MojAndroid

Keď pred dvoma rokmi prišiel otec Androidu Andy Rubin so svojím vlastným smartfónom Essential Phone PH-1, vyvolalo to nadšenie aj sklamanie. Smartfón, ktorý priniesol výrez v displeji ešte pred iPhonom X od Applu, bol ale nakoniec z viacerých dôvodov predajným fiaskom. Stále je to ale spolu s Google Pixelmi zariadenie s najlepšou softvérovou podporou. Server XDA-developers teraz upozornil na jeho nástupcu s menom Project GEM, ktorý na Twitteri poodhalil aj samotný Andy Rubin.

Project GEM Mapy

Extrémne širokouhlý displej

Spoločnosť Essential a Andy Rubin k chystanej novinke neposkytli veľa informácií, ale aspoň publikovali viacero jej fotografií. Pokiaľ sa vám zdal displej nových Sony smartfónov s pomerom strán 21:9 extrémne širokouhlý, tak Project GEM vás šokuje ešte viac. Jeho displej má ešte širokouhlejší pomer strán kvôli veľmi úzkemu profilu. Prakticky pripomína bežný diaľkový ovládač k televízorom.

Upravené Google aplikácie

V displeji môžeme vidieť výrez pre selfie kameru a na displeji viacero widgetov aplikácií poskladaných pod sebou. Medzi zobrazenými aplikáciami nájdeme Hodiny, Telefón, Fotoaparát, Správy, Spotify, Galériu, Počasie, Kalendár, Počasie alebo Mapy. Práve Google Mapy sú na ďalšej fotografii zobrazené v upravenej forme, ktorá bude asi povinná pre všetky aplikácie na tomto atypickom smartfóne.

Originálna povrchová úprava zadnej strany

Rovnako zaujímavá je aj zadná strana smartfónu. Tá okrem fotoaparátu v prstenci a snímača odtlačkov prstov ponúkne špeciálnu lesklú povrchovú úpravu, ktorá mení odtiene farieb podľa uhlu pohľadu. Práve na túto vlastnosť odkazuje názov smartfónu GEM (klenot). Viac informácií nie je známych. Predpokladá sa ale použitie čipsetu Qualcomm Snapdragon 730, systému Android 10 a upraveného hlasového asistenta.  

Má šancu na úspech?

Otázkou je, či má takéto zariadenie spoločnosti Essential šancu na väčší úspech. Predošlý smartfón Essential Phone PH-1 bol tradičnejším zariadením a neuspel. Dôvodom bolo oneskorené dodanie na trh, nevyladený fotoaparát a absencia viacerých parametrov ako 3,5 mm audio jacku, slotu na karty, vodoodolnosti alebo bezdrôtového nabíjania. Project GEM ale ide proti hlavnému trendu dnešných smartfónov. Tým je priniesť, čo najväčšiu zobrazovaciu plochu displeja. Novinka Andyho Rubina nebude príliš vhodná na konzumáciu obsahu, sledovanie filmov, prezeranie fotografii alebo hranie hier. Cieľom bude skôr ponúknuť osobného asistenta v luxusnom prevedení. Oslovilo by vás ale takéto zariadenie?

Náš tip
Realme X2 Pro: Vlajková loď so Snapdragonom 855+ príde do Európy budúci týždeň
9.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+