MojAndroid

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT varuje pre zvýšeným rizikom kybernetických útokov. Medzi hlavné ciele hackerov môžeme zaradiť prevádzkovateľov základných služieb a kritickej infraštrukrúry krajiny.

Dôvodom je prebiehajúca vojna na Ukrajine. Ruský agresor neútočí len fyzicky. Kybernetické útoky zo strany Ruska stali v tomto čase pomerne bežnými. A to nielen na Ukrajinu, ale aj na členské štáty EÚ a NATO. Pravdepodobne je len otázkou času, kedy tieto útoky zasiahnu aj Slovensko.

Riziko útoku na Slovensko je veľmi vysoké, tvrdí SK-CERT

Práve z dôvodu, že Slovenská republika je členom týchto organizácií, sa zvyšuje riziko, že útočníci sa zamerajú aj na náš kybernetický priestor. Národné centrum kybernetickej bezpečnosti preto vyhodnotilo riziko kybernetických útokov na Slovensko ako veľmi vysoké.

SK-CERT zároveň prevádzkovateľom kritickej infraštruktúry radí, aby bezodkladne vykonali všetky dôležité preventívne opatrenia. Ich celý rozsah si môžete prečítať na webe SK-CERT.

Opatrenia teda zhrnieme v skratke. Spoločnosti by mali zaviesť zvýšený monitoring sietí a systémov a zamerať sa pri ňom na neštandardné aktivity. Monitoring by mal samozrejme fungovať nepretržite. V rámci tohto opatrenia je dôležité kontrolovať aj prístup tretích strán a obmedziť vzdialený prístup.

Ďalšou radou je zakázať všetky porty a protokoly, ktoré nie sú potrebné na prevádzku sietí, systémov a služieb. Nepoužívané systémy je najideálnejšie úplne vypnúť a zastaralé systémy aktualizovať. Ak sú v systéme nejaké staré účty, najlepším riešením je ich vymazanie.

Kybernetickému útoku nedávno čelilo Ministerstvo obrany SR

Počas minulého týždňa, v noci zo štvrtku na piatok, čelilo webové sídlo Ministerstva obrany SR rozsiahlemu hackerskému útoku, informoval portál ta3.com. Minister obrany, Jaroslav Naď, na sociálnej sieti potrvdil, že útočníkom sa nepodarilo získať žiadne citlivé dáta.

“Môžem potvrdiť, že tento pomerne rozsiahly útok bol odrazený bez akéhokoľvek poškodenia infraštruktúry a útočníci, ktorých IP adresy boli z rôznych častí sveta – obišli naprázdno. Aj táto udalosť však potvrdzuje nutnosť ďalšieho posilňovania kybernetickej bezpečnosti v celom rozsahu – na obozretnosť preto vyzývame aj verejnosť.”

Jaroslav Naď, minister obrany SR

Náš tip
Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva prichádza na Disney+
22.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+