MojAndroid

Mohlo by sa zdať, že ponuka dnešných Bluetooth slúchadiel sa scvrkla na tzv. TWS slúchadlá podobné obľúbeným Apple AirPods. Spoločnosť Creative však prichádza na trh so športovým modelom Outlier Free Pro, ktorý sa od bežných modelov líši už na prvý pohľad. Využíva totiž technológiu kostného vedenia zvuku. Zvukové vlny sa  pri nej prenášajú priamo do vnútorného ucha prostredníctvom vibrácií zo snímačov na lícnych kostiach používateľa. Dnešná recenzia Creative Outlier Free Pro vám priblíži klady a zápory týchto špecifických slúchadiel.


Recenzia Creative Outlier Free Pro je rozdelená na niekoľko častí:


Recenzia Creative Outlier Free Pro: Cena a dostupnosť

Slúchadlá Creative Outlier Free Pro sú na slovenskom trhu dostupné od minulého mesiaca za odporúčanú cenu 129,99 eur. Táto cena sa dá považovať v tejto kategórii bezdrôtových slúchadiel za rozumnú.

Balenie

Balenia Bluetooth slúchadiel bývajú veľmi strohé a je to aj prípad modelu Outlier Free Pro od spoločnosti Creative. Väčšinu priestoru v ňom zaberajú úhľadne zložené slúchadlá. Pod nimi nájde používateľ manuál vo viacerých jazykoch a nabíjací USB kábel s proprietárnym pinovým konektorom. Ten slúži aj ako dátový kábel. Ak sa pýtate, prečo výrobca nepoužil štandardný USB-C konektor, tak to si vysvetlíme neskôr.

Konštrukcia a dizajn

Slúchadlá sa dodávajú v jednotnej tmavomodrej farbe, ktorá nijak na okolie nekričí a jej výber sa výrobcovi skutočne podaril. Samotné slúchadlá ale nijak prémiovým a už vôbec luxusným dojmom nepôsobia. Dôvod je celkom pochopiteľný. Ide o športové slúchadlá, a tak výrobca zvolil ako materiál špeciálny mäkký plast. Ten je na miestach prepojenia ľavého a pravého slúchadlá dostatočne pružný a zároveň odolný.

Creative Outlier Free pro
Creative Outlier Free Pro | Zdroj: Milan Menšík

Práve odolnosť je hlavným plusom slúchadiel. Väčšina  konkurenčných slúchadiel totiž ponuka len základnú odolnosť proti dažďu. S modelom Outlier Free Pro však môžete vďaka certifikácii IPX8 aj plávať a výrobca zaručuje, že vydržia prežiť ponorenie po dobu 40 minút. V takom prípade ale nezabudnite uzavrieť dieru mikrofónu miniatúrnou zátkou na gumičke pripevnenej v pravému slúchadlu.

Bohužiaľ, táto gumička na prvý pohľad vyzerá ako bežná niť, aká na iných produktoch slúži pre reklamnú visačku. Môže sa tak ľahko stať, že ju používateľ sám odtrhne mysliac si, že je to len nefunkčná gumička, a pripraví sa o túto funkcionalitu. Hmotnosť slúchadiel je iba 30 gramov, takže vás pri nosení neťahajú za uši.

Na verejnosti však s nimi určite budete vzbudzovať pozornosť. Pretože využívajú technológiu kosteného prenosu zvuku, tak si slúchadlá nepcháte priamo do uši. Sú umiestnené ešte pred ušami a teda aj ušnými otvormi. Táto technológia je výhodná hlavne pre počúvanie hudby pri športe a nepochybne je tiež hygienickejšia než bežné slúchadlá.

Konektivita a zvuk

Pochvalu si určite zaslúži rýchle pripojenie k smartffónu pomocou rozhrania Bluetooth 5.3. Prvotné spárovanie síce vyžaduje pár krokov, ale následne sa po zapnutí slúchadlá pripoja prakticky okamžite. Informovaní ste o tom ženským hlasom, ktorý oznámi slovné spojenia Power On, Bluetooth mode a Connected takmer ako jedno slovo.

Creative Outlier Free pro
Technológia kostného prenosu zvuku | Zdroj: Milan Menšík

Stabilita a vzdialenosť spojenia je na slušnej úrovni. V otvorenom priestore sa zvuk neskresľuje ani po 15 metroch. V prípade, že prejdete do inej miestnosti za stenu, tak spojenie začne byť nestabilné už po 10 metroch. Podobne to bolo aj pri plávaní so slúchadlami, keď bol smartfón umiestnený na zemi vedľa bazéna.

Odporúčam preto umiestniť smartfón v strede pozdĺž plaveckej dráhy, pokiaľ je bazén dlhší než 10 metrov. Plusom je, že slúchadlá poskytujú Bluetooth pripojenie až pre 2 zariadenia súčasne. Čo sa týka kvality zvukového prenosu, tak tu slúchadlá trpia na svoju hlavnú prednosť. Tým je samozrejme technológia kostného vedenia zvuku. 

Prenos zvuku cez lícne kosti nie je tak kvalitný ako priamy prenos zvuku do ucha. Zároveň je zvuk pri vyššej hlasitosti počuteľný aj pre okolie. Outlier Free Pro určite nie sú slúchadlá čisto pre počúvanie hudby a jej vychutnávanie si. Ich výhoda je v pohybe. Vďaka tomu, že máte voľné uši, tak sa môžete bezpečne venovať športu alebo len pohybu po ulici bez toho, aby ste prestali počuť okolie.

Ergonómia a funkcie

Vďaka svojej nízkej hmotnosti je nosenie slúchadiel pohodlné. Pre okolie môžu vyzerať trochu výstredne, ale na ušiach sedia pevne a nespadnú pri žiadnom bežnom športe. Zvukový výstup je pred uchom ešte na lícnych kostiach, takže sú vaše uši voľné a pri športe sa vám nepotia. Nestane sa vám tak, že by vám slúchadlá vykĺzli z ucha, ako je to bežné v prípade TWS slúchadiel.

Outlier Free Pro
Uchytenie na ušiach | Zdroj: Milan Menšík

Pre ovládanie slúchadiel slúži trojica tlačidiel, ktoré sú umiestnené zo spodku na ich pravej strane. Krajné tlačidlá slúžia pre ovládanie hlasitosti alebo prepínanie skladieb. Stredné tlačidlo slúži pre zapnutie/vypnutie slúchadiel, spustenie hlasového asistenta (Google Asistent/Siri), zapnutie režimu nízkej latencie a hlavne prepnutie z Bluetooth režimu do MP3 režimu.

Creative Outlier Free pro
Tlačidlá ovládania | Zdroj: Milan Menšík

Slúchadlá majú totiž vnútornú pamäť s kapacitou 8 GB, do ktorej môžete nahrať zvukové stopy vo formátoch MP3, FLAC, WAV a APE. Celkovo až 2000 skladieb priemernej dĺžky. Hudbu pri športe tak môžete počúvať aj bez prítomnosti smartfónu. Do slúchadiel ju skopírujete cez nabíjací USB kábel. Okrem ženského hlasu vás o zmenách režimov alebo stavu batérie informuje viacfarebná signalizačná LED dióda.

Batéria a nabíjanie

Slúchadlá podľa výrobcu vydržia prehrávať hudbu až 10 hodín a nameraný čas počas testovania tejto hodnote zhruba odpovedal. V pohotovostnom režime je vybíjanie slúchadiel minimálne. Počas testu sa behom dňa nikdy nestalo, že by sa slúchadlá vybili predtým než boli večer pripojené k nabíjačke. V balení bohužiaľ nabíjací adaptér nenájdete, ale nechýba tam nabíjací USB kábel.

Creative Outlier Free pro
Magnetický nabíjací konektor | Zdroj: Milan Menšík

Ten sa bohužiaľ nepripája k slúchadlám pomocou štandardného USB-C konektora, ale proprietárneho magnetického štvorpinového konektora. Ak kábel stratíte, tak bude asi problematické zohnať nový. Vďaka magnetickému konektoru však so slúchadlami môžete plávať. Na 100 % sa slúchadlá nabijú za zhruba 2 hodiny.

Recenzia Creative Outlier Free Pro: Záverečné hodnotenie

Slúchadlá Creative Outlier Free Pro sú vďaka kostenému vedeniu zvuku jedinečným a špecifickým zariadením. Kvalitou zvuku a súkromím počúvania sa kvalitným bluetooth slúchadlám klasickej konštrukcie nemôžu samozrejme rovnať. Pohodlím a bezpečnosťou pri športe ich však hravo strčia do kapsy.

Slúchadlá preto neodporúčam ako primárne bluetooth slúchadlá na počúvanie hudby, ale skôr ako sekundárne slúchadlá pre športové aktivity. Samozrejme, ak ste aktívny športovec a najlepšie plavec. Slúchadlá sa vám potom pri športe odvďačia pohodlím, dobrou výdržou, dobrou ergonómiou ovládania a hlavne vysokou odolnosťou proti vode IPX8, vďaka ktorej s nimi môžete aj plávať.

Recenzia Creative Outlier Free Pro: Tabuľka parametrov:

Zvukový výstup Technológia kosteného prenosu zvuku
Vnútorná pamäť 8 GB
Kódeky MP3, FLAC, WAV a APE
Konektivita Bluetooth 5.3
Batéria 180 mAh, 10 hodín výdrže, čas nabíjania – 2 hodiny
Hmotnosť 31,5 gramov

Konkurencia

Slúchadlá Creative Outlier Free Pro nemá trhu športových bluetooth slúchadiel kostenným prenosom zvuku veľkú konkurenciu. Máme tu predošlý model Outlier Free, ktorý má nižší stupeň odolnosti voči vode. Priamymi konkurentmi sú potom napríklad H2O TRI multisport alebo Shokz Openswim.

Náš tip
Samsung bude spolupracovať s Teslou v oblasti autonómneho riadenia
17.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+