MojAndroid

Samsung Galaxy Tab S6 považujem za najlepší Android tablet súčasnosti. Ponúka vysoký výkon, krásny displej, kvalitnú konštrukciu a v neposlednom rade aj pero S Pen. Na Lite verziu tohto podareného tabletu som sa tešil a som rád, že som ju mohol otestovať.


Parametre

Rozmery 244,5 x 154,3 x 7 mm
Hmotnosť 467 gramov
Displej TFT, 10,4″, 2000 x 1200 pixelov, 5:3, 224 ppi
Operačný systém Android 10 + One UI
Procesor Exynos 9611
RAM 4 GB
Úložisko 64/128 GB + microSD
Fotoaparát 8 MP, 1080p@30fps video
Selfie fotoaparát 5 MP, 1080p@30fps video
Batéria 7040 mAh + 15 W nabíjanie (7,5 W adaptér v balení)
S Pen Áno, je súčasťou balenia
3,5 mm jack Áno
Cena

Časti recenzie

Hlavným lákadlom je opäť pero S Pen, potešia kvalitné stereo reproduktory a atraktívny dizajn na čele s kvalitným dielenským spracovaním. Aká je odľahčená verzia v súčasnosti najlepšieho Android tabletu na trhu?

Balenie Samsung Galaxy Tab S6 Lite: Nutný základ

Samsung Galaxy Tab S6 Lite prichádza na tablet v príjemne malej krabici. Jej rozmery sú prakticky rovnaké ako rozmery tabletu. V balení sa nachádza len USB-C kábel a nabíjací adaptér so žalostným výkonom 7,8 W. Samozrejmosťou je aj pribalené dotykové pero S Pen.

Spolu so štandardným predajným balením som dostal aj dva zaujímavé ochranné obaly. Ten prvý je klasického knižkového tvaru. Samsung Galaxy Tab S6 Lite stačí len položiť na zadnú stranu a o prichytenie sa postarajú silné magnety. Nechýba tu ani priestor na odloženie pera S Pen.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite klavesnica

Obal je na dotyk veľmi príjemný a po otvorení sú k dispozícii dve polohy tabletu. Stačí k nemu cez Bluetooth pripojiť myš a klávesnicu a rázom z neho máte malý počítač.

Druhý obal je podstatne sofistikovanejší. Obsahuje totiž aj klávesnicu. Na môj vkus trochu malú, no na druhú stranu je stláčanie jednotlivých kláves veľmi príjemné. Bohužiaľ, pre pripojenie k tabletu je potrebné použiť Bluetooth. Potešil by ma nejaký špeciálny konektor, do ktorého by sa klávesnica zacvakla a pripojenie by bolo okamžité.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite klavesnica

Pre nabíjanie klávesnice poslúži USB-C konektor, čo považujem za veľké plus. Množstvo podobných klávesníc sa stále nabíja cez microUSB. Po otvorení mám aj v tomto prípade dve polohy tabletu. Úprimne, obal s klávesnicou som nepoužíval a prednosť som dal tomu jednoduchšiemu.

Konštrukcia a dizajn: Veľké lákadlo

Ku kvalite spracovania nemám absolútne žiadne výhrady. Tablet pôsobí veľmi pevným dojmom. Pri prvom dotyku by som určite povedal, že ide o nejaký vlajkový model. Konštrukcia je matná kovová, nezachytáva odtlačky prstov a je príjemne tenká.

Dobrý dojem umocňuje natiahnutý displej s minimálnymi rámikmi, no stále dostatočne hrubými na to, aby sa zariadenie dobre držalo. Na pravej strane sa nachádza zapínacie tlačidlo, tlačidlo hlasitosti a slot na SIM kartu. Hore nájdeme 3,5 mm audio jack a jedne z dvojice reproduktorov. Druhý sa nachádza na opačnej strane tabletu. Pri držaní na šírku tak vytvárajú klasický stereo efekt.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite konstrukcia

Ľavá strana je úplne prázdna, spodná obsahuje USB-C konektor a spomínaný druhý reproduktor. Vzadu v hornej ľavej časti zase nájdeme objektív hlavného fotoaparátu.

Rozmery tabletu sú vzhľadom na 10,4″ displej veľmi príjemné – 244,5 x 154,3 x 7 mm. Hmotnosť sa zastavila na hodnote 467 gramov.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite a možnosti odomykania

Ak sa máme baviť o pokročilých možnostiach odomykania, k dispozícii je odomykanie tvárou. To funguje aj v prípade, že máte tablet naležato. No nie vždy. Pridávanie tváre je otázkou niekoľkých sekúnd. Následne má používateľ možnosť vybrať si či preferuje rýchlejšie a menej bezpečné odomknutie, prípadne pomalšie a bezpečnejšie. Okrem toho je tu možnosť preskočenia zamykacej obrazovky.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite fotoaparat

Snímač odtlačkov prstov tu chýba. Osobne by som ho určite privítal, odomykanie tvárou nie je vždy stopercentné a samozrejme je aj menej bezpečné. Keby bol snímač na boku zariadenia, bol by som oveľa spokojnejší.

Displej: Toto sa naozaj nepodarilo

Nechápem jednu vec. Samsung je najväčším výrobcom OLED displejov na svete. Toto je tablet za 350 eur, ktorý si doslova žiada kvalitný displej. Aj preto som sklamaný.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite ponúka TFT displej s uhlopriečkou 10,4″. TFT displej v zariadení za cenu 100 eur beriem, ale nie za 350 eur. V tejto cenovej kategórii sa pohybujú aj základné iPady, ktoré ponúknu podstatne vyšší výkon a kvalitnejšie IPS panely. Škoda.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite displej

TFT technológia so sebou prináša mdlé farby, mal som čo robiť, aby som našiel pozadie, na ktoré sa dá pozerať. Rozlíšenie 2000 x 1200 pixelov tiež nepatrí medzi najväčšie, no v tejto cenovej kategórii ide o priemer. Nižšie rozlíšenie je v porovnaní s drahšími tabletmi poznať. Samotnú kvalitu displej považujem za najväčší nedostatok tohto inak celkom vydareného tabletu.

Nastavenia tu nie sú prakticky žiadne. Nie je možné si upraviť farebné podanie či vyváženie bielej. Dokonca tu chýba aj nočný režim. Už dlho som sa nestretol so zariadením, ktoré by ho neponúkalo.

Výkon a pamäť: Žiadny rýchlik to nie je

Samsung Galaxy Tab S6 Lite je osadený procesorom Exynos 9611. Ten je vyrobený relatívne moderným 10 nm výrobným procesom. Vyznačuje sa nízkou spotrebou, ale bohužiaľ aj slabším výkonom. A je to poznať.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite konstrukcia

V kombinácii so 4 GB operačnou pamäťou sa z tohto tabletu stáva skôr základný model. Dobre poslúži na surfovanie po webe a na základné úkony, no ani tu nečakajte rýchle reakcie. Pohyb v menu je pomalý, aplikácie sa zapínajú dlhšie, v operačnej pamäti sa toho veľa neudrží.

Ak chcel Samsung šetriť, mohol podľa mňa zvoliť nejaký ročný alebo dvojročný vlajkový procesor, výkon by bol určite oveľa lepší, možno trochu na úkor výdrže batérie. Opäť musím spomenúť konkurenciu v podobe základného iPadu za podobnú cenu, ktorý je výkonom absolútne inde. Samsung má však výhodu v podobe pera S Pen priamo v balení, zatiaľ čo Apple si za Apple Pencil pýta približne 100 eur.

Slabý výkon dokazujú aj výsledky z benchmarkov. Pokiaľ by ste sa chceli hrať, jednoduché 2D tituly nebudú problémom. Na náročnejšie hry rovno zabudnite. Škoda.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Čo poteší, je 64 alebo 128 GB vnútorné úložisko, ktoré je možné rozšíriť pamäťovými kartami microSD. O nedostatok priestoru sa tak určite nemusíte obávať.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite: Systém a S Pen

Nadstavba od Samsungu patrí už tradične medzi moje obľúbené. V tomto príapde je postavená na operačnom systéme Android 10. Nadstavba je moderná, dobre optimalizovaná a disponuje množstvom rôznych nastavení. Samotný Android mení doslova na nepoznanie. V prvom rade som síce fanúšikom čistého Androidu, no One UI má určite niečo do seba.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite S Pen

Nechýbajú tu všetky novinky z Androidu 10. Napríklad pokročilé ovládanie gestami či tmavý režim naprieč celým systémom. Len škoda toho TFT displeja, AMOLED by sa určite hodil viac.

Operačný systém je skvele prispôsobený funkciám pera S Pen. To je príjemne veľké a hrubé, pocit z držania je naozaj skvelý. Displej reaguje na dotyky bezproblémovo. Ak pero držíte nad displejom, zariadenie o tom vie a ukáže sa kurzor. To už poznáme napríklad zo smartfónov z radu Galaxy Note. Oproti peru z Galaxy Note 10 je toto ochudobnené o Bluetooth funkcionalitu, takže nie je možné využívať špeciálne gestá.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite pero

Inak je jeho funkčnosť s radom Galaxy Note totožná. Obsahuje tiež špeciálne tlačidlo, ktoré dokáže vyvolať špeciálnu ponuku určenú výhradne funkciám S Pen. Vytváranie poznámok, kreslenie či vytváranie screenshotov a ich následné upravovanie je vďaka peru S Pen veľmi pohodlné.

Konektivita a multimédiá: Slušný základ

Na test som dostal verziu s podporou SIM karty. Neváhal som a vložil som ju do tabletu. Hneď som vyskúšal telefonovanie a som s ním veľmi spokojný. Kvalitné stereo reproduktory sa postarajú o perfektný a čistý zvuk.

K dispozícii je aj LTE pripojenie, takže tablet veľmi dobre poslúži na cestách. Stačí doň vložiť SIM kartu a ste online. Z konektivity môžem ďalej spomenúť prítomnosť Wi-Fi, Bluetooth vo verzii 5.0 či GPS. NFC chýba.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite mapy

Multimediálnu výbavu zastrešuje v prvom rade veľký displej. O jeho kvalitách sme si povedali v samostatnej časti tejto recenzie. Určite by sa hodil kvalitnejší panel, najmä na prezeranie fotografií či videí.

Čo naopak poteší, sú skvelé stereo reproduktory, ktoré sú umiestnené na bokoch zariadenie (ak ho máte naležato). Na pozeranie filmov či hranie hier ideálne. Reproduktory hrajú poriadne nahlas, čisto a je tu aj náznak basov. YouTube videá som na Samsungu Galaxy Tab S6 Lite pozeral s radosťou, práve kvôli reproduktorom.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Nezabudlo sa ani na 3,5 mm audio jack, ktorý sa pomaly vytráca. A vytráca sa aj z tabletov. Slúchadlá síce v balení nie sú, no nebude problém pripojiť nejaké, ktoré určite máte doma. Ja dávam prednosť Bluetotoh slúchadlám.

Fotoaparát: Povinná jazda

Fotoaparát je v tabletoch len do počtu. Veď kto by už len fotil tabletom? Tejto vety sa drží aj Samsung a v prípade Galaxy Tab S6 Lite neexperimentoval. Nachádza sa tu jeden fotoaparát vzadu a jeden vpredu. Rozlíšenie 8 a 5 megapixelov tiež nikoho nezaujmú.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite fotoaparat

Priznám sa, ani ja nepotrebujem kvalitný fotoaparát v tablete. Na videohovory 5 megapixelový snímač plne postačí. Maximom pre oba fotoaparáty je natáčanie videa v rozlíšení FHD pri 30 snímkach za sekundu.

Ku kvalite fotografií sa vyjadrím naozaj len stručne. Cez deň sa to ešte celkom dá, na rýchle momentky sú v poriadku. Večer by som fotiť veľmi neskúšal. Opäť sa ale vraciam k tomu, že neviem, kto by napríklad na nejakom výlete vytiahol na fotenie tablet. Na to máme predsa smartfóny s kvalitnejšími fotoaparátmi.

Batéria: Skvelá výdrž, pomalé nabíjanie

Samsung Galaxy Tab S6 Lite je osadený batériou s kapacitou 7040 mAh a sľubuje výbornú výdrž. A je to pravda. Výdrž je naozaj veľmi dobrá. Celý deň práce som zvládol vcelku bez problémov. Za dobrú výdrž zariadenie vďačí okrem silnej batérii aj úspornému procesoru. Keď už nie je výkonný, aspoň ušetrí batériu.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite bateria

Zaujímavé je, že Samsung uvádza maximálny nabíjací výkon 15 W. Nabíjačka v balení má ale výkon len 7,5 W. Škoda. Pri snahe o otestovanie rýchlosti nabíjania som narazil na problém. Ak tablet vybijem úplne, ani polhodina nestačí na to, aby sa začal nabíjať. A tak som ho vždy musel napojiť na nabíjačku s vyšším výkonom.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite notifikacna lista

Absolútne nechápem krok Samsungu pribaliť k zariadeniu za 439 takto slabú nabíjačku. Test rýchlosti nabíjania som ani nedokončil, lebo by mi to trvalo asi celý deň. Po dvoch hodinách som sa dostal len na niečo cez 50 percent. Plné nabitie trvá neuveriteľné 4 hodiny.

Samsung Galaxy Tab S6 Lie: Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy Tab S6 je vcelku podarený tablet. Ak teda nepočítam slabý displej a slabý výkon. Poteší skvelými reproduktormi a hlavne kvalitnou kovovou konštrukciou. Veľkou konkurenčnou výhodou je pero S Pen, ktoré dostanete priamo v balení. Výborná je aj výdrž batérie. Za cenu približne 350 eur by to ale chcelo kvalitnejší displej, výkonnejší procesor a rýchlejšie nabíjanie.

Konkurencia Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Apple iPad 2019

Wi-Fi verzia populárneho iPadu stojí rovnako ako Wi-Fi verzia Samsungu Galaxy Tab S6 Lite. iPad nad Samsungom jednoznačne vyhráva kvalitou displeja a výkonom. Samsung zase ponúkne 64 GB úložisko oproti 32 GB v prípade iPadu. Výhodou Samsungu je aj pero S Pen v balení, Apple si za svoje pero pýta približne 100 eur. Kvalita stereo reproduktorov je veľmi podobná.

V Prípade, že by ste mali záujem o verziu s podporou LTE, Samsung vás vyjde na 439 eur. Za iPad zaplatíte o 80 eur viac.


Samsung Galaxy Tab S5e

Síce už starší model, no kúpite ho za podobnú cenu ako jeho kolegu. Ponúkne 6 GB operačnej pamäte, vyšší výkon a podstatne kvalitnejší displej s vyšším rozlíšením. Zariadenie by už malo bežať na Androide 10. Pokiaľ vám ide o to, aby ste mali čo najskôr najnovší operačný systém, lepšou voľbou bude novší Galaxy Tab S6 Lite. Ten navyše ponúkne aj 3,5 mm audio jack, zatiaľ čo starší Galaxy Tab S5e ho nemá.


Plusy

  • Výborná výdrž
  • Kvalitná konštrukcia
  • Skvelé stereo reproduktory
  • S Pen
  • Android 10 + One UI

Mínusy

  • Slabý výkon
  • TFT displej
  • Len 4 GB RAM
  • Extra pomalé nabíjanie
  • Chýba režim DeX

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+