MojAndroid

Čističky vzduchu sú skvelým spoločníkom do domácnosti aj do kancelárie. Ocenia ich najmä obyvatelia veľkých miest a alergici či astmatici. Ich popularita každým rokom rastie a niet sa čomu čudovať. Ponúkajú jednoduchý a rýchly spôsob, ako vzduch v miestnosti vyčistiť od škodlivých častíc. Prvotná investícia vás môže vyjsť na niekoľko stoviek eur, no oplatí sa, keďže dobrá čistička vám bude slúžiť aj niekoľko rokov. Ako si však vybrať zo všetkých tých modelov, ktoré na trhu v súčasnosti nájdete?

Prinášame vám šikovný návod, ktorý vám pomôže zorientovať sa v najdôležitejších parametroch čističiek, vďaka čomu si ľahko vyberiete model vhodný pre vaše potreby. Následne si predstavíme niekoľko čističiek, ktorých kúpu určite neoľutujete.

Dôležité faktory, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere čističky vzduchu

Veľkosť miestnosti

Pri výbere čističky by ste si v prvom rade mali určiť, v ktorej miestnosti ju chcete mať. Veľmi dôležitá je totižto jej veľkosť, pretože od toho sa bude odvíjať účinnosť zariadenia. V popise produktu by ste mali nájsť uvedený rozmer miestnosti v m², do ktorej je daná čistička vhodná. Prípadne môžete skontrolovať vzduchový výkon. Ten pomôže pri výbere najmä alergikom, ktorým sa zíde čistička s vyšším výkonom.

Ak si nie ste istí, kde presne zariadenie chcete umiestniť alebo v prípade, že ho plánujete prenášať z miestnosti do miestnosti, v rámci rozpočtu siahnite radšej po čističke určenej pre čo najväčšiu miestnosť.

Hlučnosť

Ďalším dôležitým faktorom (najmä v prípade, že chcete mať čističku pustenú aj počas spánku), je hlučnosť. Čím menej decibelov zariadenie dosahuje, tým lepšie samozrejme. Pre referenciu, hluk na úrovni približne 50 decibelov sa dá prirovnať k hlučnosti chladničky.

Druhy nečistôt, ktoré dokáže odfiltrovať

Niektoré čističky vzduchu dokážu lepšie odfiltrovať určité typy nečistôt, ako iné. Tu je opät potrebné pre kúpou zvážiť, aké sú vaše potreby a následne sledovať popis zariadenia. Väčšina bežných čističiek si je v tomto smere podobná, čiže ak nemáte nejaké špeciálne potreby, tento bod môžete preskočiť.

V tejto oblasti veľa robia filtre, o ktorých sa budeme baviť nižšie. Ak chcete vzduch vyčistiť aj od nepríjemných pachov, hľadajte čističku, ktorá má filter s aktívnym uhlím.

Typ filtrov

Zariadenie môže disponovať rôznymi dobre znejúcimi vymoženosťami, no bez poriadneho filtra vzduch neprečistí efektívne. Zlatým štandardom je použitie HEPA filtra alebo aktívneho uhlíkového filtra, poprípade ich kombinácie. Pozor, nie je však HEPA ako HEPA. Existuje viacero tried týchto filtrov, pričom čím vyššia trieda, tým lepší je vo filtrovaní drobných častíc.

Aktívny uhlíkový filter v prípade kombinácií s HEPA filtrom slúži ako ďalšia vrstva na zachytávanie častíc a ako bonus pomáha pri pohlcovaní pachov. Existuje aj takzvaný predfilter, ktorý zo vzduchu odstráni veľké nečistoty, ako napríklad chlpy domácich zvierat.

Podpora mobilnej aplikácie

Čistička nemusí byť len dekoráciou, ale môže sa stať aj súčasťou vašej smart domácnosti. Niektoré modely majú aj vlastnú aplikáciu, s ktorou zariadenie môžete ovládať. Dostupné funkcie a možnosti v aplikáciach sa budú líšiť v závislosti od výrobcu, no mať možnosť čističku ovládať aj na diaľku cez smartfón nie je na škodu.

Cena aj náročnosť údržby

Pri výbere čističky je potrebné počítať nie je s počiatočnou investíciou pri kúpe samotného produktu, ale aj s nákladmi spojenými s údržbou. Nejde totižto o zariadenie, ktoré stačí zapojiť do elektriny, nastaviť a hotovo. Raz za čas je potrebné vymeniť filter, inak čistička stratí na účinnosti.

Tu sa jednotlivé zariadenia líšia. Niektoré modely majú veľmi drahé filtre, ktoré vydržia roky, zatiaľ čo iné používajú lacné filtre, ktoré sa musia často meniť. Navyše, zatiaľ čo niektoré predfiltre sú umývateľné, HEPA filtre sú jednorazové a musia sa zakaždým kúpiť nové.

Cena prevádzky

S cenou za údržbu súvisí aj celková cena na prevádzkovanie čističky. Možno sa to nezdá ako veľa, no keď máte čističku zapnutú celý deň bez prestávky, môže sa to negatívne odraziť na účte za elektrinu.

Niektoré modely majú „eko“ režimy, iné zase senzory určené na to, aby sa čistička zapla len vtedy, ak vo vzduchu zaznamená nečistoty. Odhadovanú spotrebu energie vašej čističky vzduchu zvyčajne nájdete v špecifikáciách produktu.

Ďalšie veci, ktoré je dobré zvážiť pred kúpou

  • Dizajn a veľkosť čističky, kvôli prenosnosti
  • Podpora výkonnostných režimov a časovača na šetrenie energie
  • Upozornenie na výmenu filtra
  • Ionizácia vzduchu

Najlepšie čističky: Prehľad špecifikácií

Stadler Form Roger Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro Electrolux PA91-404GY Concept CA1030 Perfect Air Smart Tesla Smart Air Purifier Pro M
Vzduchový výkon 465 m³/h 500 m³/h 485 m³/h 200 m³/h 210 m³/h
Hlučnosť 28 – 65 dB(A) 33,7 – 64 dB(A) 17 – 46 dB(A) 30 – 55 dB(A) 20 – 54 dB(A)
Rozloha miestnosti 66 m² 60 m² 92 m² 35 m² 25 m²
Filtre HEPA H12, aktívny uhlíkový filter 3v1 (primárny, Xiaomi High Efficiency Filter, uhlíkový), ionizátor mechanický filter, antibakteriálna vrstva Cleancel, filter EPA 12, uhlíkový filter, ionizátor HEPA 13, prachový, karbónový, ionizátor Predfilter, uhlíkový, fotokatalytický, HEPA, ionizátor, UVC lampa
Funkcie senzor kvality ovzdušia, časovač, upozornenie na výmenu filtra senzor kvality ovzdušia, časovač, displej, upozornenie na výmenu filtra, výkonnostné režimy, detský zámok senzory teploty, svetla, vlhkosti, kvality ovzdušia, životnosti filtra, upozornenie na výmenu filtra, výkonnostné režimy, displej senzor kvality ovzdušia, časovač, upozornenie na výmenu filtra, displej, detský zámok senzor kvality ovzdušia, snímače teploty, vlhkosti, a svetla, časovač, výkonnostné režimy, displej

Najlepšie čističky: Výber

Stadler Form Roger

Stadler Form Roger
Stadler Form Roger | Zdroj: stadlerform.sk

Stadler Form Roger zvládne vzduch vo vašej domácnosti vyčistiť od všetkých škodlivých častíc, ktoré sú väčšie ako 0,255 mikrometra. HEPA H12 a aktívny uhlíkový okrem iného zachytia aj vírusy, vrátane 99,3 % koronavírusov a 99,9 % vírusov chrípky A. Maximálna odporúčaná rozloha miestnosti, kde zariadenie umiestnite, je 66 m², pričom za hodinu prečistí vzduch o objeme 465 m³. Čistý vzduch za každých okolností vám pomôže udržať automatický režim či senzor na detekciu životnosti filtra. Samozrejme nechýba možnosť čističku ovládať cez aplikáciu.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro | Zdroj: mi.com

Tento model od známeho čínskeho výrobcu Xiaomi sa vyznačuje vysokým vzduchovým výkonom s hodnotou až 500 m³/h. Pre jeho efektívne využitie sa odporúča umiestniť ho do miestnosti, ktorá nie je väčšia ako 60 m². O filtráciu hrubých aj jemných častíc sa stará špeciálny Xiaomi High Efficiency Filter spolu s uhlíkovým filtrom a ionizátorom. Rýchlosť a intenzitu čistenia môžete upravovať v závislosti od potreby v aplikácii alebo môžete čističku nechať, nech výkonnostný režim vyberie automaticky. V jej výbave nechýba ani časovač či senzor opotrebovania vymeniteľných častí.

Electrolux PA91-404GY

Electrolux PA91-404GY
Electrolux PA91-404GY | Zdroj: HEJ.sk

Táto čistička značky Electrolux s krkolomným označením hneď na prvý pohľad zaujme svojim dizajnom, avšak tam to nekončí. Jej päťfázová filtrácia sľubuje tiché a nepretržité prečistenie vzduchu. Hodí sa aj do väčších miestností s maximálnou veľkosťou 92 m² a dosahuje výkon 485 m³/h. K jej ďalším prednostiam patrí jednoduché ovládanie cez aplikáciu, automatické sledovanie životnosti filtra či špeciálna technológia AirSurround, ktorá zabezpečuje efektívnu cirkuláciu a čistí vzduch až trikrát rýchlejšie než modely predchádzajúcej generácie.

Concept CA1030 Perfect Air Smart

Concept CA1030 Perfect Air Smart
Concept CA1030 Perfect Air Smart | Zdroj: NAY.sk

Základom tejto čističky je kvalitný HEPA 13 filter, ktorý je doplnený o prachový a karbónový filter. Vstavaný ionizátor zas zabezpečuje výrobu zdravých aniónov. Tento model je vhodný skôr do menších miestností s rozlohou maximálne 35 m² a pre používateľov, ktorým postačí nižsší výkon. Za hodinu efektívne prečistí vzduch o objeme 200 m³. V aplikácii po spárovaní môžete čističku spustiť alebo vypnúť, upraviť rýchlosť čistenia, skontrolovať stav filtrov alebo ovzdušia.

Tesla Smart Air Purifier Pro M

Tesla Smart Air Purifier Pro M
Tesla Smart Air Purifier Pro M | Zdroj: teslasmart.com

Tesla Smart Air Purifier Pro vo veľkosti M zaujme pomerom ceny a výkonu. Pre optimálne prečistenie vzduchu kombinuje vrstvený HEPA filter, ionizátor a UVC lampu, vďaka čomu dokáže zachytiť všetky častice do veľkosti 0,3 mikrometru. Tento model poslúži dobre v menších priestoroch s rozlohou 25 m². Vzduchový výkon čističky zastal na hranici 210 m³/h. Hlučnosťou patrí medzi tichšie zariadenia, v závislosti od zvoleného režimu sa pohybuje v rozmedzí 20 – 54 dB(A). Regulácia výkonu prebieha automaticky alebo ju môžete upraviť manuálne, pričom všetko nastavíte cez mobilnú aplikáciu.

Náš tip
Poznáte značku Tactical? Vyrába kvalitné príslušenstvo pre smartfóny. Vyberáme to najlepšie
29.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+