MojAndroid

Každým rokom sa poplatky za využívanie mobilných dát a volaní v zahraničí zmenšujú. Je to tak najmä vďaka zásahu Európskej únie do obchodného modelu operátorov. V roku 2017, keď začali len platiť prvé regulácie, bol poplatok za 1 GB dát až nepredstaviteľných 9,24 €.

V roku 2022 sa táto suma znížila na 2,40 € a v nasledujúcom kalendárnom roku 2023 cena za roaming pôjde ešte nižšie. 1 GB dát v zahraničí bude stáť 2,16 €. Zvyšujú sa tým čiastočne aj balíčky dát, za ktoré ale budete platiť rovnakú sumu. Informujú o tom na svojich stránkach jednotliví operátori – 4ka, O2, Orange a Telekom.

4ka

4ka bol jediný operátor, ktorý zmenil objemy dátových balíčkov už v decembri 2022. Percentuálne navýšenie sa líši podľa paušálov. Najvýhodnejší je balíček Neobmedzených dát pre 4 SIM, ktorý patrí medzi zdieľané rodinné paušály. Dostáva až o 2GB navyše. Celý aktualizovaný cenník si môžete pozrieť nižšie.

4ka paušály od decembra 2022
4ka paušály od decembra 2022 | Zdroj: 4ka

O2

Tento operátor ešte nezverejnil pozmenené balíčky na rok 2023, môžete si ale svoj roaming vypočítať na ich stránke, pomocou roamingovej kalkulačky. Ide o jednoduchý proces, iba si vyberiete svoj paušál, krajinu a informácie, o ktoré máte záujem. Zverejnenie nových cien ale očakávame čoskoro.

O2 roamingová kalkulačka
O2 roamingová kalkulačka | Zdroj: O2

Orange

Orange nateraz informoval o zmene jediného balíka a to Dlhodobo v EÚ. Od 11.1. 2023 budú pre držiteľov toho paušálu platiť relatívne rovnaké podmienky ako doteraz, až do vyčerpania obsahu balíka voláte, posielate SMS a využívate mobilné dáta v rámci EÚ za rovnakú cenu ako na Slovensku. Po vyčerpaní balíka následne platíte menej, podľa nových taríf Európskej únie. Taktiež máte možnosť využiť jednoduchú roamingovú kalkulačku.

Orange roamingová kalkulačka
Orange roamingová kalkulačka | Zdroj: Orange

Telekom

Tento operátor už taktiež zverejnil svoje nové sadzby, platiace od 1. januára 2023. Doterajšie dátové balíky navyšujú celkom značne. Nižšie môžete vidieť, ako sa zmenili v porovnaní s rokom 2022.

Telekom porovnanie paušálov 2022-23
Telekom porovnanie paušálov 2022-23 | Zdroj: Techbox

Určite vás poteší aj fakt, že v nasledujúcich rokoch budú ceny za roaming ešte značne klesať. Za 1 GB dát v roku 2024 zaplatíte 1,86 €, v roku 2025 to bude 1,56 € a v roku 2026 len 1,32 €. Ide o snahu Európskej únie urobiť cestovanie prijateľnejším.

Pokiaľ ste svojho operátora v tomto zozname nenašli, znamená to, že ešte nezverejnil nové sadzby. Napr. také Tesco zatiaľ informovalo o niektorých zmenách, ktoré ich v nasledujúcom roku čakajú, roaming v nich zahrnutý ešte nie je. Ďalšie informácie očakávame najskôr 1. januára 2023.

Náš tip
Tesco mobile zvýši ceny a zákazníkom ponúkne aj 5G

29.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+