MojAndroid

Technológie sa dostávajú už do takmer každého odvetvia a inak tomu už niekoľko rokov nie je ani v športe. Mnoho profesionálnych aj poloprofesionálnych atlétov a tímov využíva k svojmu zlepšeniu technologické vychytávky. Či už to je priamo pri výkone ale existujú aj také čo sledujú stav po výkone. Nórske futbalistky patria medzi jedny z mála športovcov, ktoré využívajú smart prstene, informuje TASR.

Na momentálne prebiehajúcich majstrovstvách sveta vo futbale žien v Austrálii sa zúčastňuje až 32 mužstiev. Vyhrať však môže len jedno jediné. Aj preto sa mužstvá snažia získať výhodu nad svojimi konkurentmi rôznymi spôsobmi. Sú mužstvá, ktoré majú svojich spánkových koučov, iné zas majú výrazne prispôsobenú stravu, no a niektoré prichádzajú s technickými vychytávkami. Tie majú sledovať výkon futbalistiek a pomôcť tak lepšie prispôsobiť odpočinok a celkovú záťaž na ich telá.

sam kerr
Špeciálny prsteň využíva aj Sam Kerr (Chelsea FC/Australia) | Zdroj: Newc.com

Najčastejšie sa doteraz používali klasické monitory výkonu, ktoré hráči aj hráčky nosili okolo hrudníka. Tie dokázali okrem merania tepovej frekvencie merať aj napríklad rýchlosť behu či celkovú prejdenú vzdialenosť. Z týchto štatistík sa potom dokážu tréneri lepšie odraziť a zostaviť mužstvo čo najideálnejšie. V poslednej dobe sa však objavujú na rukách futbalistiek aj smart prstene, ktoré majú svoje špeciálne využitie.

Technológiu využíva hneď niekoľko hráčok

Tie pre všeobecné pravidlá nemôžu nosiť priamo pri zápase, no využívajú ich aktívne vo voľnom čase. Zbadať ich môžeme na rukách hráčok ako Maren Mjedlová, Emily Haaviová či Ingrid Systadová Engenová. Prstene ich informujú najmä o aktuálnom zdravotnom stave, telesnej teplote, začiatku menštruácie či kvalite spánku. Práve toto sú faktory, ktoré dokážu hráčov ovplyvniť pri podávaní vrcholového výkonu, no pomáhajú tiež trénerom pochopiť potreby hráča.

Ide tak najmä aj o akúsi prevenciu pred zraneniami, ktoré môžu hráčky odstaviť z hry aj na niekoľko mesiacov. Okrem Nórskeho národného tímu prstene využívajú aj hráčky futbalových klubov ako FC Bracelona a FC Chelsea, ktoré patria k tým najlepším na svete.

Náš tip
Twitter už oficiálne zmenil názov aj u nás. Služba sa bude nazývať X
2.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+