MojAndroid

Takto začiatkom minulého roka sme mali možnosť otestovať slúchadlá od Huawei s názvom FreeBuds 5i, ktoré dopadli v našom teste veľmi pozitívne. Musím sa priznať, boli to oficiálne moje prvé slúchadlá, ktoré som kedy testoval. Prešiel rok a do rúk sa mi dostal ďalší kúsok od tejto čínskej spoločnosti. Takto vyzerá moja recenzia Huawei FreeClip.

Recenzia Huawei FreeClip: Balenie

Tu ide asi o jedinú kategóriu, kde môžem použiť slovíčko “bežné” či “klasické”. V balení slúchadiel totiž nájdeme len klasické veci ako dokumentáciu, samotné slúchadlá s obalom alebo nabíjací USB-C kábel. To je tak všetko, no zároveň aj všetko potrebné. Keďže slúchadlá nie sú špuntové, nenájdeme tu tradičné vymeniteľné gumené nástavce, ako napríklad pri spomínaných FreeBuds 5i.

Huawei FreeClip
Huawei FreeClip

Cena a dostupnosť na Slovensku

Na náš trh prichádzajú slúchadlá s veľmi špecifickou cenovkou a v dvoch farebných prevedeniach. Častejšie sa asi stretnete s tým, že ich niekto má v sivej farbe, no dostupné budú aj vo fialovej. Tá je skôr ale taká ženská fialová. Kúpiť sa dajú len na jednom e-shope, ktorým je Alza, pričom zaplatíte za ne 199 €. To je celkom dosť, no pozrime sa, či za túto cenu prinesú aj požadované výsledky.

Recenzia Huawei FreeClip: Konštrukcia a dizajn

Konštrukčne sa FreeClip podobajú skôr na sériu FreeBuds Pro, keďže používajú pevné materiály a celkovo pôsobia dojmom, že ani pád z väčšej výšky im neuškodí. To sa ale nedá úplne povedať o spomínaných 5i, ktoré prišli s plastovým obalom aj telom. Konštrukcia je vyrobená z niklo-titánovej zliatiny, takže aj samotné slúchadlá sú odolné voči nárazom a pádom.

Huawei FreeClip
Huawei FreeClip

Ide o prvé slúchadlá výrobcu s otvoreným dizajnom, a preto na vývoj optimálneho tvaru sledovali tvar až viac ako 300-tisíc uší. Slúchadlá by tak nemali z ucha aj vďaka magnetom vypadávať, čo môžem potvrdiť, keďže počas testu som nemal ani raz problém s nejakým vypadnutím alebo zbytočným posúvaním.

S čím som však mal mierne problémy, bolo nájdene optimálneho uhla, pod ktorým budem slúchadlá mať “na uchu”. Ohľad som musel brať na dve veci – kvalita zvukového výstupu a zároveň príjemné nosenie. Niekedy som však mal problém nájsť optimálnu pozíciu, pričom som musel dlhšie hľadať uhol taký, aby som aj dobre počul a aj necítil, že ich vôbec mám. Možno len mám neštandardný tvar ucha.

Zvukový zážitok a využiteľnosť v situáciách

Čo však od slúchadiel potrebujeme asi najviac je to, aby hrali podľa našich predstáv. Každý máme úplne iné preferencie, keďže niekto má radšej viac basov, niekto zas vyššie “výšky” a preto je na výrobcovi zosúladiť svoje zariadenie tak, aby vyhovovalo väčšine. Poteší však, keď si viete hudbu prispôsobiť aj sami, čo Huawei vyriešil štyrmi štýlmi prehrávania, priamo v ich aplikácii.

sluchadla
Huawei FreeClip

Vo všeobecnosti je však zvuk zo slúchadiel (v mojom prípade s kombináciou podpory Dolby Atmos v smartfóne) slušný. Teda pokiaľ ste v miestnosti, kde je ticho, prípadne mierny hluk. Alebo môžete byť v lese, či v prírode, no pri týchto slúchadlách by ste nemali byť na miestach s vysokým hlukom. Teda ak z nich chcete mať pozitívny dojem.

Toto nie sú slúchadlá na bežné nosenie. Ani samotný Huawei ich tak neprezentuje, keďže ich opisuje skôr ako štýlové zariadenie. A tak predsa aj vyzerajú, na bežné slúchadlá sa ani veľmi nepodobajú. Keď ich máte v ušiach, vyzerajú skôr ako módny doplnok, čoho ja nie som veľkým fanúšikom. Nie že by boli škaredé, no ja preferujem radšej hudobný zážitok pred módnymi trendami.

Huawei FreeClip
Huawei FreeClip

Nevedel som si zvyknúť na to, že to vyzerá, ako keby som nosil nejaké extravagantné náušnice, a nie slúchadlá od renomovaného výrobcu. Navyše mi s nimi mierne odstávali uši, čo som zistil asi až tak po týždni používania a pohľade do zrkadla. Verím, že určite si tieto slúchadlá nájdu svoju cieľovú skupinu, no ja do nej asi nepatrím.

Ale späť k zvuku. Ja som FreeClip-y využíval najmä pri ceste do a z práce. Keďže chodím električkou, nebolo to ideálne prostredie, kde by zvykli vyniknúť. Ešte v tých nových bratislavských električkách ako-tak, no v starých hlučných som sa celkom strácal. Problémom možno ani nie je kvalita zvuku, no hlasitosť. tá keď prekročí cca 85 % z maximálnej možnej hodnoty, hudba stráca kvalitu. Basy zmiznú a vy môžete počuť zvuk, ktorý sa ani zďaleka nepodobá tomu, aký by mal vychádzať z 200 € slúchadiel.

sluchadla
Huawei FreeClip a FreeBuds 5i

Na druhej strane mi ale pekne poslúžili pri práci, kedy som ich využíval na počúvanie hudby. Dokonca pri úprave fotografií poslúžili aj na počúvanie podcastov, na čo sú naozaj výborné. Bavíme sa však ale o kľudnom prostredí, kedy vás nevyrušujú vplyvy z okolia. Pri behaní som ich tiež vyskúšal a držali, no bál som sa že spadnú (zbytočne). Pokiaľ nefúkalo, poslúžili fajn, no akonáhle sa zdvihol vietor, už to nebolo chvíľami to pravé orechové.

Recenzia Huawei FreeClip: Batéria a výdrž

Slúchadlá majú naozaj úctyhodnú výdrž. Na jedno nabitie slúchadiel v krabičke vydržia až 8 hodín prehrávania hudby, čo môžem štatisticky potvrdiť. S celou krabičkou vydržia s jedným nabitím až 36 hodín počúvania. Počas testovania, a to som ich testoval každý deň, som ich dokonca nenabíjal ani raz, teda len na úplnom začiatku.

Huawei FreeClip a FreeBuds 5i
Huawei FreeClip

Podporujú aj rýchle nabíjanie, kedy za 10 minút nabíjania v krabičke dostanete výdrž až na ďalšie 3 hodiny využívania slúchadiel. Poteší aj dotykové ovládanie slúchadiel. Teda do určitej miery. Aj tu musíme hľadať kompromisy. Klasické prepínanie hudby, či pauza a podobne sa riešia dotykom, no v tomto prípade vám stačí dotknúť sa oblasti ucha, nie priamo slúchadiel.

Trojité poklepanie po hlave vám tak zabezpečí prepnutie skladby, no nie vždy to fungovalo na 100 %. Stalo sa mi, že som musel hľadať miesto, na ktorom takúto vibráciu pokožky naozaj zariadenie zachytí. Čo mi však chýbalo v tomto smere najviac, je ovládanie hlasitosti priamo na slúchadlách. To oproti dokonca aj lacnejším modelom ako FreeBuds 5i zmizlo, a vy tak hlasitosť ovládate len pomocou telefónu. To je pre mňa krok dozadu a ďalší kompromis, ktorý by som pri ich kúpe musel spraviť.

Záverečné hodnotenie

Huawei FreeClip sú futuristické slúchadlá, ktoré si určite nájdu aj na našom trhu svoju klientelu. Prichádzajú s tvarom, ktorý len tak ľahko na našom trhu nenájdete, a sú v tomto ohľade priekopníkom. Majú však svoje nedostatky, na ktorých Huawei musí do príchodu ďalšej generácie popracovať. Za mňa však v tejto cenovke nájdeme oveľa kvalitnejšie zariadenia, či už priamo od spoločnosti Huawei alebo jej konkurencie v podaní Sony, Bose, Samsung, ale aj mnoho ďalších.

sluchadla
Huawei FreeClip a FreeBuds 5i
Náš tip
Recenzia ASUS ROG Phone 6 Batman Edition: Aký je tento herný skvost?
29.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+