MojAndroid

Posledný rok bol ťažký pre nás všetkých. Komplikovaná situácia spojená so zúriacou pandémiou spôsobila, že množstvo firiem muselo upraviť svoje pracovné postupy a celkové fungovanie. 

Tam, kde to bolo aspoň trochu možné sa ľudia z kancelárií presunuli k práci z domu, čo so sebou prinieslo nové výzvy. Na takzvaný home-office sme síce boli zvyknutí aj predtým, no rozhodne nie až v takej miere, ako nás donútili okolnosti ostatných dvoch rokov. 

Nárast objemu práce vykonávanej z domu súčasne spôsobil aj to, že podvodníci začali prispôsobovať svoje stratégie. Pre firemné, ale aj súkromné dáta to znamená jediné – zvýšené ohrozenie a zástup nových nástrah

Nové nástrahy

Posielanie odkazov, zdieľanie súborov, videokonferencie. Všetky tieto veci sa stali každodennou súčasťou pracovného života, a to vo veľkom objeme. A všetky predstavujú potenciálne ohrozenie.

K tomu sa pripojila skutočnosť, že pri práci z domu majú ľudia tendenciu čas venovať aj aktivitám, ktoré sa vôbec netýkajú náplne ich práce ako je napríklad využívanie sociálnych sietí, pozeranie seriálov či bezduché surfovanie po vlnách internetu. 

Väčšina firemných politík vyletela von oknom a s nimi často aj tie najzákladnejšie princípy pre bezpečné narábanie s dátami. Firmy a zamestnanci jednoducho na internete čelia neskutočnému objemu rôznych hrozieb a nepomáhajú tomu ani svojim správaním. Prekvitá ransomvér, podvodné e-maily aj falošné inštalátory známych aplikácií a podvrhnuté weby užitočných služieb.

Nástrahy ale nečíhajú len pri práci na počítačoch a notebookoch. Veľká časť práce sa dnes vykonáva priamo zo smartfónov, no a práve tu je bezpečnosť absolútne podceňovaná. Ignorované sú aj tie najzákladnejšie bezpečnostné tipy pre firemný smartfón, čo je určite veľká škoda. Veď toho skutočne netreba dodržiavať zas tak veľa. 

Zdroj: Unsplash

Nič netreba podceňovať

To samozrejme neplatí len pre smartfóny. V praxi skutočne stačí dodržiavať tie bežné, nudné, bezpečnostné zásady a ochrana dát sa tým posunie do úplne iných sfér. Väčšina podvodov je dobre známa, ale netreba si klamať. Tak ako sa zlepšuje ochrana a naše povedomie o možných rizikách, narastá aj úsilie podvodníkov, ktorí to na nás skúšajú čoraz sofistikovanejšie. 

Aj ochrana proti extrémne nebezpečnému ransomvéru stavia na jednoduchých princípoch, ktoré fungujú. Človek sa proste nemusí výrazným spôsobom obmedzovať len preto, aby ochránil svoje dáta. Len netreba zbytočne riskovať a útočníkom tak otvárať pomyselné dvere. Domáca kancelária môže byť bezpečná aj bez pomoci IT experta

Zdroj: Unsplash

Všetko má pravidlá

Všetko má svoje pravidlá. Od používania služieb ako je Google Drive, cez prácu s e-mailovou komunikáciou až po využívanie videokonferencií. Netreba zo seba robiť ľahký cieľ a riskovať úniky údajov, či nedajbože stratu finančných prostriedkov. Že neviete ako používať videokonferenčné platformy bezpečne? Tak sa neváhajte pustiť do krátkeho vzdelávania. To je tiež jedna z kľúčových vecí, ktorá vám pomôže.

Dobrým pomocníkom je používanie zabezpečeného pripojenia pomocou VPN. Netreba pritom zúfať. Ak neviete ako si nastaviť VPN, často vám s tým pomôže váš zamestnávateľ, šikovný kolega alebo niektorý z praktických návodov.

Tak ako vždy, aj pri práci z domu platí, že netreba nič podceňovať a v každej situácii sa riadiť sedliackym rozumom so zdravou dávkou skepticizmu. Ak sa vám niečo pocitovo nezdá, napríklad e-mail, tak radšej kolegovi či zákazníkovi zavolajte a preverte si to. Neklikajte na každý odkaz a poriadne si preverte komu odpisujete. Proste základy…

ESET bezpecne na nete logo

Viac informácií o digitálnej bezpečnosti pri práci nájdete na stránke Bezpečne na nete

Náš tip
Sexuálny predátor v online priestore: Ako chrániť naše deti?
28.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+