MojAndroid

Skladacie smartfóny s ohybnými displejmi sú bezpochyby jedným z najvýznamnejších trendov posledného obdobia. Vidieť sme mohli už viacero zaujímavých konceptov, ale aj plnohodnotných zariadení. Skladacie modely ponúka napríklad Huawei, Samsung či Motorola.

Každý významnejší výrobca má aspoň koncept skladacieho smartfónu

Zaujímavé smartfóny sme mali možnosť vidieť aj v podaní OPPO. Či už nedávno testovaný OPPO Find N s kompaktnými rozmermi a veľmi dobrou výbavou, alebo prvý rolovací smartfón OPPO X 2021. Ani jeden z týchto modelov sa však na slovenský trh nedostane. Množstvo zaujímavých patentov na skladacie či rolovacie smartfóny má aj TCL, no v prípade tohto výrobcu sme ešte žiadny finálny produkt nevideli.

Samsung Galaxy Z Flip3
Samsung Galaxy Z Flip3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

A tak sa dostávame k výrobcom, ktorí svoje skladacie smartfóny predávajú aj u nás. 6 najpredávanejších modelov totiž podľa informácií portálu Omdia.com patrí len dvom výrobcom. Huawei a Samsungu. Nie je žiadnym prekvapením, že prvé miesto patrí smartfónu Samsung Galaxy Z Flip3. Toto zariadenie ponúka veľmi dobré parametre a kompaktný dizajn v spojení s (na skladacie smartfóny) veľmi príjemnou cenou.

Najlepšie si vedie Samsung, nasleduje Huawei

Druhým najpredávanejším je drahý Samsung Galaxy Z Fold3. Oba tieto smartfóny sa predávajú v krajinách po celom svete. Medzi prvou šestkou je aj Huawei Mate X2, a to hneď dvakrát. Ide o 4G aj 5G model. Tieto smartfóny sú však v predaji len v domovskej Číne.

Zdroj: Omdia

Štvrté miesto obsadil starší Galaxy Z Flip 5G. Siedmy je Xiaomi Mix Fold, ktorý sa taktiež predáva len v Číne. Huawei P50 Pocket je zatiaľ len na deviatom mieste, no očakávame, že v roku 2022 budú jeho predaje lepšie, pretože pre globálny trh bol predstavený len nedávno. Štatistiky tak zatiaľ pochádzajú len z predajov v Číne.

Xiaomi Mix Fold
Xiaomi Mix Fold sme si vyskúšali na MWC v Barcelone | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ako môžete v tabuľke vidieť, je jasné, ktorý výrobca je lídrom. Vzhľadom na to, ako sa situácia vyvíjala, je to aj celkom logické. Samsung má momentálne v predaji už tretiu generáciu skladacích modelov, pravidelne sa snaží znižovať ich ceny a predáva ich globálne. “Skladačky” dokonca nahradili obľúbenú sériu Galaxy Note.

Predaje raketovo stúpajú aj napriek vysokej cene

Najväčší problém, ktorý zatiaľ predaje skladacích smartfónov brzdí najviac, je ich cena. Tie najlacnejšie začínajú na cene minimálne 1000 eur, čo je cena špičkovo vybavených vlajkových lodí. V priamom porovnaní však skladacie modely strácajú, či už veľkosťou batérie alebo fotoaparátom. Ich prednosťou je zase exkluzivita a jedinečnosť.

Huawei Mate Xs fotoaparat
Huawei Mate Xs v nás zanechal výborný dojem | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aj napriek tomu ich predaje medziročne výrazne narástli, a to až o 309 percent. Má to však logické vysvetlenie. Skladacie smartfóny sú len na začiatku cesty, takže v prvých rokoch je takýto extrémny nárast predajov bežný. Zaujímavé je, že až 89 % minuloročného objemu predaja patrilo druhej polovici roka. To je práve čas, kedy boli predstavené dva najpredávanejšie modely od Samsungu.

Náš tip
Samsung Galaxy Watch 5 by mohli vyriešiť jeden z najväčších problémov predchodcu

22.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+