MojAndroid

Huawei po dlhom čase predstavil novinku, ktorá prichádza aj na slovenský trh. Smartfón Huawei nova 9 patrí do vyššej strednej triedy a mieri najmä na mladých používateľov, čomu je prispôsobený dizajn aj niektoré funkcie. Zariadenie bolo predstavené len pred malou chvíľou, no ja som mal možnosť testovať ho ešte pred oficiálnym uvedením.

Recenzia Huawei nova 9 je rozdelená na niekoľko častí:

Novinka samozrejme prichádza bez podpory Google služieb, na čo sme si už v prípade Huawei zvykli. Len pripomínam, že Android tu stále je, niektorí používatelia v tom stále nemajú jasno. Konkrétne ide o najnovší Android 11 s nadstavbou EMUI 12. Huawei nova 9 má slovenskú cenu nastavenú na 499 €, čo je vzhľadom na parametre veľmi príjemné.

Navyše, vrámci posledného kvartálu tohto roka dostane každý zákazník k smartfónu bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds 4i.

Obsah balenia

  • smartfón Huawei nova 9
  • kábel
  • nabíjací adaptér s výkonom 66 W
  • gumený ochranný obal
  • nástroj na vyberanie SIM karty
  • dokumentácia

Konštrukcia a dizajn: Oplatí sa vidieť

V rámci dizajnu sa v poslednom čase vo svete smartfónov neudiali žiadne veľké zmeny, ak teda nepočítam príchod skladacích modelov. Huawei nova 9 je klasický podlhovastý “kvádrik”, no nepovedal by som, že nudný. Skôr naopak.

Ako som už spomínal, ide o smartfón, ktorý je určený mladým používateľom. Dizajn je tomu prispôsobený a musím povedať, že sa naozaj podaril. V prvom rade je tu hrúbka, ktorá je len 7,7 mm. Ak k nej pripočítam zahnutie zadnej, ale aj prednej strany k bokom, zariadenie pôsobí ešte tenšie. Na dnešnú dobu je príjemná aj pomerne nízka hmotnosť 177 gramov.

Huawei nova 9
Huawei nova 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

A to pridáva na akomsi pocite luxusu. Za takýto dizajn by sa nemusela hanbiť ani vlajková loď. Novinka prichádza na trh v dvoch farbách. Základná čierna je lesklá, čo mi osobne nevyhovuje, no ja som testoval farbu Starry Blue Frosted. A tá vyzerá nádherne.

Matná povrchová úprava je výborná, pretože výborne odoláva odtlačkom prstov. Ak plánujete smartfón používať bez obalu, matné vyhotovenie by malo byť nutnosťou, pokiaľ nechcete neustále čistiť. Na silnejšom svetle sa zase prejaví slovíčko “Starry” v popise farby. Zadná časť smartfónu sa totiž veľmi zaujímavo trblieta a pôsobí, ako by v nej boli hviezdy. Huawei, toto sa naozaj podarilo, paráda.

Huawei nova 9
Huawei nova 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Konštrukcia je vyrobená z kovu a skla. Sklenená je samozrejme predná strana s displejom, no rovnako sklenená je aj strana zadná. Rám je kovový (hliníkový). Používanie smartfónu Huawei nova 9 je veľmi príjemné, v ruke pôsobí pevným a kvalitným dojmom. Zariadenie je dosť šmykľavé, ale vďaka zahnutiam je úchop istejší.

Hardvérové tlačidlá sa nachádzajú na pravej strane, čo mi vyhovuje. Ich používanie je príjemné, fungujú bezproblémovo a umiestnené sú v ideálnej výške. Spodná strana obsahuje zásuvku na dve NanoSIM karty, USB-C konektor a reproduktor.

Druhý reproduktor bohužiaľ chýba, vystačiť si budete musieť len s jedným. Ten je našťastie dostatočne hlasný a zvukový prejav je slušný. Hanbu určite neurobí, no stereo je predsalen stereo.

Huawei nova 9
Huawei nova 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zaujímavé je to vzadu. Nielen farebným vyhotovením, ale aj ďalšími prvkami. Oblasť fotoaparátu Huawei nazval Nebular Ring a v budúcnosti sa pravdepodobne s podobným dizajnom budeme stretávať častejšie (viď. Huawei P50).

Horná časť tohto “výrezu” pre fotoaparát patrí hlavnému snímaču, v spodnej sa nachádzajú ďalšie 3 objektívy a LED blesk. Ďalším zaujímavým prvkom zadnej strany je nápis “nova”. Či sa vám to páči alebo nie, musíte povedať sami. Ja s tým problém nemám.

Recenzia Huawei nova 9: Displej je jednoducho skvelý

6,57″, zahnutie po bokoch, FullHD+ rozlíšenie a vysoká obnovovacia frekvencia. Toto je displej smartfónu Huawei nova 9 v skratke. Parametre sú hodné vyššej strednej triedy, no hanbiť by sa nemuseli ani vlajkové lode.

Rámik nad a pod ním nijako nevybočujú zo zavedeného štandardu. Sú príjemne tenké. Bočné rámiky sú prakticky neviditeľné, keďže displej je k bokom zahnutý. To so sebou prináša výhodu v podobe vyššej atraktivity zariadenia ako takého, nie všetkým sa toto riešenie bude páčiť, keďže je to menej pohodlné na ovládanie.

Huawei nova 9 displej vyrez
Huawei nova 9 displej detail | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ja som tiež na vážkach. Zahnuté displeje sa mi dizajnovo páčia, len s ovládateľnosťou a zobrazením na krajoch býva problém. Pokiaľ chcete, aby bol celý obsah na displeji pekný rovný, toto nebude riešenie pre vás. V tomto prípade mi to neprekáža a zahnutý displej som si skôr užíval.

Nechcené dotyky tu neexistujú a smartfón sa mi vďaka zahnutiu ovládal ľahšie. Myslím gesto kroku späť potiahnutím zo strany displeja. Funguje to výborne.

Od výroby je na ňom nalepená základná ochranná fólia, ktorú som ja síce asi po dvoch dňoch odlepil, no držala veľmi dobre. Proti škrabancom ochráni výborne. Tvrdené sklo by som na zahnutý displej nedával, pretože nájsť také, ktoré by mi vyhovovalo, je problematické. Párkrát som to skúšal s inými smartfónmi, no vždy som to nakoniec vzdal.

Huawei nova 9
Nastavenia displeja Huawei nova 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Huawei už tradične ponúka množstvo rôznych nastavení displeja. Zmeniť si môžem dokonca aj jeho rozlíšenie, na výber mám z FHD+ a HD+. Ja som nastavenie ponechal na samotnom telefóne, ktorý rozlíšenie mení v závislosti na tom, čo s ním akurát robím.

Čo je zaujímavejšie, je 120 Hz obnovovacia frekvencia. Tá by už nemala chýbať v žiadnom aktuálnom mobile a je aj tu. Smartfón vie automaticky prepínať medzi 60 a 120 Hz, čím šetrí energiu. Vďaka kombinácii 120 Hz displeja a slušného výkonu je zážitok z používania výborný.

Huawei nova 9 displej
Huawei nova 9 obnovovacia frekvencia | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Displej je naozaj nádherný. Ponúka skvelé živé farby a perfektnú čitateľnosť na priamom slnečnom svetle. Pripraviť sa však musíte na odlesky a deformáciu obrazu, v oblasti zahnutia displeja. Je to štandardné správanie. Osobne som s tým problém nemal, no niekomu by to mohlo prekážať.

K dispozícii je samozrejme aj always on displej. Ten môže svietiť neustále, prípadne si môžem naplánovať časy, kedy bude aktívny. A zobraziť ho môžem aj ťuknutím na displej. Páčia sa mi široké možnosti jeho prispôsobenia. Vybrať si môžem rôzne štýly hodín, obrázky, prípadne vlastný text.

Huawei nova 9
Always On displej Huawei nova 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V displeji sa nachádza aj optický snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje veľmi dobre. Je rýchly a spoľahlivý.

Recenzia Huawei nova 9: Slušný a stabilný výkon

Výkon zabezpečuje procesor Qualcomm Snapdragon 778 v 4G verzii. Patrí medzi moje obľúbené, pretože je dostatočne výkonný a zároveň aj úsporný. Výborné výsledky dosahuje aj pri dlhšej záťaži a nemá žiadne problémy s prehrievaním. Pre smartfóny vyššej strednej triedy ide o ideálny čipset, ktorý sa nezľakne ani náročnejších hier.

Test AnTuTu ukázal o niečo nižšie čísla v porovnaní s nedávno testovaným smartfónom Motorola edge 20, ktorý ponúka rovnaký procesor, avšak s podporou 5G. Skôre, ktoré môžete vidieť nižšie, opäť potvrdilo, že ani pri dlhšej záťaži nedochádza k prehrievaniu či zníženiu výkonu. Nie, výkon vlajkovej lode to nie je, no je veľmi konštantný.

Skóre % batérie (začiatok 33)
Test 1 465 045 28
Test 2 466 457 24
Test 3 469 305 21
Test 4 467 102 16

S operačnou pamäťou výrobca nijako neexperimentoval. Existuje len jedna verzia, a to s 8 GB RAM, čo je plne postačujúce. Viac určite potrebných nie je. Aj napriek už tradične agresívnejšiemu zatváraniu niektorých aplikácií v nadstavbe EMUI 12 som nemal problém s multitaskingom. Aplikácie sa spúšťali rýchlo a smartfón vedel veľmi dobre odhadnúť, ktoré z nich môže kvôli šetreniu batérie zatvoriť.

Huawei nova 9
Huawei nova 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zo 128 GB úložiska má používateľ k dispozícii približne 100 GB priestoru. To by malo stačiť aj náročnejším. Podpora pamäťových kariet chýba.

Recenzia Huawei nova 9: Bez Google služieb sa dá žiť

Už dlho sme v redakcii netestovali Huawei smartfón bez Google služieb. A tak som si osviežil nejaké základné veci, ako to všetko vlastne funguje. A musím povedať, že až na niektoré výnimky to vôbec nebolo také zlé, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Aplikáciu Google Mapy som nahradil mapami Petal od Huawei, ktoré fungujú veľmi dobre. Obsahujú aj plnohodnotnú navigáciu, no chýbali mi v nej body záujmu. Na navigovanie som už tradične používal Waze. Aplikáciu Gmail som nahradil mojím obľúbeným emailovým klientom Spark.

Huawei nova 9
Huawei nova 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vlastne platí, že na každú Google aplikáciu existuje nejaká funkčná náhrada. V konečnom dôsledku je to len o pohodlnosti používateľa vyskúšať niečo nové. Platby mobilom bohužiaľ stále nefungujú, ale aj toto som vyriešil. Keďže som používateľom hodiniek Fitbit a moja banka podporuje službu Fitbit Pay, platil som hodinkami spárovanými s Huawei nova 9. Bez problémov. Niektoré aplikácie majú bohužiaľ problém s notifikáciami. Zo Slacku mi napríklad nechodili vôbec.

Huawei nova 9
Huawei AppGallery | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak je váš život závislý od Google služieb, toto zariadenie pre vás nebude. V opačnom prípade sa vôbec nemôžem sťažovať. Obchod Huawei AppGallery sa neustále zlepšuje a pribúdajú aj lokálne aplikácie. Ak nejakú neviem nájsť, môžem ju vyhľadať pomocou Petal Search a nainštaluje sa z alternatívneho zdroja. Odporúčam aj obchod Aurora Store, pomocou ktorého som nainštaloval množstvo aplikácií, ktoré v AppGallery chýbajú.

Viac informácií o Huawei telefónoch bez Google služieb, návody a užitočné odkazy:

Zariadenie beží podľa Huawei na operačnom systéme EMUI 12. Je to vlastne len nadstavba, ktorá je postavená na najnovšom Androide 11, no Huawei Android vo svojich materiáloch nekomunikuje. V budúcnosti očakávam, že nové zariadenia budú ponúkať systém HarmonyOS, ktorý na Slovensku zatiaľ dostupný nie je.

Fotoaparát zameraný na mladých

Fotoaparát na zadnej strane ponúka až 4 snímače. Ten hlavný má rozlíšenie 50 megapixelov a je dokonca väčší ako má iPhone 12 Pro Max. Bohužiaľ, chýba optická stabilizácia obrazu. Nachádza sa tu aj ultra-širokouhlý snímač s rozlíšením 8 MP. Tým by som výčet zaujímavých fotoaparátov ukončil. Dvojmegapixelový makro snímač a hĺbkový snímač s rovnakým rozlíšením nenadchnú snáď nikoho.

Huawei nova 9
Fotoaplikácia Huawei nova 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Viac fotoaparátov síce môže vyzerať pekne, ale ak sú dva z nich zbytočné, až také dobré to nie je. Ak by som mal povedať subjektívne, za mňa sa dizajnové riešenie fotoaparátu podarilo. Vyzerá to dobre a rozmiestnenie snímačov spoločne s LED bleskom je súmerné.

Hlavný snímač 50 megapixelov, f/1.9
Ultra-širokouhlý 8 MP, f/2.2, uhol záberu 120 stupňov
Makro 2 MP, f/2.4
Snímač hĺbky 2 MP, f/2.4

Aplikáciu fotoaparátu musím pochváliť za intuitívnosť a obrovské množstvo rôznych funkcií či režimov. Za čo ju ale nepochválim, je rýchlosť. Niekedy trvá prepínanie objektívov trochu dlhšie, často je tiež vidieť sekavý obraz v hľadáčiku počas fotenia. Nehovorím, že je to vyslovene zlé, no softvérová aktualizácia by to mohla ešte vylepšiť. Myslím si, že výkonu má na to smartfón dostatok.

Denné fotografie vytvorené hlavným snímačom sú veľmi pekné. Sú plné detailov a majú veľmi dobrý dynamický rozsah. Šum tu nie je takmer žiadny a sú pekne živé. Nie je im veľmi čo vyčítať. Pri nočných fotografiách je zase vidieť, že tu akosi chýba optická stabilizácia obrazu.

Nie sú zlé, no nepatria ani medzi najlepšie. Ak je svetla naozaj málo, kvalita je ešte nižšia a nastupuje neželaný šum. Ultra-širokouhlý fotoaparát odporúčam používať hlavne cez deň a za vhodného počasia.

Oceňujem farebné podanie, ktoré je veľmi podobné fotografiám z hlavného snímača, no je tu citeľná slabšia ostrosť fotiek a niekedy sú až príliš presvetlené. Fotiť v noci ultra-širokouhlým snímačom neodporúčam vôbec.

Dvojmegapixelové makro fotky neoslnia farebným podaním, kvalitou a ani ostrosťou. Ako som spomínal na začiatku, pokojne by som sa zaobišiel aj bez tohto snímača. Ani pri dobrom svetle nepodáva výsledky, ktoré by boli použiteľné. Selfie fotoaparát má síce rozlíšenie až 32 megapixelov, no fotografie z neho sú priemerné. Neurazia, no ani nenadchnú.

Video

4K@30fps video je možné natáčať nielen hlavným snímačom, ale aj ultra-širokouhlým. 60fps režim v 4K rozlíšení bohužiaľ chýba úplne. Pre 60fps videá je tak potrebné znížiť rozlíšenie na FHD. V tomto prípade zase nefunguje prepínanie medzi objektívmi a o video sa stará výlučne hlavný snímač.

V noci nemá absolútne význam prepínanie objektívov, pretože z ultra-širokouhlého získate len tmavý zašumený záber. Cez deň je to celkom v poriadku.

Dobrá výdrž a rýchle nabíjanie

Výdrž na jedno nabitie je pre mňa jedným z najdôležitejších parametrov. Huawei nova 9 v tomto smere našťastie nesklamal. Deň bez nabíjačky som zvládal bez problémov, večer mi ešte nejaké to percento zostalo. To je základ, ktorý by mal spĺňať každý dobrý smartfón.

Huawei nova 9
Nabíjanie prebieha prostredníctvom USB-C konektora | Zdroj: Miroslav Schwamberg

4300 mAh sa na prvý pohľad môže zdať ako nedostatočná hodnota. Avšak úsporný procesor v kombinácii s odladeným systémom a nadstavbou, ktorá je pomerne agresívna na zatváranie aplikácií urobia veľa. S výdržou som v konečnom dôsledku spokojný.

Ešte spokojnejší som s nabíjaním. 66 W vyzerá výborne na papieri, ale aj v skutočnosti. Plusový bom má u mňa Huawei aj za to, že nabíjací adaptér s rovnakým výkonom je súčasťou balenia. To už v dnešnej dobe nie je štandardom. Počas testovania som nameral tieto hodnoty:

  • 15 min: 34 %
  • 30 min: 66 %
  • 45 min: 95 %
  • Celkové nabitie: 51 min.

Nabíjanie je tak príjemne rýchle. Za polhodinu sa dostanete na 66 percent, čo pri troche snahy vydrží na celý deň. Z 0 na 100 % som sa dostal za výborných 51 minút.

Bezdrôtové nabíjanie bohužiaľ chýba, no to je stále väčšinou výsadou vlajkových lodí.

Recenzia Huawei nova 9: Záverečné hodnotenie

Huawei nova 9 je skvelý smartfón. Ak mu odpustíme absenciu Google služieb, čo už v dnešnej dobe nemôžeme brať ako mínus, ale ako fakt, tak ide o vyvážený model, ktorý by mohol zaujať masy, no najmä mladších používateľov, na ktorých aj cieli.

v
Huawei nova 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V prvom rade ponúka atraktívny dizajn a jednoznačne odporúčam farebné vyhotovenie Starry Blue. Atraktívny je aj displej so zahnutím po bokoch a zaujme samozrejme aj fotoaparátom. Potešia sa priaznivci rýchleho nabíjania, no to bezdrôtové bohužiaľ chýba. Chýba aj vodoodolnosť či stereo reproduktory, ktoré by som určite prijal s radosťou. Niekomu by mohla prekážať absencia 5G. Procesor síce najmodernejšie siete ako také podporuje, no v úzadí je stále spor s USA, kvôli ktorému Huawei 5G v Qualcomm procesoroch používať nemôže.

Recenzia Huawei nova 9: Tabuľka parametrov

Rozmery 160 x 73,7 x 7,77 mm
Hmotnosť 175 gramov
Displej OLED, 6,57″, 2340 x 1080p, 120 Hz
Fotoaparát 50 MP, f/1.9
8 MP, f/2.2 – ultraširokouhlý
2 MP snímač hĺbky
2 MP makro32 MP, f/2.0 selfie
Procesor Qualcomm Snapdragon 778G 4G
Operačný systém Android 11 s nadstavbou EMUI 12
RAM 8 GB
Úložisko 128 GB
Batéria a nabíjanie 4300 mAh, 66 W káblové nabíjanie (nabíjačka v balení)
Dual SIM áno
Farby Starry Blue, Black
Cena na Slovensku 499 €

Konkurencia

Za rovnakú cenu je možné na Slovensku zohnať smartfón Motorola edge 20 so 108 MP fotoaparátom, 144 Hz displejom, slabšou batériou a pomalším nabíjaním. V tejto cenovej kategórii sa pohybuje vlajkový model TCL 20 Pro so slabším procesorom, silnejšou batériou, pomalším nabíjaním a 48 MP fotoaparátom. Za zmienku stojí aj Oppo Reno 5 5G, ktorý ponúka o niečo príjemnejšiu cenu, 65 W nabíjanie, 64 MP hlavný fotoaparát a o niečo slabší procesor.

8.3

Huawei nova 9

Huawei nova 9 je atraktívnym smartfónom. Cena 499 eur je adekvátna. Medzi najväčšie plusy patrí jednoznačne atraktívny dizajn, či už ide o tvary, hrúbku, zahnutý displej alebo krásnu matnú zadnú stranu. Pozitívom je aj dobrá výdrž na jedno nabitie a poteší rýchle nabíjanie s výkonom 66 W. Medzi ďalšie skvelé vlastnosti patrí nádherný 120 Hz displej či veľmi slušný hlavný fotoaparát.

Trochu sklamaním je len mono reproduktor, absencia vodoodolnosti alebo možnosť natáčať video v 4K rozlíšení len pri 30 snímkach za sekundu. Problémom môže byť chýbajúca podpora 5G a fotoaparát je okrem hlavného snímača nič moc.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
80 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Rýchle nabíjanie
  • Atraktívny dizajn
  • Slušný hlavný fotoaparát
  • Veľmi pekný displej

  • Mono reproduktor
  • Nemá vodoodolnosť
  • Chýba podpora 5G
  • Dva zbytočné dvojmegapixelové fotoaparáty
  • 4k video len pri 30 fps
  • Problémy spojené s absenciou Google služieb
21.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+