MojAndroid

Americký výrobca čipov Qualcomm nečakane predstavil nové vlajkové čipsety určené pre smart hodinky so systémom Wear OS. Čipset Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 a W5+ Gen 1 sú výkonnejšie, úspornejšie a ponúkajú lepšiu konektivitu než predošlá generácia.

Snapdragon W5 Gen 1 ponúkne nový koprocesor

Qualcomm tvrdí, že jeho nové čipsety ponúknu až 2x vyšší výkon pri polovičnej spotrebe v porovnaní s platformou Snapdragon Wear 4100+.  Snapdragon W5+ Gen 1 môže dokonca v bežných situáciách poskytnúť až o 50 % dlhšiu výdrž batérie tým, že zaberá o 30 % menej miesta ako predchádzajúce generácie. Qualcomm tiež úzko spolupracoval s Googlom na optimalizácii Wear OS pre nový SoC, čo by mohlo výdrži rovnako pomôcť.

Konfigurácia čipsetov Qualcomm Snapdragon W5 a W5+ Gen 1 | Zdroj: GSMArena.com

Hlavný rozdiel medzi Snapdragonom W5 a W5+ Gen 1 je v tom, že Plus model obsahuje 22 nm AON koprocesor. Ten zvládne viac úloh na pozadí pri menšej spotrebe. Čipset mu môže prenechať spracovanie reči, prehrávanie zvuku a upozornenia. Snapdragon W5 Gen 1 by mali využívať lacné smart hodinky a modely určené pre deti, zatiaľ čo Snapdragon W5+ Gen 1 bude určený pre drahšie zariadenia.

Prvé smart hodinky s novým čipsetom budú Oppo Watch 3

Nové čipsety využívajú aj Bluetooth 5.3 (posun oproti Bluetooth 4.2 v predošlej generácii), Wi-Fi, , LTE s režimom nízkej spotreby, GNSS a nové stavy napájania, ako je Deep Sleep a Hibernate. Snapdragon W5+ Gen 1 sa skladá zo štyroch jadier Cortex A53 a jedného jadra Cortex M55 s frekvenciou 250 MHz.

PorovnanieQualcomm Snapdragon W5+ Gen 1 so Snapdragonom Wear 4100+ | Zdroj: GSMArena.com

O grafiku sa stará GPU A702 taktované na 1 GHz (výrazný posun z 320 MHz GPU A504 v 4100+). Operačná pamäť môže byť vo verzii LPDDR4 s frekvenciou až 2133 MHz. Bola pridaná aj nová jednotka strojového učenia U55. Obidva čipsety sú podľa portálu GizmoChina vyrobené 4 nm procesom, čo je veľký skok oproti 12 nm procesu v prípade Snapdragonu Wear 4100+.

samsung galaxy watch4
Samsung Galaxy Watch4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Qualcomm tiež oznámil, že sa spojil so spoločnosťami Compel a Pegatron s cieľom vytvoriť referenčné smart hodinky s novým čipsetom, Mobvoi a Oppo budú potom  prvými OEM výrobcami, ktorí uvedú nositeľné zariadenia so Snapdragonom W5+ Gen 1 Očakáva sa, že Oppo vydá hodinky Oppo Watch 3 niekedy v auguste. Podľa Qualcommu by malo byť vo vývoji aj celkovo 25 modelov od rôznych výrobcov.

Náš tip
Portál slovensko.sk od včera nefunguje. Dôvodom je “neočakávaný výpadok”
20.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+