MojAndroid

Otravuje vás časté nabíjanie a krátka výdrž smartfónov? Našťastie, všetko sa mení k lepšiemu za posledné roky. Výrobcovia vydávajú čoraz viac mobilov s veľkými batériami a čoraz rýchlejším nabíjaním. Ukázalo sa, že je to stávka na istotu – ľudia totiž tieto mobily s veľkou batériou kupujú. Najväčšia zmena sa však udiala počas posledného roka. Správu prináša portál Android Central.

Mobily s veľkou batériou vládnu svetu

Counterpoint, známa výskumná spoločnosť, publikovala graf vývoja predaných smartfónov podľa kapacity batérie. Od apríla 2020 sa za rok a pol veľa zmenilo a 5 000 mAh batérie zväčšili svoj podiel v predaných smartfónoch z necelých 20 % na takmer 60 %. Trend zrejme bude pokračovať aj naďalej a Counterpoint očakáva, že 5 000 mAh batérie získajú v prvej polovici tohto roka až 80 % podiel na trhu.

Graf podielu veľkosti batérií
Graf podielu veľkosti batérií | Zdroj: androidcentral.com

Na druhú stranu je to logické, vzhľadom na to, že väčšina (možno 80 %) mobilov, ktoré dnes vyjdú majú práve 5 000 mAh batérie. Dokonca v najlacnejšom segmente sa objavujú aj modely so 6 000 mAh batériou. Jedným z nich je aj Poco M3, ktorý sa predáva aj u nás. Tu a tam vyjdú ešte mobily s batériou v segmente pod 5 000 mAh a v prípade Samsungu aj s menšou ako 4 000 mAh. Myslíme na teba, Samsung Galaxy S22.

POCO M3
Poco M3 I Zdroj: po.co

Na druhú stranu rastie aj maximálny možný výkon nabíjania. Xiaomi u nás minulý rok uviedlo model 11T Pro, ktorý sa dokáže nabíjať až 120 W nabíjačkou, ktorá je aj v balení. Nižšie rýchlosti ponúkajú napríklad modely OnePlus, kde aj model strednej triedy (Nord 2) ponúka 67 W nabíjanie. To stačí na plné nabitie za pol hodinu. V prípade Xiaomi 11T Pro čas nabíjania klesol až na 17 minút.

Potom je tu opäť Samsung, ktorého vlajkové modely podporujú len 25 W nabíjanie (pokiaľ sa nebavíme o S22 Ultra, ten podporuje až 45 W). Aj to si adaptér musíte zohnať sami.

Náš tip
Google vydal nečakane uprostred mesiaca aktualizáciu pre Pixel 6 a 6 Pro
19.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+