MojAndroid

Inteligentné hodiny od Huawei mám vo veľkej obľube. Preto som rád, že sa mi dostali na test nové Huawei Watch GT 3 Pro. Prinášam vám môj pohľad na túto novinku. Spomeniem, že som majiteľom nie veľmi odlišných smart hodiniek Huawei Watch GT 3. V čom sa mi viac páči vylepšená verzii s prívlastkom “Pro”? Dozviete sa v práve začínajúcom teste.

Test Huawei Watch GT 3 Pro: Balenie

V balení nových inteligentných hodiniek sa nachádza ich bezdrôtová nabíjačka a štyri náhradné kovové pliešky na rozšírenie remienku. Už po rozbalení zistíte, že ide o prémiový kus hardvéru. Výrobca sa postaral, aby ste mali dobrý pocit už hneď po ich rozbalení.

Test Huawei Watch GT 3 Pro: Konštrukcia a dizajn

Podľa môjho názoru je dizajn týchto hodiniek priam luxusný. Na test som si vybral 46 mm titánovú edíciu, no mal som možnosť testovať aj 43 mm keramickú, určenú pre dámy. Tá rozhodne stojí za to, no dizajn týchto pánskych som si ihneď zamiloval. So správnym ciferníkom na obrazovke môžu vyzerať ako klasické analógové hodinky. Oba modely sa vyznačujú certifikáciou odolnosti voči vode a prachu IP68. Hodia sa hlavne na bežné nosenie alebo aj na formálne využitie. Výborné sú aj pre športovcov, no tým sa skôr hodí silikónový remienok. Na rozdiel od Huawei Watch GT 3 majú celistvejšiu konštrukciu a pôsobia kvalitnejšie.

Huawei Watch GT3 Pro
Huawei Watch GT 3 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na pravom boku hodiniek sa nachádza rotačné tlačidlo na “scrollovanie”, ktorého stlačením otvoríte menu s aplikáciami. Pod ním je umiestnené ďalšie tlačidlo, ktoré má v sebe implementovaný senzor na meranie EKG. Touto vymoženosťou Huawei Watch GT 3 nedisponujú. Jeho stlačením nedocielite krok späť (ten sa v systéme vykonáva potiahnutím prstom zľava doprava), ale otvoríte menu s výberom športovej aktivity na záznam. V tejto časti je aj zobrazený zostávajúci čas v hodinách, ktorý by ste mali oddychovať po vykonaní nejakého druhu pohybu. Činnosť tohto tlačidla však môžete premapovať na vykonávanie inej funkcionality.

Huawei Watch GT3 Pro
Huawei Watch GT 3 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Pod týmito hardvérovými ovládacími prvkami si svoje miesto našiel reproduktor. Ten znie veľmi dobre a využijete ho najmä počas telefonovania. Zvuky môže vydávať aj v prípade prichádzajúcich notifikácií, no to mi prišlo zbytočné. Postačí predsa vibrovanie, ktoré pôsobí kvalitne. Ľavý bok je prázdny a na spodku je mikrofón. Ten je podľa slov telefonujúcich na druhej strane veľmi dobrý a počas hovoru vás bude druhá strana počuť dobre, ba podľa slov niektorých ešte lepšie, ako cez samotný telefón.

Huawei Watch GT3 Pro
Huawei Watch GT 3 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Displej má vo svojom okolí čiarky, indikujúce hodiny. Tento dizajn sa od Watch GT 3 trochu líši. K hodinkám je pripnutý kovový remienok v striebornej farbe. Vyzerá naozaj super a ide o jedny z mojich najobľúbenejších hodiniek čo sa dizajnu týka. Nikdy som nemal pocit, že by sa mal remienok sám nechcene rozopnúť. Poznamenám, že je vymeniteľný a k hodinkám si viete pripnúť aj iný o veľkosti 22 mm.

Huawei Watch GT3 Pro
Huawei Watch GT 3 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na ruke sa Huawei Watch GT 3 Pro nosia pohodlne a v horúčavách sa potí pod nimi ruka menej v porovnaní so silikónovým remienkom, no celkovo pohodlnejšie mi prídu práve moje silikónové Huawei Watch GT 3. Úprava veľkosti je náročnejšia, pretože je potrebné špendlíkom vyberať, respektíve pridávať jednotlivé plôšky. V balení nájdete štyri navyše. Hodinky sa oproti gumenej verzii nasadzujú pohodlnejšie a rýchlejšie.

Stačí stlačiť dve poistky na veľkom pliešku s logom značky Huawei a remienok roztvoriť. Upevňovanie potom samozrejme prebieha opačným spôsobom. Občas sa po nasadení hodiniek medzi jednotlivé pliešky zachytávajú chlpy z paže, no beriem to ako daň za ich krásny vzhľad. Po stránke konštrukcie a dizajnu sú teda nové Huawei Watch GT 3 Pro jednoznačne špičkou.

Huawei Watch GT3 Pro
Huawei Watch GT 3 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Test Huawei Watch GT 3 Pro: Displej

Displej má 1,43-palcovú uhlopriečku. Spomeniem, že 43 mm verzia má displej o veľkosti 1,32 palcov. Obrazovka je typu AMOLED, takže sa dočkáte výborných pozorovacích uhlov, skvelého kontrastu, krásnych farieb a vo väčšine prípadov aj postačujúceho jasu. Na priamom slnku je obrazovka čitateľná menej, no nejde o nič strašné.

Huawei Watch GT3 Pro
Huawei Watch GT 3 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Jeho rozlíšenie činí 466 x 466 pixelov, čo nám dáva hustotu približne 326 pixelov na palec. Zobrazovací panel je chránený zafírovým sklíčkom, ktoré by malo byť veľmi odolné voči poškriabaniu. Displej reaguje na dotyky excelentne. Ak sa naň dostane voda, ovládanie je potom už o čosi náročnejšie, ale s tým asi počítate.

Test Huawei Watch GT 3 Pro: Operačný systém a aplikácia

Operačným systémom hodiniek je HarmonyOS 2.0. Huawei Watch GT 3 Pro pripojíte k akémukoľvek telefónu. Nezáleží, či ide o smartfón so systémom Android, iOS či HarmonyOS. Vo všetkých prípadoch sa budete môcť na hodinky spoľahnúť a bezproblémová konektivita je zaručená. Na začiatok bude potrebné stiahnuť a nainštalovať aplikáciu Huawei Health. Pripojenie je veľmi jednoduché. Aplikácia vyhľadá zariadenia v okolí a vy vyberiete to vaše a na hodinkách potvrdíte párovanie. Ak by vám prišlo jednoduchšie skenovanie QR kódu, na hodinkách zvolíte túto možnosť a zobrazia vám spomínaný QR kód. V telefóne kliknete na tlačidlo “Skenovať” a naskenujete ho. Hodinky sa potom spárujú s vašim smartfónom.

Huawei Watch GT3 Pro
Zobrazenie aktuálne fázy mesiaca | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samotná aplikácia je veľmi prepracovaná a bohatá na funkcie a zaujímavé drobnosti, ktoré dokážu používateľa motivovať k cvičeniu. Domovská obrazovka sprístupňuje všetky dôležité veci prehľadne na jednu stránku. Spodný panel umožňuje prechod do sekcií “Zdravie”, “Cvičenie”, “Zistiť”, “Zariadenie” a “Ja”. V časti “Zistiť” sa v prípade nášho regiónu nenachádza nič. Možno sa to časom zmení, uvidíme. “Zdravie” je prakticky domovská obrazovka s prístupom k vašim záznamom o cvičení, histórii srdcového tepu, vývoju hmotnosti, spánku, stresu, okysličenia krvi a k histórii teploty pokožky. Dámy budú si môcť pridať aj menštruačný kalendár.

Huawei Watch GT3 Pro
Počasie | Zdroj: Tomáš Kanálik

Aplikácia ponúka detailné informácie o vašich aktivitách a zdravotnom stave. Údaje vedia byť veľmi podrobné. Nižšie pridávam snímky obrazovky, ktoré vám určite spravia lepšiu predstavu, akoby som to tu mal celé opisovať slovne. V časti “Cvičenie” viete manuálne zapnúť záznam aktivity cez telefón. Dostanete aj prehľad o svojich doterajších postupoch v jednotlivých činnostiach. Sekcia “Zariadenie” je zameraná na funkcionalitu hodiniek. Sem si viete do nich pridávať hudbu, ktorú viete následne z hodiniek vysielať do bezdrôtových slúchadiel. Huawei Watch GT 3 Pro disponujú 4 GB interného ukladacieho priestoru.

Huawei Watch GT3 Pro
Vývoj okysličenia krvi | Zdroj: Tomáš Kanálik

Vyberiete si spomedzi množstva platených aj bezplatných ciferníkov, ktoré si nájdu obľubu u každého. Ciferník dokáže disponovať aj praktickými funkcionalitami a na domovskej obrazovke hodiniek tak nemusíme mať len zobrazenie času, ale aj počasia či súhrnu športových aktivít za daný deň. Tlačidlom “AppGallery” sa presmerujete do obchodu s aplikáciami. Nájdete ich tam približne tridsať a rátam s tým, že časom nejaké pribudnú. Určite sa však táto ponuka nedá porovnávať s WearOS hodinkami, ktorých výber aplikácií tretích strán je neporovnateľne bohatší. V kateģorii “Obľúbené kontakty” si zvolíte kontakty, ktoré budete mať potom k dispozícii na vytáčanie z hodiniek. Inak hodinkami viete hovory iba prijať, zavoláte len svojim obľúbeným kontaktom.

V sekcii “Upozornenia” si nastavíte, od ktorých aplikácií chcete dostávať notifikácie. Hodinky vám po príchode upozornenia zavibrujú, ukážu ikonu aplikácie a celú správu. Nemôžete však na ňu odpovedať nijak inak, ako prednastavenými rýchlymi reakciami, ktoré si samozrejme môžete upraviť podľa svojej potreby v časti “Rýchle odpovede” z obrazovky “Zariadenie” v Huawei Health. Spomeniem aj fakt, že hodinky disponujú budíkom. Ten mňa zobudiť dokáže, no tvrdší spáči môžu mať problém sa na vibrovanie prebrať. Hodinky si zapamätajú päť budíkov. Chýba mi tu možnosť pridať inteligentný budík, ktorý vás prebudí v okamihu, kedy nie ste v hlbokom spánku. Moje Huawei Watch GT 3 ho majú.

Časť “Ja” zo spodného panela v Huawei Health mi príde veľmi zaujímavá. Aplikácia vás bude odmeňovať medailami za zdolané výzvy, ktoré si pre vás pripravila a bude vás tak motivovať k ich plneniu. Zároveň si viete prezrieť prehľad svojich štatistík a rekordov, čo je naozaj zaujímavé. Všetky detaily môžete vidieť na priložených snímkach obrazoviek z aplikácie.

Test Huawei Watch GT 3 Pro: Monitorovanie zdravia a fyzickej aktivity

Huawei Watch GT 3 Pro disponujú peknou zostavou senzorov, za ktorú sa rozhodne nemusia hanbiť. Máme tu senzor na meranie rýchlosti a zrýchlenia, gyroskop, monitor srdcovej frekvencie, barometer, kompas, merač okysličenia krvi, senzor teploty pokožky a po novom aj EKG snímač. Ten si svoje umiestnenie našiel v spodnejšom tlačidle na pravom boku konštrukcie hodiniek. Na jednotlivých obrazovkách uvidíte graf histórie okysličenia krvi a dĺžku vášho spánku s informáciou o vami stanovenom ciele.

Meranie EKG funguje celkom dobre, no senzor zvykne byť až príliš citlivý aj na tie najmenšie pohyby prsta počas merania. Tento senzor údajne dokáže zistiť, či netrpíte skrytou srdcovou chorobou – srdcovou arytmiou. Veľakrát mi aplikácia Huawei Health meranie EKG vyhodnotila ako menej dôveryhodné z dôvodu zlého kontaktu prsta so snímačom. Ak sa vám podarí nájsť tú správu polohu a ostať takmer nehybne, meranie prebehne presne. Trvá 30 sekúnd. Monitor srdcového tepu je celkom spoľahlivý a porovnával som ho s Huawei Watch GT 3. Dočkal som sa prakticky rovnakých výsledkov. Rovnako vyzeralo aj sledovanie športových aktivít.

Huawei Watch GT3 Pro
Huawei Watch GT 3 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

V pokoji zvykne senzor srdcovej frekvencie mať miernejšiu odchýlku, no počas monitorovania športovej aktivity je presný. Ten istý názor mám aj na Huawei Watch GT 3 a pravdepodobne výrobca použil rovnaký senzor. Monitorovania športovej aktivity je na hodinkách tohto výrobcu výborné, pretože aplikácia vám ponúkne množstvo informácií o vašom cvičení a taktiež aj peknú mapu prejdenej trasy. Mapy sú poskytované spoločnosťou Google, čo ma vzhľadom na konflikt Huawei s Amerikou celkom prekvapilo.

Vyššie prikladám aj dva screenshoty, ktoré ukazujú niečo zvláštne. Stalo sa mi, že mi hodinky prestali zaznamenávať trasu na mape buď na určitú dobu (biele pruhy na mape) alebo až do konca tréningu. Toto na prémiových hodinkách vidím veľmi nerád. Neviem povedať, prečo sa to stalo a či ide iba o vadu môjho testovacieho kusu. Keď je monitorovanie fyzickej aktivity zapnuté, uvidíte všetky dôležité informácie z aktuálne prebiehajúceho tréningu na displeji hodiniek. Ide o údaje o srdcovom tepe, tempe, prejdenej vzdialenosti či o uplynutom čase od spustenia cvičenia.

Huawei Watch GT3 Pro
Huawei Watch GT 3 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ďalšie obrazovky ponúkajú prehľad o krokoch, rytme krokov a spálených kalóriách. Nasleduje aktuálna nadmorská výška a celkové vyšliapané prevýšenie. V prípade behu uvidíte aj obrazovku, ktorá vám povie, či v cvičení zaostávate a ak áno, tak o akú vzdialenosť. Nechýbajú informácie o intenzitách v zóne tepu a v zóne tempa. Označuje sa to ako záťaž z tréningu. Monitorovanie cvičenia pozastavíte stlačením otočného tlačidla. Ak hodinky zistia, že necvičíte, sledovanie aktivity dokážu pozastaviť aj samé (ak si túto možnosť pred výberom aktivity cez ikonu ozubeného kolieska povolíte).

Huawei Watch GT3 Pro
Huawei Watch GT 3 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nastaviť si môžete always on displej v prípade zapnutého sledovania športu, čo sa podľa môjho názoru môže veľmi hodiť. Ten je možné povoliť aj v klasickom režime potiahnutím hornej lišty s prepínačmi, rátajte však s vyššou spotrebou batérie. V pozastavenej obrazovke môžete zamknúť displej proti nechceným dotykom. Hodiť sa to bude napríklad počas plávania alebo ak budete športovať v daždi. Zvukové oznámenia som si ihneď na tejto obrazovke vypol, pretože nepotrebujem otravné hlášky, ktoré mi budú v anglickom jazyku dávať aktuálne informácie o prebiehajúcom tréningu. Hodinky podporujú sledovanie až 100 druhov fyzickej aktivity.

Pri každej z nich si viete nastaviť rôzne parametre, ako napríklad cieľ, pripomienky, dĺžku úsekov, intervalový tréning alebo požiadavky inteligentného asistenta, ktorý bude zisťovať, či v cvičení zaostávate. Do hodiniek je možné nahrať si aj vlastné trasy a následne si ich v týchto nastaveniach pozrieť. Spraviť tak môžete v aplikácii v sekcii “Ja” a v kolonke “Moja trasa”. Nižšie pod všetkými vybranými druhmi športov nájdete ďalšie nastavenia. Sem si viete povoliť alebo zakázať automatický záznam cvičenia. Funkcia dokáže sama rozpoznať, či chodíte, beháte, robíte eliptický tréning alebo veslujete.

Popravde, ani raz mi hodinky nezačali automaticky zaznamenávať aktivitu a to platí aj pre moje Huawei Watch GT 3. Za predpokladu, že vaše hodinky nebudú mať problém so záznamom trasy na mapu, ide bez pochýb o výborného spoločníka na šport. Najviac sa mi páči takzvané dynamické sledovanie. V aplikácii Huawei Health uvidíte video s vývojom vašej trasy a ukáže vám významné body na mape. Ide o najvyšší tep, najvyššiu rýchlosť, najväčšiu nadmorskú výšku, najlepšie tempo a podobne.

V aplikácii som si povolil funkciu “HUAWEI TruSleep”, čo je monitorovanie spánku. To je veľmi detailné, no jednu noc meranie prebehlo chybne. Neviem, čim to môže byť, no som trochu zmetený, pretože nejde o práve najlacnejšie hodinky. Ďalej mám aktivované nepretržité monitorovanie srdcového tepu, automatický test stresu, automatické SpO2 a nepretržité meranie teploty pokožky. Spomeniem, že výdrž batérie veľmi závisí od toho, či budete pravidelne monitorovať svoje športové aktivity. Pokiaľ áno, výdrž bude kratšia ako jeden týždeň. Nenáročným hodinky vydržia odhadujem asi 12 dní.

Test Huawei Watch GT 3 Pro: Záverečné zhodnotenie

Huawei Watch GT 3 Pro sú skvelou možnosťou pre tých, ktorým nevadí si za inteligentné hodinky priplatiť. Za svoje peniaze dostanete krásne hodinky s prémiovým spracovaním, pekným displejom, plynulým systémom, skutočne skvelou aplikáciou a výbornými možnosťami monitorovania športových aktivít a zdravia. Trochu ma však znepokojili spomínané problémy s monitorovaním prejdenej trasy na mapu a so sledovaním spánku.

Huawei Watch GT3 Pro
Huawei Watch GT 3 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Huawei Watch GT 3 Pro som však testoval ešte pred ich oficiálnym predstavením s beta verziou aplikácie, takže je viac než pravdepodobné, že po vstupe na trh dostanú nejaký ten update, ktorý bude zamierený možno aj na tieto nepríjemnosti, pokiaľ teda o nich výrobca vie. Za predpokladu, že sa problémy vyriešia, ide o výborné inteligentné hodinky, ktoré bez obmedzení spolupracujú so všetkými platformami. Odporúčam ich každému, kto sa rozhodne do nositeľnej elektroniky trochu zainvestnovať a vie, že Huawei Watch GT 3 Pro naplnia jeho očakávania. Ich kúpou podľa môjho názoru chybu neurobíte.

Plusy:

  • Krásny dizajn
  • Odolné zafírové sklíčko
  • Dobrá výdrž batérie
  • Bezdrôtové nabíjanie
  • Plynulosť operačného systému
  • Prepracovaná aplikácia s výzvami pre používateľa
  • Skvelé monitorovanie športu
  • Podrobné sledovanie spánku
  • EKG senzor

Mínusy:

  • Výrobca hlási dlhšiu výdrž, ako v skutočnosti
  • Pre niekoho vysoká cena
  • Menej aplikácií na stiahnutie
  • Za veľa ciferníkov sa platí
  • Vytáčať môžete z hodiniek iba obľúbené kontakty
  • Spomínané problémy, s ktorými som sa stretol

Konkurencia Huawei Watch GT 3 Pro:

Konkurentom pre Huawei Watch GT 3 Pro je verzia bez prívlastku “Pro”. Sú o čosi lacnejšie a po funkčnej stránke takmer rovnaké, avšak nedisponujú EKG senzorom. Ďalej by som rád spomenul Samsung Galaxy Watch 4, ktoré majú výrazne kratšiu výdrž batérie no za to podporujú bezkontaktné platby v obchodoch a disponujú operačným systémom WearOS. Tým pádom sa používateľ dočká obrovského množstva podporovaných aplikácií, ktoré si bude môcť do zariadenia nainštalovať z Obchodu Play. Na záver spomeniem aj Garmin Venu 2, ktoré vyhovejú nielen fanúšikom tejto známej značky.

Samsung Galaxy Watch4
Samsung Galaxy Watch 4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

18.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+