MojAndroid

Spoločnosť AST SpaceMobile na svojich webových stránkach oznámila, že uskutočnila prvý telefonát cez satelit použitím bežného neupraveného smartfónu. Uskutočnil sa z Midlandu v Texase zo siete AT&T do siete Rakuten v Japonsku s pomocou smartfónu Samsung Galaxy S22.

Testy potvrdili prenosové rýchlosti na úrovni 5G

Telefónny hovor demonštroval silu satelitu BW3 spoločnosti AST SpaceMobile, ktorý sa nachádza na nízkej orbite Zeme. V prvom rade však ide o dôležitý krok k celosvetovému poskytovaniu satelitného 2G, 3G, 4G LTE a 5G mobilného širokopásmového pripojenia. Na príprave a testovaní telefónneho hovoru sa podieľali aj inžinieri mobilných operátorov Vodafone, Rakuten a AT&T.

AST SpaceMobile
Tím inžinierov AST SpaceMobile, Vodafone, AT&T a Rakuten | Zdroj: ast-science.com

Okrem testovacích hovorov vykonali inžinieri AST SpaceMobile počiatočné testy kompatibility na rôznych smartfónoch a zariadeniach. Smartfóny si úspešne vymieňali informácie o ID module SIM karty predplatiteľa a o sieti priamo so satelitom BW3, čo je kľúčové pre poskytovanie širokopásmového satelitného pripojenia do akéhokoľvek  zariadenia.

AST SpaceMobile
Prvý hovor neupraveným smartfónom sa uskutočnil z Texasu | Zdroj: ast-science.com

Dodatočné testovanie a merania rýchlosti sťahovania a odosielania dát potvrdzujú schopnosť podporovať rýchlosti mobilného širokopásmového pripojenia na úrovni 4G (LTE) a 5G. Spoločnosť AST SpaceMobile má za cieľ v budúcnosti poskytovať pripojenie takmer 50 % svetovej populácie, ktorá zostáva nepripojená k mobilnému širokopásmovému internetu.

Samsung Galaxy S22 displej
Hovor sa uskutočnil pomocou smartfónu Samsung Galaxy S22 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Spoločnosť tiež vlastní viac ako 2 600 patentov na túto technológiu a v Midlande v Texase pre svoj projekt vybudovala moderne zariadenie, ktoré pokrýva 185 tisíc štvorcových stôp. Doteraz už nadviazala spoluprácu s viacerými mobilnými operátormi po celom svete, ktorí majú približne 2 miliardy existujúcich predplatiteľov. Patria medzi nich aj Vodafone Group, Rakuten Mobile, AT&T, Bell Canada alebo Orange.

Náš tip
Smart Banka 2023: poznáme najlepšiu bankovú aplikáciu. Padol rekord aj v počte hlasujúcich
26.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+