MojAndroid

Máme tu ďalší extrémne drahý skladací smartfón z obľúbenej série Mate Xs od Huawei. Novinka dospela vo viacerých smeroch a patrí medzi to najlepšie na trhu. Má vylepšený dizajn, fotoaparáty, skladací mechanizmus, ale aj displej a ďalšie dôležité parametre. Oplatí sa kúpa nového modelu, aké sú jeho pozitívne a negatívne vlastnosti? Toto je recenzia smartfónu Huawei Mate Xs 2, ktorá na tieto otázky odpovie.

Základné vlastnosti:

  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 888 4G
  • 8 GB RAM, 512 GB úložisko
  • Displej: OLED, skladací, 2480 x 2200 pixelov, 120 Hz
  • Fotoaparát: 50 MP (hlavný) + 8 MP (teleobjektív) + 13 MP (ultra-širokoukhlý)
  • Batéria: 4600 mAh, 66 W nabíjanie

Recenzia Huawei Mate Xs 2 je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Huawei Mate Xs 2: Cena a dostupnosť

Začiatok predaja na Slovensku zatiaľ stanovený nebol, no očakávame, že by sa tak mohlo stať niekedy koncom leta. Pri predstavení v Číne sa hovorilo o cene stanovenej na 1999 eur. Očakávame, že slovenská cena bude o niečo nižšia, no stále vysoká. Ako už býva zvykom, môžeme sa tešiť aj na nejaký zaujímavý darček, pravdepodobne v podobe nositeľného príslušenstva. Čo konkrétne to bude, zatiaľ nevieme.

Recenzia Huawei Mate Xs 2: Parametre

Rozmery V zavretom stave: 156,5 x 75,5 x 11,1 milimetrov
V otvorenom stave: 156,5 x 139,3 x 5,4 ~ 11,1 milimetrov
Hmotnosť 255 gramov
Displej OLED, obnovovacia frekvencia 120 Hz, vzorkovacia frekvencia 240 Hz

Rozmery a rozlíšenie v zavretom stave: 6,5-palcová uhlopriečka, 1176 x 2480 pixelov

Rozmery a rozlíšenie v otvorenom stave: 7,8-palcová uhlopriečka, 2480 x 2200 pixelov

Procesor Qualcomm Snapdragon 888 4G
Operačná pamäť 8 GB
Interný ukladací priestor 512 GB
Fotoaparáty 50 MP primárny True-Chroma (f/1.8)

13 MP ultra-širokouhlý (f/2.2)

8 MP teleobjektív (f/2.4) s optickou stabilizáciou obrazu

Batéria 4 600 mAh
Nabíjanie Huawei SuperCharge (66 W)
Cena a dostupnosť ?

Recenzia Huawei Mate Xs 2: Bohaté balenie

Obsah balenia:

  • Huawei Mate Xs 2
  • USB kábel
  • Nabíjací adaptér (66 W)
  • Nástroj na vyberanie SIM karty
  • Ochranný kryt
  • Dokumentácia

Na balení sa v tomto prípade nešetrilo. Zatiaľ výrobcovia nastúpili na trend zmenšovania predajného balenia, Huawei zostal verný histórii. Na druhú stranu, drahý skladací smartfón si rozhodne zaslúži príslušenstvo “navyše.”

Takže áno, máme tu okrem kábla aj nabíjací adaptér, ktorého výkon je 66 W, čiže maximum, čo dokáže smartfón prijať. Avšak stále s veľkým USB konektorom, USB-C by už bolo lepšou voľbou. Dodávaný kábel je tak zakončený z jednej strany USB-C, z druhej strany má veľké USB.

Huawei Mate Xs 2 kryt
Šikovný kryt v balení | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ďalej sa v balení nachádza klasika v podobe dokumentácie a nechýba ani kovový nástroj na vyberanie SIM karty či pamäťovej karty NanoMemory. Veľmi príjemným prekvapením je ochranný kryt, ktorý nie je vôbec len taký obyčajný.

V zatvorenom stave efektívne ochráni zadnú časť smartfónu (kde sa nachádza aj časť displeja), no smartfón je v ňom možné aj otvoriť.  Jeho ľavú časť stačí z krytu vytiahnuť, stlačiť tlačidlo na otváranie a hotovo. Zariadenie je rozprestreté.

Huawei Mate Xs 2
Nabíjačka a kábel v balení | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Používanie otvoreného smartfónu s krytom na prvý pohľad nevyzerá lákavo, ale je veľmi pohodlné a rýchlo som si zvykol. Za toto riešenie ochranného krytu v balení má u mňa Huaweu určite veľké plus.

Recenzia Huawei Mate Xs 2: Konštrukcia a dizajn

  • Tenší a podstatne ľahší
  • Rozmery: 156,5 x 139,3 x 5,4 mm
  • Hmotnosť: 255 gramov
  • Chýba vodoodolnosť

Pri letmom pohľade to vyzerá tak, že sa v porovnaní s predchádzajúcim modelom nezmenilo nič. Opak je však pravdou, konštrukcia opäť dospela a opäť je výrazne lepšia. V prvom rade musím pochváliť hrúbku, ktorá je len 11,1 mm v zatvorenom stave.

Huawei Mate Xs 2 zadna strana

Ak Huawei Mate Xs 2 otvoríte, je hrubý len 5,4 mm. Samozrejme, s výnimkou pravej časti, ktorá obsahuje USB-C konektor a fotoaparáty. Tieto náležitosti by sa do tela hrubého len 5,4 mm nezmestili. Inžiniersky tím od Huawei tu urobil obrovský kus práce. Nižšou hrúbkou to ale ani zďaleka nekončí.

Vylepšený bol aj mechanizmus otvárania. Stále tu máme dedikované tlačidlo pre jeho uvoľnenie, po jeho stlačení sa novinka správa akosi kultivovanejšie. Je to určite príjemnejšie. Príjemné je aj samotné otvorenie. V prípade minuloročného modelu tento proces sprevádzalo akési jemné škrípanie, ktoré úplne zmizlo.

Huawei Mate Xs 2 skladaci telefon
Huawei Mate Xs 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Približne od uhlu otvorenia 90 stupňov až po úplné otvorenie si Huawei Mate Xs 2 dokáže zachovať nastavenú polohu, respektíve uhol otvorenia. Vďaka tomu môže jeho spodná strana poslúžiť aj ako statív pri fotografovaní, prípadne pri videohovoroch. Zaujímavá konštrukcia ochranného obalu dokonca umožňuje zafixovať mechanizmus v o niečo menšom uhle otvorenia a poslúži ako podstava.

Už pri prvom úchope je tu jasne cítiť, že tento telefón mieri vysoko. Pocit v ruke je úplne jasný a ihneď viem, že v nej mám drahé a kvalitne spracované zariadenie. Môj dobrý pocit ešte podčiarkuje krásna svetlošedá zadná strana, ktorej povrch imituje kožu. Vyzerá to výborne a zariadenie sa v rukách nešmýka.

Huawei Mate Xs 2
V zloženom stave tiež nevyzerá zle | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nevýhodou tohto typu konštrukcie je, že displej je v zatvorenom stave nechránený. To je jednoducho fakt, s ktorým treba počítať. Našťastie, s týmto výborne pomôže dodávaný ochranný kryt. Mínusom je určite chýbajúca vodoodolnosť, no pri tomto type zariadenie je to celkom pochopiteľné. Aj keď napríklad Samsung Galaxy Z Fold3 má certifikáciu IPX8.

Recenzia Huawei Mate Xs 2: Displej opäť o krok ďalej

  • 120 Hz, OLED
  • Veľmi dobrá čitateľnosť na priamom Slnku
  • Predel je opäť menej citeľný
  • V otvorenom stave sa výborne hodí na prácu
  • V zatvorenom stave takmer bežný smartfón

Práve displej má byť hlavným lákadlom nielen modelu Mate Xs 2, ale všetkých skladacích smartfónov súčasnosti. A v tomto smere nemám novinke prakticky čo vyčítať. V porovnaní s najväčším konkurentom, Samsungom Galaxy Z Fold3, je väčší, a presne o to ide. Čím väčší displej ponúka zariadenie tohto druhu, tým lepšie. Poďme ale pekne poporiadku.

Jeho funkčnosť by som mohol rozdeliť do dvoch základných používateľských skúseností. V zatvorenom alebo otvorenom stave. A v oboch prípadoch som bol spokojný. Veľkou výhodou je, že aj v zatvorenom stave mám stále plnohodnotný, aj keď trochu ťažší smartfón s plnohodnotným veľkým a dostatočne širokým displejom, ktorý je pohodlný na bežnú prácu a najmä na písanie na softvérovej klávesnici.

Huawei Mate Xs 2
V zatvorenom stave plnohodnotný smartfón | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V tomto režime je jeho uhlopriečka 6,5″ a pomer strán 19:9. Čiže ide o displej, ktorý je veľmi podobný bežným smartfónom. To znamená, že pomer strán je vhodný na sledovanie videa a problém nemajú ani obľúbené aplikácie ako TikTok či Instagram. Tie však majú problém so štvorcovým pomerom strán, Huawei Mate Xs 2 nie je výnimkou.

Po otvorení na vás vykukne 7,8-palcový takmer štvorcový panel s rozlíšením 2480 x 2200 pixelov a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Ten je ideálny najmä na prácu a veci s ňou spojené. Napríklad surfovanie po internete, čítanie textov, prácu s tabuľkami a podobne. Jednotlivé aplikácie je možné mať otvorené len v oknách, čo ešte viac zefektívni prácu so zariadením s otvoreným displejom.

Huawei Mate Xs 2 displej
Veľký, takmer štvorcový displej má čo ponúknuť | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka kvality samotného displeja, k tej nemám žiadne výhrady. Stále treba mať na pamäti, že na ňom nie je žiadne tvrdené sklo, takže šanca, že sa poškriabe, je podstatne vyššia. Huawei zapracoval aj na tomto a displej by mal byť opäť o niečo odolnejší.

Subjektívne je to pri používaní cítiť. Prst po displeji sa v porovnaní s predchodcom kĺže lepšie a naozaj mám pocit, že displej je tvrdší. Ak k tomu pridám takmer neviditeľný predel v oblasti ohybu, tak musím Huawei pochváliť. Displej je zvládnutý na jednotku.

Keďže ide o OLED panel, nechýba skvelá čierna, nízka spotreba a ani sýte farby. K dispozícii mám aj always on režim, na výber je celkom slušná nádielka rôznych štýlov. Always on displej dokáže svietiť neustále, v mnou nastavenom čase alebo po ťuknutí na displej.

Huawei Mate Xs 2
Nenápadná diera pre selfie fotoaparát | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Keďže v noci počas 8 hodín mi z batérie ubudlo až 20 % pri neustále zapnutom always on displeji (dáta a Wi-Fi vypnuté), odporúčam zvoliť jeho zobrazenie po ťuknutí na displej. Práve z dôvodu šetrenia energie.

K dispozícii sú aj ďalšie nastavenia displeja, ktoré už veľmi dobre poznáme. Chýbať nesmie režim šetrenia očí, ktorý je možné naplánovať a samozrejmosťou je aj používateľské nastavenie farebného podania displeja. Obnovovaciu frekvenciu displeja je možné nastaviť na 60 Hz, 120 Hz alebo to automaticky nechať na systém. Potešia aj drobnosti, ako napríklad zobrazenie názvu operátora a rýchlosti siete priamo v stavovom riadku.

Snímač odtlačkov prstov je umiestnený v pravom boku zariadenia a som s ním nadmieru spokojný. Je rýchly, presný a odomykanie je okamžité. Toto riešenie preferujem pred snímačmi v displejoch. Takto je ľahko nahmatateľný a pracuje sa s ním výborne.

Výkon a pamäť: Minuloročný čipset bez 5G

  • Minuloročný Snapdragon 888 4G
  • Výkonu je stále dosť
  • 8 GB RAM + 512 GB úložisko
  • Podpora NanoMemory

Huawei Mate Xs 2 je osadený čipsetom Qualcomm Snapdragon 888 v 4G verzii. Dôvodom použitia minuloročného hardvéru sú pretrvávajúce problémy s USA. Huawei síce môže používať Qualcomm procesory, avšak len vo verzii bez podpory 5G. To zamrzí.

Zamrzí aj to, že dnes tu už máme nové, lepšie a výkonnejšie čipsety. Na druhú stranu, Snapdragon 8 Gen 1 trápi prehrievanie v prakticky každom novom smartfóne. Snapdragon 888 je na tom v tomto smere lepšie. Chýbajúci výkon pocítite maximálne v benchmarku. Huawei Mate Xs 2 je veľmi rýchle zariadenie.

Skvelú rýchlosť má na svedomí nielen výkonný procesor, ale aj výborná optimalizácia od výrobcu. Nie je tu žiadne zbytočné sekanie a všetko funguje tak, ako sa na vlajkovú loď patrí. Mate Xs 2 síce nie je vlajkovou loďou v pravom slova zmysle, ale vzhľadom na cenu nemôžeme očakávať nič iné ako maximálnu mieru používateľského pohodlia. A tú vám tento telefón ponúkne.

Huawei Mate Xs 2
Huawei Mate Xs 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

To ale neznamená, že maximálna plynulosť je prítomná neustále. V teplejších dňoch, kedy je zariadenie viac zohriate, automaticky zníži výkon procesora a na rýchlosti reakcií je to poznať. Našťastie sa to nestávalo často, takže s výkonom som bol celkovo veľmi spokojný.

Hrubý výkon procesora som otestoval v Geekbench 5. V porovnaní s najnovším Snapdragonom 8 Gen 1 je tu samozrejme viditeľný pokles, no až tak tragicky by som to nevidel. V Single Core teste dosahuje nový čipset skóre okolo 1250 bodov, zatiaľ čo Multi Core skóre má približne 4100 bodov. Všetko samozrejme závisí od smartfónu, na ktorom sa testuje. S Huawei Mate Xs 2 som nameral skóre 900 bodov v Single Core teste a 3000 bodov v Multi Core teste.

Čo sa týka AnTuTu, smartfóny so Snapdragon 8 Gen 1 zvyknú získať 900 000 až milión bodov. Zvládnuť dva AnTuTu testy za sebo sa mi snáď so žiadnym smartfónom s týmto čipsetom ešte neporadilo. Hranie bolo veľmi príjemné a nedostatok výkonu som nepocítil. A výborné je to aj so zahrievaním, ktoré som necítil. Prečo?

Stačí telefón otvoriť a otočiť o 90 stupňov doľava. Stereo reproduktory mám pri hraní vyššie, takže si ich nezakrývam rukou. A srdce telefónu (hrubšia časť), kde sa nachádza procesor, je tým pádom úplne hore a ja sa ho nedotýkam. Celkom ma takéto hranie bavilo.

Huawei Mate Xs 2
Huawei Mate Xs 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka pamäte, k dispozícii je 8 GB RAM. Táto veľkosť je plne postačujúca na každodenné používanie, ale na náročnejšie činnosti. Avšak pri zariadení tohto druhu a za túto cenu by 12 GB RAM vyzeralo lepšie. Niektorí výrobcovia ponúkajú možnosť rozšíriť RAM virtuálne prostredníctvom rýchleho úložiska, v tomto prípade to nie je možné.

512 GB úložisko poteší, je to naozaj dosť. A je to pravdepodobne jediný pamäťový variant, ktorý sa u nás bude predávať. Túto informáciu ale oficiálne potvrdenú nemám, možno sa mýlim. Aby toho nebolo málo, k dispozícii je aj slot na pamäťovú kartu typu Nano Memory. Ide o vlastný štandard od Huawei. Tento slot je zdieľaný so slotom na druhú SIM kartu.

Systém, konektivita, zvuk

  • Android 11 + EMUI 12
  • Chýbajú Google služby
  • Veľmi dobre optimalizovaný systém
  • Bez podpory 5G
  • Veľmi dobré stereo reproduktory

Operačným systémom je oficiálne EMUI 12, Huawei v systéme verziu Androidu neuvádza, aj keď samozrejme beží na ňom. Konkrétne ide o Android 11. Používateľské rozhranie už tradične chválim za moderný dizajn, množstvo funkcií a rôznych nastavení a najmä za skvelú softvérovú optimalizáciu. Tá sa podpísala najmä na rýchlosti systému. Nikde nič neseká a všetko funguje tak, ako by fungovať malo.

Na nejaké nedokonalosti som počas testovania predsalen narazil. Súviseli najmä s prechodmi medzi zatvoreným a otvoreným stavom. Systém si párkrát doslova robil čo chcel a akoby zamrzol. Našťastie to nebolo nič vážne a všetko sa vrátilo do normálu. Toto správanie so spozoroval len na začiatku testovania, po prvých 2 dňoch sa mi to už nestalo ani raz.

Huawei Mate Xs 2
Naposledy spustené aplikácie | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Osobne som fanúšikom klasického rozloženia v podobe domovskej obrazovky a menu aplikácií. Nadstavba od Huawei toto bežne ponúka, no v prípade Mate Xs 2 funkcia zmizla. A tak som bol nútený mať všetky aplikácie na domovských obrazovkách. Aspoň že je tu šikovné vyhľadávanie posunutím prsta zhora nadol.

Huawei sa samozrejme snaží pretlačiť svoj obchod s aplikáciami – AppGallery. Ten je vlastne jedinou oficiálnou cestou, ako do smartfónu dostať aplikácie. Po prvom spustení sú tu samozrejme predinštalované všetky základné aplikácie a nejaké navyše. Trochu mi prekážalo, že tu bolo veľké množstvo návrhov na ďalšie aplikácie a hry. V porovnaní s (najmä čínskou) konkurenciou je výhoda v tom, že tieto aplikácie neboli predinštalované. A tak stačilo len vymazať ikonku a problém bol vyriešený.

Huawei Mate Xs 2 vyhladavanie
Praktický vyhľadávač čohokoľvek | Zdroj: Miroslav Schwamberg

O živote bez Google služieb sa už rozpisovať nebudem. Popísalo sa toho už veľa a všetko dôležité, rôzne návody, tipy a triky ste si mohli prečítať na našom webe už viackrát. Spomeniem len, že Huawei do systému implementoval podarené vyhľadávanie. Ak vyhľadávate aplikáciu, ktorá nie je v AppGallery, ponúkne vám jej stiahnutie z iného zdroja. Presne takto sa mi to páči. Prakticky o nič neprichádzam a všetko mi pekne funguje.

Problém s Google synchronizáciou jednoducho vyrieši aplikácia Outlook, v ktorej mám svoje e-maily a aj Google kalendár. A vie synchronizovať aj kontakty, čo sa určite zíde. Pre mňa najväčším problémom absencie Google služieb bola nemožnosť bezkontaktných platieb. Toto perfektne vyriešila služba Curve. S Huawei Mate Xs 2 som platil ako s každým iným telefónom. A nemusel som si ani zakladať nový účet. Viac informácií o tom, ako platiť Huawei smartfónom, nájdete v článku Ide to aj bez Google Pay. Ako platiť bezkontaktne s Huawei telefónmi? | Návod.

Huawei Mate Xs 2 domovska obrazovka
Domovská obrazovka | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka konektivity, tu je všetko v poriadku. Teda až na absenciu 5G. Poteší ale prítomnosť infračerveného portu. S príjmom signálu som počas testovania problém nemal. Ide o 4G Dual SIM smartfón, pričom druhý slot na SIM kartu je zdieľaný so slotom na pamäťovú kartu typu NanoMemory. Ide o vlastnú kartu od Huawei.

Po zvukovej stránke ma veľmi milo prekvapili stereo reproduktory. Tie hrajú poriadne nahlas a kvalitne. Bez problémov sa môžu porovnávať s reproduktormi v najnovších iPhonoch. Pri držaní smartfónu na šírku si ich ale zakrývam rukou. Tento problém našťastie vyrieši otvorenie telefónu a jeho otočenie o 90 stupňov doľava.

Veľmi dobrý fotoaparát a slušné video

  • Fotoaparát nesklame cez deň ani v noci
  • Hlavnému snímaču chýba optická stabilizácia obrazu
  • Príjemne prekvapili zábery z teleobjektívu
  • Ultra-širokouhlý objektív vie aj zaostrovať, zvláda makro

Huawei Mate Xs 2 sa nesnaží tváriť ako špičkový fotomobil. Na to má Huawei iné modely. Avšak za vysokú cenu by som očakával aspoň obstojné fotografie. A to tento smartfón spĺňa s prehľadom. Osobne sa mi výstupy z jeho fotoaparátov veľmi páčia a dokonca by som povedal, že patria medzi širšiu špičku.

Základom sú tri fotosnímače na zadnej strane. Ten hlavný má rozlíšenie 50 megapixelov, svetelnosť f/1.8 a už tradične mu chýba optická stabilizácia obrazu. K dispozícii je 8-megapixelový teleobjektív s 3,5-násobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu a posledným je 13 MP ultra-širokouhlý objektív so svetelnosťou f/2.0 a uhlom záberu 120 stupňov, ktorý dokáže aj zaostrovať.

Zostava fotoaparátov je na prvý pohľad bežná, akýsi lepší priemer. Našťastie tu nie sú žiadne zbytočné makro či hĺbkové fotoaparáty, za to palec hore. Pochváliť musím v prvom rade aplikáciu fotoaparátu. Po dlhšom čase som testoval smartfón od Huawei a fotenie som si užíval. Aplikácia je zvládnutá výborne. Je rýchla, prehľadná a bol som s ňou veľmi spokojný.

Čo sa týka samotnej kvality záberov, prakticky nemám čo kritizovať. Hlavný snímač je skvelý cez deň, ale aj v noci, a to aj bez použitia nočného režimu. Na to sme pri Huawei telefónoch zvyknutí. Potešíl ma aj veľmi slušný ultra-širokouhlý objektív, ktorého farebné podanie je cez deň takmer identické ako farebné podanie hlavného snímača. Maličkosť, ktorá rozhodne poteší. V noci je to samozrejme iné a tam už jasne vyhráva hlavný snímač.

Z čoho som bol prekvapený najpozitívnejšie, je teleobjektív. Parametrami síce neohúri, no vyliezajú z neho veľmi dobré zábery. Mal som ho možnosť porovnať s teleobjektívom iPhonu 13 Pro a Huawei bol pri každej fotografii lepší. Mal viac detailov, lepšie farebné podanie, dynamický rozsah a menej šumu. Jednoducho ma bavil. Približovať je digitálne možné až do 30x, ale to už je zbytočné a takéto fotky už veľa detailov neponúkajú.

Aj napriek tomu, že hlavnému fotoaparátu chýba optická stabilizácia obrazu, počas testovania som si to veľmi neuvedomoval. Fotky boli pekné a vyvážené cez deň aj v noci. Majú skvelé detaily a post-processing je nastavený veľmi dobre. Dynamický rozsah je niekedy až neuveriteľný, síce možno trochu cez, ale je naozaj výborný.

Selfie fotoaparát má rozlíšenie 10,7 MP a svetelnosť f/2.2. Fotografie sú cez deň postačujúce, no v porovnaní so špičkou výrazne zaostávajú. Osobne by m vôbec neprekážalo, keby tu selfie fotoaparát nebol.

Huawei Mate Xs 2 má totiž displej aj na zadnej strane, ktorý viem využiť ako hľadáčik pri fotení hlavným fotoaparátom. A práve selfie fotografie z neho sú neporovnateľne kvalitnejšie. Stačí vo fotoaplíkácii ťuknúť na tlačidlo, ktoré aktivuje aj zadnú časť displeja.

Len je škoda, že aktívna zostane aj tá predná. To znamená, že som sa nevyhol náhodným dotykom a párkrát som fotoaplikáciu nechcene vypol. Ako spúšť v tomto režime je možné využiť hardvérové tlačidlo hlasitosti.

Video

Zahanbiť sa nenechá ani video. Tu musím pochváliť elektronickú stabilizáciu obrazu, ktorá odvádza veľmi dobrú robotu. Aj napriek tomu, že hlavný snímač nie je opticky stabilizovaný. Ale s optickou stabilizáciou by to bolo predsalen lepšie. Cez deň sa môžete tešiť na skvelé zábery.

Čo sa týka kvality, najlepšie je na tom hlavný snímač. Pokiaľ preferujete stabilnejšie video, stačí prepnúť na ultra-širokouhlý. Ten síce neponúkne také dobré farby a detaily, ale video z neho vyzerá dobre.

S ubúdajúcim svetlom to už taká sláva nie je a kvalita rýchlo klesá. Počas chôdze je viditeľné, že softvér sa snaží obraz stabilizovať, čo nie vždy vyzerá najlepšie.

Recenzia Huawei Mate Xs 2: Dobrá výdrž, rýchle nabíjanie

  • Výdrž nevybočuje z priemeru
  • 4600 mAh batéria
  • 66 W káblové nabíjanie
  • Chýba bezdrôtové nabíjanie

Huawei Mate Xs 2 prichádza s batériou, ktorá má kapacitu 4600 mAh. To už na dnešné pomery naozaj veľa nie je. Na druhú stranu, v porovnaní s inými skladacími smartfónmi ide o nadštandard. Konkurenčný Samsung Galaxy Z Fold3 má menší akumulátor s kapacitou 4400 mAh. Huawei P50 Pocket má 4000 mAh batériu a Samsung Galaxy Z Flip3 dostal “len” 3300 mAh.

Huawei Mate Xs 2
Huawei Mate Xs 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Z tohto pohľadu na tom nie je novinka až tak zle, no zázraky neočakávajte. Veľký displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou vie byť poriadnym žrútom energie. Avšak v konečnom dôsledku som z výdrže sklamaný nebol. Celý pracovný deň smartfón zvládol bez problémov. Pravdou je, že väčšinu času som ho používal v zatvorenom stave.

Nepoužíval som žiadne špeciálne šetriace režimy a ani tmavý režim, ktoré by dokázali výdrž ešte o niečo predĺžiť. V nastaveniach si môžem zvoliť buď režim výkonu, štandardný režim alebo režim úspory energie. Ten dokáže vypnúť automatickú synchronizáciu, vibrácie, obmedzí vizuálne efekty v používateľskom prostredí a zníži výkon. Odmenou za tieto ústupky je predĺženie výdrže batérie. Ultra šetriaci režim, ktorý by ponúkol len základnú funkcionalitu, tu nie je.

Nabíjanie je už tradične veľmi rýchle. Bohužiaľ, len káblové. Nabíjací adaptér s výkonom 66 W sa nachádza priamo v balení, nič netreba dokupovať. Pri použití rýchleho nabíjania vám Huawei Mate Xs 2 navrhne, aby ste ho otvorili – pre lepšie odvádzanie tepla a tým rýchlejšie nabitie. Rýchlosť nabíjania som teda skúšal v otvorenom stave. Tak, ako to má byť. Nameral som tieto hodnoty:

  • 10 min: 35 %
  • 20 min: 55 %
  • 30 min: 77 %
  • 40 min: 96 %
  • Celkové nabitie: 45 min.

Z 0 na 100 % mu nabitie trvalo len 45 minút, čo je výborný čas. Netrhá síce žiadne rekordy, ale rozhodne sa bavíme o veľmi rýchlom nabíjaní. Počas prvých 10 minút je nabíjanie najrýchlejšie, potom počas každých ďalších 10 minút pribudne 22 %. Za polhodinu máte bez problémov nabité na celý deň.

Huawei Mate Xs 2 nabijanie
Nabíjanie | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Chýbať samozrejme nesmie ani inteligentné nabíjanie, ktoré určite odporúčam zapnúť. Poteší, že smartfón ukazuje aj zdravie batérie v percentách, podobne, ako iPhony od Applu.

Recenzia Huawei Mate Xs 2: Záverečné hodnotenie

Huawei Mate Xs 2 je opäť veľmi zaujímavým zariadením, na ktorého testovanie som sa veľmi tešil. Nie som síce cieľovka a osobne preferujem klasický typ smartfónu, no baví ma sledovať, ako sa za krátky čas dokážu technológie posunúť dopredu. A platí to aj tu. Ohybný displej sa Huaweiu podarilo vtesnať do podstatne tenšieho a ľahšieho tela, dokonca aj oblasť jeho ohýbania je menej výrazná.

Huawei Mate Xs 2 má všetko, čo by mal poriadny skladací smartfón mať. Vyniká dizajnom, kvalitou spracovania či pekným displejom. Má veľmi slušné fotoaparáty, dostatočnú výdrž a ponúka rýchle nabíjanie. Na druhú stranu, chýba tu bezdrôtové nabíjanie a opäť sa treba popasovať s problémami s USA. Takže tu je minuloročný čipset bez podpory 5G a absencia Google služieb.

Huawei Mate Xs 2 displej
Huawei Mate Xs 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Poteší aj praktický ochranný obal a nabíjačka v balení. A verte tomu, že s takýmto telefónom budete určite stredobodom pozornosti. Hlavným problémom bude jeho cena, ktorá určite nebude nízka. Koľko bude na Slovensku stáť, zatiaľ nevieme.

Konkurencia a porovnanie so Samsung Galaxy Z Fold3

Tu si dovolím ísť trochu subjektívne a posnažím sa porovnať nový Huawei Mate Xs 2 s tým najlepším od Samsungu – Galaxy Z Fold3. Je vidieť, že každý výrobca na to ide iným štýlom, čo sa mi páči. Mám jednoducho viac možností a môžem si vybrať to, čo mi vyhovuje viac.

Huawei Mate Xs 2
Huawei Mate Xs 2 v kryte | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung má veľkú výhodu v tom, že ponúka klasický sekundárny displej s tvrdeným sklom, ktorý sa nepoškriabe tak ľahko ako ten od Huawei, pokiaľ je zariadenie v zatvorenom stave. Zadnú stranu v tomto prípade pri Huawei chráni obal, takže tu je to v poriadku.

Osobne som ale skôr fanúšikom riešenia od Huawei, a to z jedného hlavného dôvodu. Displej je v zatvorenom stave plne použiteľný. Áno, Samsung má síce pekný veľký 120 Hz displej aj vonku, ale na môj vkus je príliš úzky.

Samsung Galaxy Z Fold3
Samsung Galaxy Z Fold3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zariadenie sa vďaka tomu drží lepšie a lepšie padne do ruky, ale u mňa stroskotáva na pohodlí pri písaní, čo je pre mňa jedna z najdôležitejších priorít. Na Z Fold3 sa v zatvorenom stave jednoducho dobre nepíše. Displej je úzky a úzka je aj klávesnica.

Toto má napríklad lepšie vyriešené skladací smartfón od vivo, ktorý ponúka veľmi podobný dizajn, no vonkajší displej je podstatne väčší.

7.7

Huawei Mate Xs 2

Huawei Mate Xs 2 opäť dospel. Prináša niekoľko skvelých vlastností, ale aj nedostatkov. V prvom rade zaujme výrazné zníženie hmotnosti a ešte o niečo nižšia hrúbka. To sa určite hodí. V ponuke je tiež prekvapivo kvalitný fotoaparát s veľmi dobrým zoomom a ultra-širokouhlým objektívom, ktorý dokáže aj zaostrovať.

Medzi hlavné výhody samozrejme patrí dizajn a s ním spojená možnosť rozloženia veľkého displeja. Ten je veľmi pekný a výborne viditeľný aj na slnečnom svetle. Poteší aj rýchle nabíjanie, škoda, že nie aj bezdrôtové.

Spokojný som bol aj s výkonom, a to aj napriek tomu, že vnútri je minuloročný čipset. Pochváliť musím rýchly snímač odtlačkov prstov a už tradične kvalitnú nadstavbu. Najväčším nedostatkom tejto novinky je cena.

Potešila by aj podpora 5G, chýba akákoľvek vodoodolnosť a displej je stále náchylný na poškriabanie. To teraz do určitej miery efektívne vyrieši dodávaný ochranný obal, ktorý rozhodne patrí medzi plusy tohto smartfónu.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
80 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
50 %
Cena
90 %
Fotoaparát

  • Ataktívny tenší dizajn
  • Výrazne znížená hmotnosť
  • Výhody veľkého displeja
  • Praktický ochranný obal
  • Bohaté predajné balenie
  • Rýchle nabíjanie
  • Displej s minimálnym predelom
  • Veľmi dobrý fotoaparát

  • Bez podproy 5G
  • Vysoká cena
  • Chýba bezdrôtové nabíjanie
  • Displej je náchylný na poškriabanie
  • Chýba vodoodolnosť
22.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+