MojAndroid

Jednou z najväčších výhod smartfónov je možnosť neustáleho sledovania vašej polohy a využitie týchto informácií pre prácu s mnohými aplikáciami. Žiaľ, tieto informácie sú veľmi cenné aj pre iné spoločnosti, ktoré môžu tieto informácie zbierať bez vášho vedomia a následne ich zneužívať. Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohé aplikácie zbierajú vaše informácie o polohe bez toho, aby ich priamo využívali pre svoju funkcionalitu. Táto skutočnosť dokonca mnohých užívateľov odrádza od nainštalovania niektorých takýchto aplikácií a radšej si nájdu alternatívu. Vedeli ste ale, že sa nemusíte takto obmedzovať?

Globálne vypnutie lokalizačných služieb

Existuje totiž niekoľko spôsobov, ktorými môžete aplikáciám zabrániť pristupovať k vašej polohe. Tým najjednoduchším je vypnutie všetkých lokalizačných služieb, čo aplikácie nevedia zvrátiť. Ak vypnete lokalizačné služby priamo v nastaveniach vášho zariadenia, nebudete sa musieť obávať toho, že by o vás nejaká aplikácia zbierala tieto informácie bez vášho vedomia. Ak bude niektorá aplikácia potrebovať prístup k vašej polohe pre niektorú z jej vitálnych funkcií, na obrazovke sa vám zobrazí upozornenie a následne môžete lokalizačné služby zapnúť iba dočasne. Celý postup je pritom veľmi jednoduchý. V nastaveniach nájdite položku Poloha a tu prepínačom umiestneným v hornej časti obrazovky vypnite všetky služby polohy.

Vypnutie prístupu k polohe pre jednotlivé aplikácie v Androide 4.3

Až donedávna bolo možné pomocou jednoduchej aplikácie zakázať prístup k informáciám o vašej polohe jednotlivým aplikáciám vo vašom zariadení aj na systéme Android 4.4.2 KitKat. Google však teraz túto funkciu znemožnil a bez práv ROOT to je teraz možné spraviť iba v systéme Android 4.3 a na niektorých zariadeniach so starším systémom Android 4.4. Tu stačí, keď si stiahnete aplikáciu AppOps a jednoducho môžete ktorejkoľvek aplikácií zakázať prístup k informáciám o vaše polohe. Všeobecné lokalizačné služby pritom môžete nechať zapnuté a aj tak môžete svoje zariadenie pokojne používať. Je pravdepodobné, že odteraz bude aplikácia dobre fungovať iba so systémom Android 4.3 Jelly Bean, no za pokus nič nedáte a môžete ju vyskúšať aj s verziou Android 4.4 bez aktualizácie na Android 4.4.2.

appops-2 appops-3 appops-1

Verzia: 1.4
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.4
Aktuálna cena: Zdarma

Vypnutie prístupu k polohe pre jednotlivé aplikácie v Android 6.0 Marshmallow

Ak patríte medzi hŕstku užívateľov, ktorí majú na svojom zariadení najaktuálnejší systém Android 6.0 Marshmallow, nemusíte už nič viac riešiť. V najnovšej aktualizácii systému Google priniesol novú funkciu, ktorá je v systéme predinštalovaná. V nastaveniach nájdite položku Aplikácie a tu kliknite na malú ikonku nastavení. Z ponuky vyberte možnosť Oprávnenia aplikácií a tu už nájdite iba záložku Poloha. Jednoducho tu potom môžete vybrať aplikácie, ktorým chcete povoliť prístup k vašej polohe a nepotrebujete k tomu žiadne ďalšie oprávnenia ani špeciálne aplikácie.

Ak chcete mať pod kontrolou oprávnenia vašich aplikácií, takto jednoducho môžete obmedziť aspoň prístup k polohe pre tie tituly, ktoré to pre správne fungovanie nepotrebujú. Práve údaje o polohe sú často veľmi prístupné a ide o osobné dáta, ktoré väčšina z nás nechce zdieľať s vývojármi rôznych aplikácií.

Zdroj: Android Authority

28.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+