MojAndroid

Veľká časť svetovej populácie už aktívne používa sociálne siete. Aj táto každodenná činnosť však môže negatívne ovplyvňovať vaše zdravie. Vo Veľkej Británii sa preto vedci rozhodli spraviť prieskum, v ktorom vyskúšali zmeny psychického zdravia po jednom týždni bez sociálnych sietí. Portál TRTWorld zverejnil podrobné informácie ohľadom celého prieskumu.

Ako dopadol prieskum pri používaní smartfónu bez sociálnych sietí?

Vedci z univerzity vo Veľkej Británii sa rozhodli vyskúšať tento “pokus” na 154 ľuďoch, ktorí mali od 18 do 72 rokov. Týchto zúčastnených požiadali, aby na dobu jedného týždňa prestali používať siete Facebook, Twitter, Instagram a TikTok.

Počas prieskumu sa vedci zameriavali na zmiernenie depresií, pocitov úzkosti a celkové zlepšenie psychického zdravia. Zúčastnení ešte pred začatím pokusu uviedli, že týždenne trávia na sociálnych sieťach v priemere 8 hodín.

Po týždni sa pri pravidelnom sledovaní ich mentálneho zdravia ukázali veľké zmeny. To preukázalo, že aj takéto krátkodobé prestávky dokážu pozitívne prispievať k znižovaniu depresií a vedú k väčšej vyrovnanosti a pohode.

Doktor Jeff Lambert je vedúcim výskumu a k prieskumu dodal, že v dnešnej dobre si mnohí ľudia ani neuvedomujú koľko času vlastne týždenne strávia sledovaním veľkého množstva zbytočných informácií na sociálnych sieťach. Preto prišiel s nápadom vyskúšať efekt týchto informácií na ľudské psychické zdravie.

tiktok titulka
TikTok – Google Play | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Doktor vo vyjadrení samozrejme spomenul aj tých, ktorí sa každodenne živia pomocou takýchto sietí. No ak len pravidelne sledujete informácie, ktoré na vás majú negatívny vplyv, Lambert odporúča dať si od sociálnych sietí niekoľkodňovú prestávku.

Množstvo pribúdajúcich sociálnych sietí za posledných 15 rokov malo obrovský vplyv na komunikáciu medzi ľuďmi a samozrejme aj na psychiku ich používateľov.

Preto doktor plánuje aj naďalej rozvíjať svoje prieskumy, aby zistil, či sa pozitívne vplyvy na mentalitu ľudí budú zlepšovať aj po dlhšej dobe bez sociálnych sietí. Možno vďaka tomuto prieskumu sa o niekoľko rokov bude táto metóda používať aj pri liečení depresií a rôznych ďalších problémov.

Náš tip
Slováci sa zase ukázali v negatívnom svetle. O toxickosti nášho internetu už vie celý svet

20.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+