MojAndroid

O tom, že okamžité platby medzi bankami budú dostupné od roku 2022, vieme už pomerne dlho. Už v roku 2019 sme o tom na našom webe informovali v článku Okamžité platby medzi bankami realitou, avšak chvíľu si počkáme.

Na úvod si teda povieme, čo je okamžitá platba. Okamžitá platba je taká, ktorá je klientovi banky dostupná 24 hodín denne, 7 dní v týždni a 365 dní v roku. Odosielaná suma je príjemcovi pripísaná v priebehu niekoľkých sekúnd.

Okamžité medzibankové platby budú akousi revolúciou v platení a do budúcna by sa mali stať štandardom. Na Slovensku budú oficiálne spustené už 1. februára 2022 a od začiatku by sa mali pripojiť tri banky – SLSP, VÚB a Tatra banka. To znamená, že ak má váš zamestnávateľ účet vo VÚB a vy v SLSP, výplatu dostanete okamžite po jej odoslaní.

Novinka sa netýka len Slovenska, ale ja ďalších 35 krajín Európy. Maximálna výška sumy, ktorú bude možné takto poslať, je 100 tisíc eur.

Klasické medzibankové prevody nezmiznú

NBS uvádza, že zrýchlenie platobného styku naplní očakávania mnohých klientov, ale aj firmy a obchodníkov. Okamžité platby budú dostupné 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Klasické medzibankové prevody, ktoré poznáme dnes, zostanú aj naďalej. A to z dôvodu, že instantné platby prinesú na začiatku len tri banky, ako aj pre možnosť výberu.

Okamžité platby sa v budúcnosti stanú novým platobným nástrojom, ktorý sčasti nahradí hotovosť a platby kartami v rámci Európy. Slovenské banky, ktoré sú už dnes účastníkmi platobného systému TARGET2, môžu na zúčtovanie okamžitých platieb využiť službu TIPS (TARGET Instant Payment Settlement), prevádzkovanú Eurosystémom, informuje NBS.

Na tému okamžitých platieb sme sa opýtali aj slovenských bánk:

VÚB banka prinesie okamžité platby hneď od začiatku

Jednou z troch bánk, ktoré novú službu prinesú hneď od začiatku, je VÚB. V stanovisku, ktoré nám banka poslala, spomína aj to, že ide o technicky náročnú službu, a preto na jej testovaní a príprave intenzívne pracuje.

“Instantné platby prinášajú pre klientov skutočne veľké benefity a VÚB banka ich prinesie hneď od prvého dňa po spustení. Akonáhle klient takto pošle svoje prostriedky v akýkoľvek deň a v akúkoľvek hodinu, príjemcovi prídu už v priebehu niekoľkých sekúnd. Týka sa to nielen Slovenska, ale ďalších 35 krajín Európy, ktoré sa zapojili do poskytovania SEPA okamžitých platieb. Je to technicky veľmi náročná služba, preto na jej príprave a testovaní intenzívne pracujeme.”

VÚB Mobil Banking
VÚB Mobil Banking
Developer: VÚB, a.s.
Price: Free

SLSP taktiež od začiatku

Slovenská sporiteľňa je najväčšia digitálna banka na Slovensku túto inováciu pre svojich klientov spustí od prvého dňa fungovania na Slovensku. Okamžité platby sú podľa banky revolúciou v platení, no zároveň je potrebné potrebné urobiť veľké technologické zmeny v bankových systémoch. Prípravy idú podľa plánov a pokiaľ sa nič nečakané nestane, banka službu spustí už 1.2.2022.

Na otázku či budú takéto platby špeciálne spoplatnené, zástupcovia banky odpovedali, že detaily ešte len oznámia. Predpokladajú však, že služba bude súčasťou balíkových účtov, čiže bez poplatkov navyše.

Zaujímalo nás aj to, ako to bude vyzerať s klasickými medzibankovými prevodmi v kombinácii s bankami, ktoré novú službu podporovať nebudú:

“Pokiaľ bude klient posielať platbu zo SLSP do banky, ktorá tiež ponúka okamžité platby, peniaze prídu na účet do niekoľkých sekúnd. Ak pôjde o banku, ktorá do systému zapojená nie je, pôjde o klasický prevod.”

Tatra banka je jednou z trojice, ktorá prinesie okamžité platby na začiatku

Tatra banka nám taktiež odpovedala na naše otázky a potvrdila, že okamžité platby budú spustené od 1.2.2022. Budú súčasťou balíkov služieb, to znamená, že pôjdu v režime spoplatňovania štandardných SEPA platieb. Zachované budú aj klasické medzibankové prevody.

Spôsob zadávania okamžitých platieb v distribučných kanáloch sa snaží dizajnovať tak, aby bol pre klientov čo najjednoduchší. To znamená, že napríklad v mobilnej aplikácii si klienti nebudú musieť vyberať typ platby. Ak to bude možné (ak aj banka príjemcu podporuje instantné platby), bude automaticky spracovaná ako okamžitá.

Tatra banka
Tatra banka
Developer: Tatra banka, a.s.
Price: Free

mBank zavedenie instantných platieb zvažuje

mBank nebude bankou, ktorá nový spôsob platieb prinesie hneď od začiatku, no nebude ani tou, ktorá pred ním zatvorila dvere. Zástupcovia banky nám odpovedali, že momentálne je to celé v štádiu zvažovania. Instantné platby mBank považuje za prirodzený prvok v rozvoji moderných platobných metód. Taktiež spomína, že ide o technicky náročný proces. O implementácii na slovenský trh bude včas informovať.

“Nakoľko toto riešenie vyžaduje náročnú prevádzkovú a technickú prípravu a dostatočnú zapojenosť bánk, zavedenie takýchto platieb v mBank momentálne analyzujeme a o ich implementácii na slovenský trh budeme včas informovať.”

Milada Pivníková, produktový manažér mBank pre platobné služby

mBank SK
mBank SK
Developer: mBank S.A.
Price: Free

365.bank zavedie instantné platby, klientov bude včas informovať

365 banka je zástancom každého riešenia, ktoré zvýši klientov komfort alebo používateľský zážitok v oblasti platobného styku. Banka pracuje na príprave zavedenia okamžitých platieb, ktoré určite spustí. Nebude to však ihneď na začiatku, o termíne bude klientov informovať.

Banka sa pre portál MojAndroid.sk na podobnú otázku už v minulosti vyjadrila takto:

“Vo všeobecnosti sme však zástancom každého riešenia, ktoré zvýši klientov komfort alebo používateľský zážitok.”

365.bank
365.bank
Developer: 365.bank, a.s.
Price: Free

Poštová banka nestanovila termín spustenia

Aj Poštová banka prejavila záujem o okamžité platby, no podobne, ako väčšina bánk, termín spustenia ešte neohlásila.

“Poštová banka prináša svojim klientom riešenia, ktoré im zjednodušujú život a preto v budúcnosti plánuje rozšíriť svoje služby v rámci platobného styku  aj o okamžité platby.”

23.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+