambridge, tak sme ju využili. Krátko na to som si našiel robotu aj ja. Momentálne ťaháme mimo Slovenska už 6. rok, ale plánujeme sa vrátiť – domov je domov. Pred mesiacom nám do rodiny pribudol trojkilový synček Samko, takže máme o ďalší dôvod na návrat navyše.

Samko Krcho

Martinov syn Samko

Čo sa týka mojej pracovnej náplne, dalo by sa povedať, že som web developer, ktorý rád skúša nové technológie, nebojí sa výziev a pomaly naberá viac manažérskych úloh. Po roku v Triade (bol som ich prvý full time programátor) som strávil 5 rokov v malej firme Green Energy Options, kde som pracoval s rôznymi webovými technológiami a staral som sa o serverovú farmu na Amazon Web Services. Minulý rok som odišiel pracovať do firmy CSR, lebo som cítil, že potrebujem zmenu a nové výzvy – firma CSR vynašla technológiu Bluetooth a momentálne má vyše 1000 zamestnancov po celom svete.

Počas práce pre GEO som začal s Mišom Chabadom (a postupne aj s ďalšími chalanmi) pracovať na stránke MojAndroid.sk a ďalších projektoch. Som rád, že som súčasťou tímu, ale je to časovo náročné, a už sa teším, keď sa vrátim naspäť do Martina, a začnem na veciach makať naplno.

Aké sú Tvoje záľuby okrem mobilných telefónov, čomu sa venuješ vo voľnom čase?

Toho voľného času veľa nemám :( Snažím sa ho tráviť s rodinou a kamarátmi, momentálne sa často snažím uspať malého Samka. Určite neodmietnem pozvanie na BBQ, guláš párty, či kartový večer – favoritmi sú UNO a Rummy.

Mám veľmi rád športy, už vyše 3 rokov pravidelne behávam, neskôr k tomu pribudlo dochádzanie do práce na bicykli, a teraz sa snažím každé 2-3 mesiace zabehnúť nejaký 10K, polmaratón, triatlon či pretek štýlu Spartan Race alebo Tough Mudder. S manželkou neváhame využiť každý slnečný víkend na korčuľovanie, pri Cambridge máme peknú 35 km trasu. Z ostatných športov spomeniem ešte turistiku, plávanie a squash.

Keď popri všetkom tomto zostane nejaký čas navyše, veľmi rád si prečítam dobrú knihu (momentálne mám rozčítanú biografiu Steva Jobsa), rozpozeraných mám asi 50 televíznych seriálov (poznáte Big Bang Theory?), a som fanúšikom filmov na veľkom plátne. Pri práci väčšinou počúvam hudbu – slovenskú aj zahraničnú, všetko od Armin van Buurena cez Bryana Adamsa, či Def Leppard až po klasickú hudbu.

Žiješ v Anglicku, ako by si porovnal štýl života v tejto krajine a na Slovensku? Čo Ti tam vyhovuje a naopak, za čím sa Ti cnie?

Veľkou výhodou života v Anglicku je kultúrna rozmanitosť. Každý deň mám možnosť stretávať sa s ľuďmi z rôznych kútov sveta, čo ma neraz donútilo zastaviť sa a porozmýšľať nad vecami z inej perspektívy. Niektoré veci sú tu podľa mňa zariadené logickejšie ako na Slovensku a vidím, že dane, ktoré platím, sú využité efektívnejšie – napr. na údržbu diaľnic, mestských parkov, cyklochodníkov a v neposlednom rade aj okolia môjho domu. V Cambridge sídli veľké množstvo cool technologických firiem, čo so sebou prináša veľmi veľa profesijných a finančných príležitostí. Každý deň si v mailovej schránke nájdem pracovné ponuky, ktoré ma pokúšajú :)

Toto všetko znie super, ale na druhej strane sú nenahraditeľné veci, ktoré mi tu veľmi chýbajú. V prvom rade rodina a priatelia a na druhom mieste príroda – hory, lesy, lúky, jazerá… Možno sa to niekomu zdá zvláštne, ale podľa mňa je to niečo, čo človek pochopí až keď žije v zahraničí. Je ľahké odísť do zahraničia a neobzrieť sa späť. Pre mňa je výzvou vrátiť sa a využiť nadobudnuté skúsenosti pre zlepšenie situácie doma – neplánujem sa hrnúť do politiky, ale rád by som svoje skúsenosti a pohľad na svet posunul ďalej.

V zápase Slovensko vs UK vždy príde na jednu unikátnu tému: jedlo. Tí, ktorí ma poznajú, vedia, že sa rád dobre najem, a preto ma život v zahraničí aj plusy aj mínusy. Najväčšie plus vidím v dostupnosti rôznych reštaurácií – indickú, čínsku či maurícijskú kuchyňu nikdy neodmietnem. Mínusom zostáva, že si nemôžem ísť ráno kúpiť rožok s treskou či vlašským šalátom :D Kamarátka prednedávnom začala predávať slovenské výrobky priamo v Cambridge, tak sa situácia zlepšila, ale stále to nie je ono. BTW, prečo Angličania nerobia ovčí syr a oštiepky, keď všade po kopcoch pobehuje toľko oviec? Toto pre mňa zostáva veľkou záhadou. Podnikavý slovenský bača by sa tu určite uchytil ;)

Martin Krcho d

Maťovi chuť do jedla nechýba:-)

Si jedným zo spoluzakladateľov celého portálu MojAndroid.sk. Aké boli okolnosti jeho vzniku a ako si spomínaš na jeho začiatky?

Nápad spraviť web stránku venovanú Androidu mal Mišo Chabada ešte počas svojho štúdia v Molde v Nórsku. Ja som vtedy smartfónom veľa pozornosti nevenoval. Stačil mi “tlačítkový,” z ktorého sa dalo volať a posielať SMSky. Jedného dňa mi Mišo, bratranec mojej krajšej polovičky, napísal mail či by som mu nepomohol s niečím na web stránke. O pár dní prišiel ďalší email, o týždeň ďalší a ani neviem ako, zrazu som písal denne 1 článok na web. Neskôr sme sa rozhodli založiť firmu, aby bol náš biznis legálny, mali sme medzi sebou dohodu v právne platnej podobe, a mohli sme aj zarobiť nejaké peniaze. Začiatky boli z môjho pohľadu v pohode aj vďaka tomu, že som to stále bral ako hobby popri dobre platenej práci.

Na starosti máš technické zázemie portálu. Čo všetko spadá do Tvojich povinností a čo všetko je potrebné robiť, aby stránka fungovala tak, ako má?

Ufff… v prvom rade musím spomenúť, že sa nejedná iba o portál MojAndroid.sk, ale spravujem približne 10-15 web stránok, na ktorých pracujeme. Prvé dva roky, kým nám na chod stránky stačil zdieľaný web hosting, som najmä programoval drobné vylepšenia na stránku, napr. bazár, katalóg telefónov a tabletov a podobne. Neskôr k programovaniu pribudla administrácia servera, najprv virtuálneho, neskôr dedikovaného, a teraz už viacerých serverov. S rastúcou návštevnosťou stránky pribúdali rôzne výzvy, s ktorými som sa musel vysporiadať, napr. výpadky stránky pri veľkom nápore čitateľov. Pred tohoročným WordCampom ma s ponukou prezentovať moje skúsenosti s WordPressom oslovil jeho organizátor Peter Nemčok, čo ma príjemne prekvapilo. Ešte príjemnejšie bolo zistenie, že sme najväčší slovenský web bežiaci na tomto systéme.

Časť mojej pracovnej náplne zaberá aj nasadzovanie reklamných bannerov na web stránku a do Android aplikácií cez náš systém Smart Ads. Články o telefónoch a aplikáciách už dlho nepíšem. Snažil som sa začať písať seriál článkov o programovaní Android aplikácií, ale nemal som na to dosť času, a nechcel som to odfláknuť.

Dôležitou úlohou, ktorú mám tiež na starosti, je sledovanie aktualizácií jednotlivých systémov (WordPress, PhpBB, Revive atď.), na ktorých bežia naše weby, ich vyhodnotenie a následnú inštaláciu. Často nachádzam vo WordPress moduloch chyby a spolupracujem s ich autormi na ich oprave.

Nie je tajomstvom, že v lete minulého roka sme mali pretrvávajúce technické problémy so stránkou, ktorá často „padala“, krátkodobo bývala nedostupná a zlepšilo sa to až migráciou na nový server. Môžeš čitateľom bližšie priblížiť, čo všetko sa zmenilo a ako prebiehal celý proces migrácie?

Hlavnou zmenou bol prechod z virtuálneho servera na dedikovaný, čím sme dostali k dispozícii vyšší výkon nezávislý od záťaže iných (virtuálnych) serverov. Pri prechode sme tiež vymenili webový server Apache za nginx a aktualizovali na (vtedy) najnovšiu verziu databázy MySQL (5.5). Najväčší problém a dôvod výpadkov pred migráciou na nový server, bol náhly nápor návštevníkov na web stránke napr. pri publikovaní pútavého statusu na Facebooku. Počet našich fanúšikov je už vyše 60K, a keď si chce aspoň 2000 z nich v priebehu 1-2 minút prečítať ten istý článok, server dostával zabrať. Migrácia bola takmer bezproblémová vďaka super tímu vo WebSupporte – naplánovali sme ju na nočné hodiny, dopredu sme mali možnosť si odskúšať stránky na novom serveri a drobné problémy, ktoré nastali, sa riešili okamžite napriek neskorej nočnej hodine.

Ďalším krokom ku zrýchleniu stránky bol presun systému na zobrazovanie reklamných bannerov na samostatný virtuálny server. Tento krok odbremenil databázu na hlavnom serveri, ktorá bola kameňom úrazu pri veľkom nápore.

Martin Krcho a

Martin na turistike vo Walese

Aký smartfón aktuálne používaš ako primárny a aká je Tvoja „mobilná“ história, aké telefóny si používal v minulosti?

Momentálne používam LG Nexus 4 a je to najlepší telefón aký som mal možnosť doteraz vyskúšať.

Úplne prvý mobilný telefón značky Sagem som dostal od dobrej kamarátky Janky ešte na strednej. Pamätám sa, že mal dvojriadkový displej a v prípade núdze sa dal použiť aj na sebaobranu :D Nasledovali klasiky ako Nokia 3410, Ericsson SH888 a ďalšie. Tesne pred kúpou môjho prvého Androidu som si na Vianoce kúpil LG KS360. Onedlho začal veľký boom dotykových displejov a ja som si búchal hlavu o stenu, prečo som nepočkal.

Mojím prvým Android telefónom bol Nexus S, myslím, že na našom webe je stále recenzia spred pár rokov (radšej ju nehľadajte, v porovnaní s tým, čo píšu teraz chalani je to bieda). Prednedávnom som do redakcie kúpil Nexus 5, nechal som chalanom aj moju Nexus 4ku a vyskúšal som si HTC One. Príliš sme si nesadli, tak som si za £100 kúpil iPhone 4, aby som vyskúšal aj konkurenciu. S hrôzou som ho posunul ďalej, vrátil som sa k Nexus 4 a všetko je OK.

Aké ďalšie zariadenia používaš pri práci a vo voľnom čase?

Okrem telefónu používam ešte tablet Nexus 7. Je to veľmi dobré zariadenie a páči sa mi aj jeho veľkosť – ani malá, ani veľká, tak akurát. Používam ho najmä na čítanie kníh na Kindle, organizáciu pracovného života vo Virtual Studiu, a príležitostne hry na odreagovanie – najmä Asphalt 8: Airborne.

Koľko aplikácií máš nainštalovaných vo svojom telefóne a ktoré z nich využívaš najčastejšie?

Neviem koľko aplikácií mám presne nainštalovaných, ale snažím sa ich počet držať čo najnižšie. Pravidelne prechádzam ich zoznam a mažem všetky, ktoré som posledný mesiac nepoužil.

Najčastejšie používam GMail, Kalendár, Google Drive, Dropbox, RunKeeper, Google Keep, Amazon Kindle, Spotify, Facebook a Welldone. Svoj telefón si neviem predstaviť bez klávesnice SwiftKey a aplikácie Power Toggles. V poslednej dobe sa mi zapáčila aj aplikácia Start, ktorá je peknou alternatívou uzamknutej obrazovky.

Aká je Tvoja predstava o ideálnom telefóne? Aký by bol po hardvérovej a softvérovej stránke, aké funkcie by mal mať?

Ako som už spomenul, som veľmi spokojný s Nexusom 4, vylepšil by som však najmä kvalitu fotoaparátu a reproduktor by som posunul na hornú alebo dolnú stranu telefónu. Tiež by bolo fajn, keby bol vodeodolný. Všetky telefóny by mali mať podľa mňa 64 GB vnútornú pamäť s možnosťou pridania micro SD karty. Po softvérovej stránke mi vyhovuje čistý Android, keď chcem niečo navyše, nainštalujem si aplikáciu.

Martin Krcho c

Maťo na Cambridge Triathlon

Otázka na záver, aké sú podľa Tvojho názoru prednosti operačného systému Android a naopak, čo by si na ňom zmenil?

Na Androide sa mi páči jeho otvorenosť a flexibilita. Už od verzie Froyo mi imponoval koncept widgetov a možnosť dať si na plochu aplikácie, ktoré naozaj používam. Telefón, či tablet sa dá pripojiť k počítaču ako USB kľúč, prehrá videá a hudbu v moderných formátoch bez nutnosti konverzie, je to skrátka taký počítač do vrecka. Nechápem prečo si napr. z iPhonu nemôžem nahrať video na Dropbox?

Ako (aj) Java programátorovi mi vyhovuje, že sa nemusím učiť nový programovací jazyk, aby som mohol vytvoriť appku. Zopár som ich už naprogramoval a páči sa mi štruktúra kódu a spôsob akým je vyriešené dynamické používateľské rozhranie pre rôzne zariadenia. Stále je čo zlepšovať, ale už je to na celkom dobrej úrovni.

Čo by som na Androide zmenil? Vždy sa nájde zopár aplikácií, ktoré by som rád videl integrované priamo v operačnom systéme. Mnohé z nich už Google do Androidu integroval, čo sa mi páči – asi som nebol sám, komu tam chýbali :) Budem rád ak bude Google pokračovať v optimalizácii operačného systému, aby išiel plynule aj na starších a menej výkonných zariadeniach. V posledných verziách sa o to snažili, ale ešte je tam podľa mňa veľmi veľa miesta pre zlepšovanie. To isté platí aj pre mnoho aplikácií (a ich autorov). Koľkokrát sa vám stalo, že aplikácia, ktorá bez problémov beží na telefóne za 600 EUR, je na telefóne za 150-200 EUR nepoužiteľná?

>> Stiahnite si PDF-Android Magazín Máj/Jún 2014  <<

Internetový časopis Android Magazín je už k dispozícii aj prostredníctvom aplikácie Android Magazín (lite). Je určená pre smartfóny a nájdete ju v obchode Google Play po kliknutí na widget nižšie.

Ak chcete Android Magazín čítať na tablete, môžete použiť aplikáciu Android Magazín

13.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+