MojAndroid

Povedzme si pravdu, že hviezdne časy zariadení Nokia už dávno skončili. Po dlhej odmlke sme zase začali vídať na trhu smartfóny tejto značky. Tentokrát však nepôjde o žiaden smartfón, ale o tablet, ktorý sme v réžii HMD ešte nevideli. Toto je začínajúca recenzia tabletu Nokia T20.

Nokia T20
Nokia T20 I Zdroj: Jakub Marcin

Nokia T20 je šikovný, kompaktný tablet, ktorý dokáže byť vašim každodenným spoločníkom či už pri práci, alebo pri zábave. To, aký naozaj je, priblížime v našej recenzii.

Nokia T20: Cena a dostupnosť

Cena tabletu Nokia T20 začína na 199 € za Wi-Fi verziu. Model s LTE konektivitou stojí 239 €. Toto sú ale európske ceny, tie slovenské zatiaľ nepoznáme. Pravdepodobne sa líšiť nebudú.

Recenzia Nokia T20: Parametre

Operačný systém: Android 11
Čipset: Unisoc T610 (12 nm)
RAM: 3/4 GB
Pamäť: 32/64 GB
Rozmery a váha: 247,6 x 157,5 x 7,8 mm, 465/470 gramov
Displej: 10,4 palcový, IPS, rozlíšenie 2000 × 1200 pixelov
Batéria: 8200 mAh
Nabíjanie: 15 W
Vodeodolnosť: IP52
Fotoaparát: Zadný:

  • 8 MP, AF

Predný:

  • 5 MP
Konektivita: Bluetooth 5.0, Wi-Fi, LTE, GPS, USB – C

Obsah balenia: Základ, základ, základ

Recenzia Nokia T20
Recenzia Nokia T20 – balenie I Zdroj: Jakub Marcin

Po rozbalení sa v krabici nachádza len hrubý základ v podobne 15 W nabíjacieho adaptéru, USB-C kábla, základnej dokumentácie a nástroja na vyberanie SIM kariet. Žiaden iný bonus, napríklad v podobne slúchadiel, v základnom balení nenájdete, čo je škoda. Na druhu stranu, ide o lacný tablet, takže je to pochopiteľné.

Recenzia Nokia T20
Recenzia Nokia T20 – SIM ihla I Zdroj: Jakub Marcin

Recenzia Nokia T20: Konštrukcia

Čo sa týka konštrukcie tabletu, tak tam takmer nemám čo vytknúť, až na niekoľko drobností. Vo všeobecnosti sa tablet drží príjemne v ruke a nepríde mi zbytočne ťažký. Nokia T20 je naozaj tenká a jej rozmery činia 247,6 x 157,5 x 7,8 milimetrov a váži 465/470 gramov, v závislosti od verzie.

Rám a zadná strana sú vyrobené z hliníka a tam prichádza prvá nevídaná nevýhoda, ktorou sú odtlačky. Aj napriek matnej úprave je odtlačky mierne vidieť a po dlhšom používaní je nimi prekvapivo zadná strana, na ktorej je umiestnený jeden vystupujúci fotoaparát, priam posiata. To taktiež platí aj pre displej, no tam je to samozrejmosťou. V prípade zadnej strany, sa nejedná úplne o odtlačky. Ide skôr o akési “fliačiky”. Ruky som mohol mať akokoľvek čisté, stále som ich tam po chvíli používania našiel. S podobným javom som sa už stretol aj pri viacerých zariadeniach s hliníkovou zadnou stranou. Dôvodom bude najmä zvolená farba.

Nokia T20
Nokia T20 – vrchná strana I Zdroj: Jakub Marcin

Spodná strana, ak máme tablet otočený na šírku, je prázdna. Na vrchnej sa nachádzajú dva mikrofóny, tlačidlo na ovládanie hlasitosti a slot pre jednu SIM a jednu microSD kartu.

Vľavo sa následne nachádza zapínacie tlačidlo a jeden reproduktor zo sterea. Vpravo sa nachádza druhý reproduktor spolu s USB – C konektorom a na rohu je 3,5 mm audio jack. Okrem toho je prítomná aj certifikácia IP52, ktorá robí tablet odolným voči miernemu ošpliechaniu vodou.

Za mňa, čo sa konštrukcie týka, mi tablet úplne vyhovuje. Príjemná váha, malá hrúbka a stereoreproduktory, (ku ktorým sa vrátim neskôr), sú postačujúcou výbavou lacného tabletu.

Možnosti odomykania: To, čo dá čistý Android a o niečo menej

V ponuke možností odomykania žiaľ Nokia T20 nevyniká. Dostupné sú základné možnosti v podobe potiahnutia, vzoru či PIN-u, ale aj odomykanie tvárou, ktoré by som ja z bezpečnostných dôvodov radšej nevyužíval. Nehovorím, že nefungovalo zle, no vďaka priemernému selfie fotoaparátu, moja dôvera v tento spôsob padla ešte viac. Chýbajúcim prvkom je tu čítačka odtlačkov prstov, ktorá sa pomaly ale isto stáva štandardom aj u tých najlacnejších zariadení.

Nokia T20 - možnosti odomykania
Nokia T20 – možnosti odomykania I Zdroj: Jakub Marcin

Displej: 2K IPS s niekoľkými chybami

Nokia prezentuje displej v tomto tablete ako 2K displej, ale nič svetoborné sa pri pohľade na neho nekoná. V skutočnosti ide o klasický, 10,4 palcový IPS panel s rozlíšením 1200 x 2000 pixelov. Na to, že ide o IPS panel sú pozorovacie uhly dostatočne dobré a displej ako taký sa mi páčil. Pri pozeraní filmov či čítaní dokumentov nebol v rámci displeja žiaden problém, avšak OLED panel by tomu pristal viac.

Nokia T20
Nokia T20 – displej I Zdroj: Jakub Marcin

Rozsah jasu bol dostatočný, (za tmy displej zbytočne nepálil oči), no počas dňa a najmä priameho svetla by som skôr uvítal jas o niečo vyšší, ako je jeho maximálne nastavenie. Systém neponúka žiadne špeciálne nastavenia obrazovky. Prítomný je tu aj nočný režim v podobe filtrácie modrého svetla.

Stretol som sa aj s funkciou Always On Display, no tá v prípade použitého panelu nehrá absolútne žiadnu rolu a pre úsporu batérie som ju radšej vypol.

Výkon a pamäť: Neznámy čipset, ktorý stíha

Aby bol tablet naozaj dobrý na to, čo chcete, je treba nahliadnuť aj do parametrov. Prvým otáznikom, ktorý nad zariadením Nokia T20 “visí” je použitý čipset. Ide o procesor Unisoc T610, vyrobený 12 nm výrobným procesom, ktorému sekundujú v tomto prípade 4 GB RAM. Tablet je taktiež dostupný aj vo verzii 3/32 GB.

Spomínaný čipset však napriek medzi niektorými neznámemu menu nie je až taký zlý a podľa nižšie uvedených výsledkov z Geekbenchu ho vieme prirovnať k procesoru Snapdragon 660, avšak v prípade MULTI CORE skóre nie je ďaleko, ale ani úplne blízko od Snapdragonu 845, použitého v modeli POCO F1. Všetko to sú ale staršie čipsety, preto nemôžeme očakávať zázraky.

Vo všeobecnosti je však výkon postačujúci a nie je problém ani rýchle prepínanie medzi aplikáciami, či hranie jednoduchších 3D hier. Samozrejme, že si vaše ratolesti zahrajú aj tie náročnejšie, no v tomto prípade musíte počítať s nedostatkom výkonu. Koniec koncov je Nokia T20 skôr nenáročný “kancelársky”, prípadne školský tablet.

V prípade interného, 64 gigabajtového úložiska, ostalo po doinštalovaní potrebných aplikácií voľných približne 50 GB, čo v kombinácii s microSD kartou podľa môjho názoru bohato stačí. Ak by ste sa rozhodovali, ktorú verziu tabletu kúpiť, jednoznačne odporúčam si trochu priplatiť za väčšiu RAM a úložisko.

Systém: Čistý Android sa nezaprie

Nokia T20 prišla na trh s čistým systémom Android 11, ako je to u všetkých zariadení Nokia známe. Všeobecne som počas testovania som nezaznamenal takmer žiadne záseky a zaváhania. Animácie boli vždy plynulé a bežný nenáročný používateľ sa jednoznačne nemá na čo sťažovať.

Systém je sám o sebe pekný, no domovská obrazovka neponúka veľké množstvo nastavení, čiže ide skôr len o základ spätý s absenciou nadstavby. Nie je ale možné prehliadnuť, že výrobca do neho pridal aj svoj “podpis”. Dobre odladený systém je obohatený aj o aplikáciu slúžiacu na monitorovanie zariadenia. Tá ponúka prehľad o teplote, sile signálu a objeme využitých dát či pamäte.

V nastaveniach nechýbajú ani gestá (na výber ich nie je až tak veľa) a na domovskej obrazovke nájdeme klasické počasie od Googlu. Po potiahnutí doprava z domovskej obrazovky je dostupná služba Entertainment Space, ktorá zlučuje všetky filmy, videá, knihy, hry atď., do jedného rozhrania.

Samozrejme je možnosť voľby tmavého vzhľadu, no ten však v prípade zapnutia v kombinácii so šetričom batérie nehrá žiadnu, iba dizajnovú rolu.

V systéme sa je možné pohybovať softvérovými tlačidlami, alebo gestami. Vzhľadom na veľkosť displeja a rozostupy medzi jednotlivými tlačidlami v režime na šírku, je podľa mňa vhodnejšie používať navigáciu gestami. Ak nechcete používať dotykovú obrazovku, môžete využiť funkciu pohybovania sa v systéme pomocou prepínačov.

Nokia T20 - navigácia prepínačmi
Nokia T20 – ovládanie prepínačmi I Zdroj: Jakub Marcin

Výrobca sľubuje tri roky pravidelných bezpečnostných záplat a garantuje tiež dva roky veľkých systémových aktualizácií.

Multimédia: Podpriemerné stereo a 3,5 mm audio jack

Zaujímavým prvkom tabletu sú stereo reproduktory. Prvý z dvojice sa nachádza na vľavo a druhý zasa vpravo. Hodnotiť kvalitu zvuku reproduktorov však nemôžem pozitívne. Reproduktory síce hrajú dostatočne nahlas, no najviac trpia kvôli ich umiestneniu. Pri prehrávaní hudby sa zdá, akoby boli reproduktory za tabletom a a zvuk išiel mimo vás.

Nokia T20
Nokia T20 – multimédiá I Zdroj: Jakub Marcin

Oveľa lepšie by bolo reproduktory orientovať na používateľa. Ak ale nedržíte tablet v ruke a púšťate si hudbu len tak, reproduktory vám jednoznačne postačia a s ich výsledným výkonom budete spokojní. Na rohu nájdeme aj 3,5 mm audio jack, no slúchadlá v balení miesto nedostali.

Recenzia Nokia T20: Konektivita

V prípade modelu Nokia T20 si môžete vybrať medzi WiFi a LTE a WiFi variantom. Variant s LTE ponúka navyše aj podporu GPS. V prípade LTE verzie môžete používať len jednu SIM kartu. Signál, rovnako ako aj využívanie mobilných dát bolo bezproblémové, avšak signál v mojom osobnom telefóne bol v niektorých oblastiach silnejší. V prípade tabletu to ale veľkú rolu nehrá, nakoľko si väčšina používateľov zvolí v prípade dostupnej WiFi siete práve ju.

Okrem toho nechýba Bluetooth 5.0 a veľkým potešením je aj prítomné FM rádio.

Nokia T20
Nokia T20 – FM rádio I Zdroj: Jakub Marcin

Fotoaparát: Na dostupný tablet tak akurát

Fotoaparáty ocenia najmä nie veľmi nároční používatelia. Modul fotoaparátu na zadnej strane ponúka len jeden objektív. Vpredu nájdeme taktiež jeden selfie fotoaparát nachádzajúci sa nad displejom. Zaujímavosťou je, že kvalitatívne je na tom podstatne lepšie predný fotoaparát, ako zadný.

Zadný fotoaparát

  • 8 MP, AF
Nokia T20
Nokia T20 – fotoaparát I Zdroj: Jakub Marcin

Výsledné fotografie z predného, 8 megapixelového snímača sú pre nevyhnutné fotenie dostačujúce, no prednosťou tabletu určite nie sú. Fotografiám chýbajú detaily, ostrosť, dobre vyvážené farby a v noci to bola jednoducho katastrofa. Tu ale opäť podotýkam, že nejde o fotoaparát v smartfóne ale v 250 Eurovom tablete a preto sú takéto výsledky odpustené.

Keďže je tablet určený primárne na prácu, fotenie dokumentov mu problém nerobilo. K dispozícii je aj portrétny režim, či režim panorámy. Automatické ostrenie fungovalo dobre, no pri rýchlejšej zmene fotografovaného objektu sem-tam zaváhalo a ostrenie trvalo dlhšie. Ako celok však fotoaparát hodnotím na danú cenovku ako dostatočne dobrý.

Testovacie fotografie

Predný fotoaparát

  • 5 MP
Nokia T20
Nokia T20 – predný fotoaparát I Zdroj: Jakub Marcin

Predný fotoaparát ma osobne veľmi prekvapil. Aj napriek nižšiemu rozlíšeniu a absencie automatického ostrenia mali fotky podstatne viac detailov, ako fotky zadného fotoaparátu. Taktiež ma príjemne prekvapila aj ostrosť fotografií a vyváženie farieb, ktoré nebolo až také zlé ako som očakával.

Jedným z dôvodov, prečo môže byť kvalita predného fotoaparátu lepšia je, že ku kancelárskej práci, prípadne k dištančnému vzdelávaniu patria, (najmä v týchto časoch), videohovory. Tie tablet preto zvláda hravo a vďaka dvom mikrofónom umiestneným na vrchu zariadenia je aj zvuk o niečo čistejší. Je to však poznať skôr z nahrávok, ako z hovoru, nakoľko počas prenosu prechádza zvuk aj video istou kompresiou a týmto sa výsledná kvalita podstatne znižuje.

Testovacia fotografia

Nokia T20 - selfie
Zdroj: Jakub Marcin

Aplikácia

Aplikácia fotoaparátu patrí medzi tie jednoduchšie. Ponúka niekoľko základných nastavení a rýchlu možnosť voľby režimov pod spúšťou. Taktiež je možné si zvoliť pomer strán fotografie či nastaviť samospúšť.

Nokia T20
Nokia T20 – aplikácia fotoaparát I Zdroj: Jakub Marcin

Okrem toho je dostupné aj HDR a možnosť vytvorenia pohyblivej fotografie. Vďaka čistému systému Android sa tak fotky ukladajú do aplikácie Fotky Google, kde si ich po synchronizovaní môžete prehliadať aj v iných zariadeniach s rovnakým účtom Google. Nechýba štvornásobný digitálny zoom a rôzne filtre.

Batéria

Nokia T20 disponuje dostatočne veľkou, 8200 mAh batériu. Tá zvládne tablet udržať “pri živote” aj dva, alebo tri dni, no všetko samozrejme závisí od spôsobu používania. Počas testovania sa nestalo, aby bezdôvodne a rapídne klesli percentá batérie, či už počas dňa, alebo cez noc, pri zapnutom WiFi.

Nokia T20
Nokia T20 – nabíjačka I Zdroj: Jakub Marcin

Tablet tak bezproblémovo zvládne 1 a pol náročného dňa, pri striedmejšom používaní je ale možné dosiahnuť oveľa lepšie výsledky. Všetko však závisí od používateľa a okolností. Počas testovania som tablet používal aktívne a snažil som sa ho používať na čo najviac úkonov. Dostupný je aj šetrič batérie, no ten predĺži výdrž len minimálne. Nokia T20 podporuje rýchle, 15 W nabíjanie no vzhľadom na kapacitu batérie je už aj to pomerne pomalé.

Test rýchlosti nabíjania

  • 15 minút – 7 %
  • 30 minút – 10 %
  • 45 minút – 17 %
  • 60 minút – 23 %
  • 4 hodiny a 6 minút – 100 %

Recenzia Nokia T20: Záverečné hodnotenie

Nokia T20
Nokia T20 I Zdroj: Jakub Marcin

Tablet Nokia T20 je prvým tabletom spoločnosti po dlhom čase a myslím si, že naozaj našliapol dobrým smerom. Za približne 240 – 270 EUR, (závisí od zvoleného variantu 3/32 GB alebo 4/64 GB), získate plnohodnotný tablet s hliníkovou konštrukciou, určený pre deti, dôchodcov alebo pre jednoduchú prácu. Použitie čipsetu so staršou výrobnou technológiou vôbec nie je prekážkou a tablet hravo zvláda každodenné činnosti či jednoduché hry. Displej s veľkým rozlíšením zaručuje pohodlné sledovanie filmov, či prezeranie internetu. V prípade reproduktorov to mohlo byť lepšie, ale vzhľadom na cenovku stojí jednoznačne za zváženie.

Plusy

  • tenká hliníková konštrukcia
  • dobre odladený čistý Android
  • postačujúca kvalita selfie fotoaparátu
  • dlhá výdrž batérie

Mínusy

  • slabá kvalita výsledných fotografií zo zadného fotoaparátu
  • nie veľmi dobré stereo reproduktory
  • starší čipset
  • dlhšie trvajúce automatické ostrenie pri rýchlej zmene scény

Konkurencia

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Samsung Galaxy Tab S6 Lite
Samsung Galaxy Tab S6 Lite I Zdroj: Samsung

Galaxy Tab S6 Lite je oproti testovanému modelu o niečo drahší, avšak v základnej výbave toho ponúkne o niečo viac. Procesor Exynos 9611 v kombinácii s 4 GB, ponúkne dostatok výkonu aj na mierne náročné hry, či multitasking. Galaxy Tab S6 Lite disponuje TFT displejom so zhodným rozlíšením a uhlopriečkou. Disponuje aj reproduktormi vytvorenými v spolupráci s AKG, čo znamená že oproti testovanému modelu má v tomto smere navrch. Bonusom je aj pero S Pen.

Lenovo TAB P11

lenovo tab p11
Lenovo TAB P11 I Zdroj: Lenovo.com

Lenovo TAB P11 ponúkne na prednej strane veľký, 11 palcový IPS displej s rozlíšením 2000 × 1200 pixelov. Na zadnej strane sa nachádza vystupujúci objektív fotoaparátu s rozlíšením 13 megapixelov. Výkon má na starosti čipset Snapdragon 662, spoločne so 4 GB operačnej pamäte. Prísun energie má na starosti batéria s veľkosťou 7700 mAh. O kvalitné audio sa  starajú štyri reproduktory s technológiou Dolby Atmos.

Náš tip
4ka Android Code 2021: Vyberte najlepšie slovenské aplikácie a vyhrajte Google Pixel 6

12.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+