MojAndroid

Ako sa píše na portáli nases.gov.sk, výpadok stránky www.slovensko.sk dňa 19. júla bol zapríčinený fyzickým prerušením primárneho aj záložného komunikačného okruhu medzi dátovými centrami. K chybe malo dôjsť na strane dodávateľa telekomunikačnej infraštruktúry, spoločnosti SWAN.

Zdroj ďalej tvrdí, že “Dodávateľ telekomunikačnej infraštruktúry, spoločnosť SWAN, preložil záložnú trasu do súbehu s primárnou trasou a ponechal obidve vedenia v súbehu. Považujeme to za hrubú a neprofesionálnu chybu a spoločnosť SWAN to spravila bez vedomia a súhlasu NASES.”

Portál slovensko.sk od včera nefunguje. Dôvodom je “neočakávaný výpadok”

20.7.2022

Štátny web slovensko.sk zažíva dlhotrvajúci výpadok. Nefunguje už od včerajšieho poobedia. Spočiatku nebolo vôbec možné stránku načítať, teraz na nej pribudol takýto oznam:

“Vážení používatelia, z dôvodu neočakávaného výpadku momentálne evidujeme nedostupnosť portálu slovensko.sk. Intenzívne však pracujeme na čo najrýchlejšom odstránení príčin vzniknutého problému. Za obmedzenie sa ospravedlňujeme a ďakujeme za pochopenie.”

Web nie je možné načítať na počítači ani na smartfóne. Je pravdepodobné, že výpadok spôsobuje poškodený kábel, informuje TA3.

slovensko sk vypadok
Takto momentálne vyzerá web slovensko.sk | Zdroj: Slovensko.sk

“Vyzerá to tak, že ten problém bude asi fyzického charakteru a niekde neďaleko. Indícia je, že asi je niekde preťatý kábel.”

Pavel Karel, generálny riaditeľ NASES

Portál živé.sk informoval aj o ďalších štátnych weboch, ktoré zaznamenali výpadok. Ide o stránky Rokovania.gov.sk a Health.gov.sk. Tie podľa živé.sk už bežia bez problémov.

Môže za to kybernetický útok?

Nie je to vylúčené, no je to málo pravdepodobné. Vyjadrenie generálneho riaditeľa NASES je pomerne jednoznačné a chyba by mala byť fyzického charakteru.

Faktom však zostáva, že riziko kybernetických útokov na slovenskú infraštruktúru je stále zvýšené. Približne pred mesiacom pred ním varovalo aj Národné centrum kybernetickej bezpečnosti. Viac informácií nájdete v článku Riziko kybernetických útokov na základnú infraštruktúru Slovenska je veľmi vysoké.

Rozsiahlemu kybernetickému útoku čelil nedávno aj Telekom. Súvislosť s týmto varovaním potvrdená nebola, no istá pravdepodobnosť tu je. Operátorovi sa podarilo systémy, ktoré boli cieľom útoku, obnoviť. O prípadnom úniku citlivých dát neinformoval.

Náš tip
Google Pay prechádza na Slovensku pod Wallet. Čo sa zmení?

21.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+