MojAndroid

Včera nám spoločnosť Samsung ukázala svoje nové skladacie modely a skvelé príslušenstvo k smartfónu v podobe série hodiniek Samsung Galaxy Watch5 a bezdrôtových slúchadiel Samsung Galaxy Buds2 Pro. Okrem Samsungu Galaxy Z Flip4 sme sa samozrejme dočkali aj prémiového Samsung Galaxy Z Fold4. Ten si teraz porovnáme so skladačkou Huawei Mate Xs 2. Na ten máme už aj zverejnenú aj recenziu. Ktorý skladací model je aktuálnym kráľom na trhu? Poďme si ich porovnať.

Samsung Galaxy Z Fold4 a Huawei Mate Xs 2: Cena a dostupnosť na Slovensku

Začiatok predaja smartfónu Samsung Galaxy Z Fold4 je naplánovaný na 26. augusta 2022. Predobjednávky je možné vytvárať už od teraz, 10. augusta. K predobjednávke dostanete ako bonus 1 rok poistenie Samsung Galaxy Premier Service a bonus k výkupu pôvodného zariadenia až 400 eur. Dostať telefón môžete vo farbách “Phantom Black”, “Graygreen”, a “Beige” farbe.

Ceny za jednotlivé pamäťové verzie sú nasledovné:

  • Galaxy Z Fold4 (12 GB + 256 GB): 1 799 eur
  • Galaxy Z Fold4 (12 GB + 512 GB): 1 919 eur
  • Galaxy Z Fold4 (12 GB + 1 TB): 2 159 eur
Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nový Huawei Mate Xs 2 bude v predaji exkluzívne u operátora Telekom a u predajcu elektroniky NAY. Cena sa v oboch prípadoch zastavila na čiastke 1 999 eur. Okrem toho vám však výrobca pribalí hodnotný bonus navyše. V prípade zakúpenia od Telekomu dostanete ako darček inteligentné hodinky Huawei Watch GT 3 Pro 46 mm v hodnote 379 eur. Po zakúpení novinky z obchodu NAY dostanete ako darček smart hodinky Huawei Watch GT 3, ktoré by vás inak stáli 270 eur.

Huawei Mate Xs 2 kryt
Šikovný kryt v balení smartfónu Huawei Mate Xs 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung Galaxy Z Fold4 vs Huawei Mate Xs 2: Rozmery a hmotnosť

Rozmery Samsungu Galaxy Z Fold4 v zatvorenom stave sú 155,1 x 67,1 x 15,8 milimetra. Samsung je tak oproti konkurencii od Huawei trochu menší, avšak hrubší. Rozmery Huawei Mate Xs 2156,5 x 75,5 x 11,1 milimetra, respektíve 156,5 x 139,3 x 5,4 milimetra v otvorenom stave. Samsung v tomto prípade má rozmery 155,1 x 130,1 x 6,3 milimetra. Hmotnosť Samsungu činí 263 gramov a Huawei váži 255 gramov.

Huawei Mate Xs 2
Huawei Mate Xs 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung Galaxy Z Fold4 vs Huawei Mate Xs 2: Displeje

Tieto dva telefóny sa vyznačujú odlišnými skladacími mechanizmami. Samsung má dva samostatné displeje. Ten vonkajší má 6,2-palcovú uhlopriečku s rozlíšením 906 x 2316 pixelov. Ide o Dynamic AMOLED panel so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Po otvorení smartfónu sa vám naskytne pohľad na 7,6-palcový Dynamic AMOLED displej so 120 Hz, rozlíšením 2176 x 1812 pixelov a 90,79-percentným pomerom obrazovky k prednej strane.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Huawei Mate Xs 2 má jedinú obrazovku, ktorá sa obopína okolo tela telefónu. S tým prichádza aj nevýhoda v podobe oveľa vyššej náchylnosti k poškriabaniu. Tento problém však dokáže vyriešiť pribalený obal, ktorý je naozaj podarený. V zatvorenom stave je Huawei možné používať ako normálny smartfón. To sa na druhú stranu dá o Samsungu povedať iba ťažšie. S písaním na virtuálnej klávesnici vie byť problém, najmä ak máte väčšie prsty. Človek si zvykne, no stále ide o celkom nepohodlný spôsob, keďže obrazovka je vysoká a úzka. V otvorenom stave taktiež nie je písanie najprirodzenejšie.

Huawei Mate Xs 2
Huawei Mate Xs 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zadnú časť smartfónu Huawei Mate Xs 2 v zatvorenom stave tvorí teda samotný displej, ktorý sa však vypne a aktívna ostane len jeho časť na prednej strane. Tá má 6,5-palcovú uhlopriečku a rozlíšenie 1176 x 2480 pixelov. Po roztvorení tohto OLED zobrazovača sa uhlopriečka zmení na 7,8-palcovú s výsledným rozlíšením 2480 x 2200 pixelov.

Samsung Galaxy Z Fold4 vs Huawei Mate Xs 2: Výkon a pamäť

Samsung je v tejto kategórii víťazom, pretože nový Galaxy Z Fold4 v sebe ukrýva najnovší procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1. Huawei má limitované možnosti a bol donútený nasadiť Snapdragon 888, čo je rozdiel dvoch generácií. Nejde o nejaký extrémny rozdiel vo výkone, no telefón pravdepodobne zastará o čosi skôr. Samsung nasadil 12 GB RAM, zatiaľ čo Huawei si bude musieť vystačiť s 8 GB. 12 GB by sme však videli za túto cenu oveľa radšej.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Interný ukladací priestor má v prípade Samsungu kapacitu od 256 GB cez 512 GB až po 1 TB, takže vyberie si každý. Rozdiely v cenách medzi jednotlivými pamäťovými verziami sú však celkom markantné. Huawei ponúka 512 GB úložného priestoru, čo je naozaj viac než dosť a ešte k tomu ponúka možnosť rozšírenia internej pamäte pomocou pamäťových kariet typu Nano Memory. Optimalizácia je na strane Huawei ozaj výborná a v testoch uvidíme, ako sa podarilo prostredie optimalizovať Samsungu. Veríme ale, že naozaj špičkovo.

Samsung Galaxy Z Fold4 vs Huawei Mate Xs 2: Fotoaparáty

Povieme na rovinu, že porovnávať fotoaparáty podľa papierových špecifikácií nedáva veľmi zmysel a reálne rozdiely ukážku až testy v praxi. Technické parametre si ale aj tak porovnáme, pre zaujímavosť. V obidvoch prípadoch máme čo dočinenia s trojitou zostavou fotoaparátov na zadných stranách telefónov. Primárne senzory majú 50 MP rozlíšenie.

Huawei Mate Xs 2
Huawei Mate Xs 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung disponuje 12 MP ultra širokouhlým snímačom, zatiaľ čo Huawei využíva 13 MP senzor. Nechýbajú ani teleobjektívy s trojnásobným optickým priblížením. Samsung10 MP teleobjektív a Huawei 8 MP. V zatvorenom stave Samsung ponúka 10 MP “selfie” fotoaparát. Pod vnútorným displejom je zamaskovaný 4 MP senzor. Predný fotoaparát na Huawei Mate Xs 210,7 MP.

Chceli by ste slepý fototest týchto dvoch skladacích telefónov?

Loading ... Loading ...

Samsung Galaxy Z Fold4 vs Huawei Mate Xs 2: Batéria a nabíjanie

Táto časť porovnania taktiež viac závisí na testoch z praxe, no aj samotné parametre nám vedia niečo napovedať. Samsung vo svojich útrobách ukrýva 4 400 mAh batériu. Nabíjanie prebieha maximálnym výkonom 25 W. Huawei je papierovo lepší a ponúka 4 600 mAh akumulátor. Taktiež sa nabije podstatne rýchlejšie vďaka podpore až 66 W rýchleho nabíjania. V našom teste sa ho z 0 % na 100 % podarilo nabiť už v priebehu 45 minút.

Huawei Mate Xs 2
Huawei Mate Xs 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samotnou výdržou z ale nevybočuje a telefón nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, zatiaľ čo Samsung ho ponúka aj s možnosťou reverznej dodávky energie pre iné zariadenie. Používateľská nadstavba EMUI je trochu agresívnejšia, pokiaľ ide o aplikácie spustené na pozadí. Preto by sme stále očakávali lepšiu výdrž práve od Huawei Mate Xs 2. Môžeme sa však aj mýliť a v recenzii nás Samsung Galaxy Z Fold4 nakoniec prekvapí.

Samsung Galaxy Z Fold4 vs Huawei Mate Xs 2: Zhrnutie

Pre ktorý skladací smartfón by ste sa mali rozhodnúť a prečo? Nuž, táto otázka vie byť celkom komplikovaná. Záleží samozrejme na osobných preferenciách a na tom, či ste ochotný žiť bez Google služieb, keďže Huawei Mate Xs 2 ich neponúka. Pokiaľ to je možné, mali by ste si oba modely “ohmatať” vo výklade na kamennej predajni (ak sa tieto telefóny vo výklade objavia) a zistiť, či ste ochotní žiť s úzkou a vysokou vonkajšou obrazovkou na Samsungu.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pokiaľ nie, Huawei Mate Xs 2 rozhodne nebude krokom vedľa. Ten ponúka prirodzenejší zážitok z používania v poskladanom stave, avšak absencia Google služieb je pre viacerých veľmi ťažkým kompromisom. Musíme však uznať, že Huawei a jeho HarmonyOS je naozaj skvelo fungujúcou alternatívou. Samsung dozaista ponúkne lepšiu, dlhoročnú softvérovú podporu a umožňuje vykúpenie starého zariadenia a následné vrátenie až do výšky 400 eur. Huawei vám na druhú stranu podaruje inteligentné hodinky Huawei Watch GT 3 Pro 46 mm v prípade kúpy od operátora Telekom, respektíve Huawei Watch GT 3 za zakúpenie od predajcu NAY.

Huawei Mate Xs 2
Huawei Mate Xs 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

S Huawei prichádza aj nevýhoda v podobe horšej dostupnosti. Zatiaľ čo Samsung Galaxy Z Fold4 dostanete u viacerých predajcov, Huawei Mate Xs 2 bude exkluzívne k dispozícii v obchode NAY a v Telekome. Ďalšie parametre ako fotoaparáty či výdrž batérie je potrebné reálne porovnať, no fotografická zostava vyzerá solídne v oboch prípadoch. Huawei možno má o čosi lepšiu výdrž a hlavne podstatne rýchlejšie nabíjanie za cenu absencie toho bezdrôtového.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Potom príde do úvahy cena. Základný variant Samsungu Galaxy Z Fold4 začína na cene 1 799 eur. Ak by sme sa chceli veľkosťou interného úložiska vyrovnať Huawei Mate Xs 2, ktorý má 512 GB, cena za zdvihne na 1 919 eur. Huawei si za svoj jediný u nás predávaný 512 GB variant pýta 1 999 eur. Podľa nášho názoru tak bude asi rozumnejšie zaobstarať si základnú pamäťovú edíciu od Samsungu, no vás názor môže byť pokojne iný. Hlasujte v ankete, pre ktorý skladací smartfón by ste sa rozhodli vy.

Pre ktorý skladací model by ste sa rozhodli vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

11.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+