MojAndroid

Portál MôjAndroid.sk spustil už siedmy ročník ankety Smart Banka. Ide o jedinečnú anketu, v ktorej v spolupráci s čitateľmi hľadáme banky s najlepším mobilným bankovníctvom a smart funkcionalitami na Slovensku. Aktuálny ročník nesie oficiálny názov Smart Banka 2022, aby označenie korešpondovalo s kalendárnym rokom, v ktorom anketa prebieha.

Hlasovanie trvá od 27. 1. 2022 do 20. 3.2022. Na základe odovzdaných hlasov budú vyhodnotené najlepšie bankové aplikácie podľa ich funkcií a vlastností, ktoré svojim klientom ponúkajú jednotlivé banky.

V rámci ankety pripravujeme sériu článkov, ktoré majú priblížiť tie najdôležitejšie témy v oblasti inteligentného bankovníctva. V tomto článku sa venujeme online plateniu kartou. Je to bezpečné?

Nakupovanie na internete je veľmi populárne

Najmä prebiehajúca pandémia naučila Slovákov nakupovať online. Niektorí tak bežne robili predtým, no teraz sa k nim pridali aj tí, ktorí nad takouto možnosťou nerozmýšľali. Kuriérske spoločnosti a Slovenská pošta už dlhšie zažívajú obrovský záujem o ich služby, ktorý je spojený najmä s nakupovaním online.

Pri online nakupovaní na spotrebiteľa číhajú mnohé nástrahy. Útočníci využívajú stále nové a nové metódy, pomocou ktorých sa chcú dostať k vaším peniazom. Nakupovanie na internete je bezpečné, no je potrebné dodržať niekoľko hlavných zásad. Ak sa útočníkovi predsalen podarí peniaze ukradnúť, stane sa tak len v prípade asistencie obete.

Hlavné zásady bezpečného nakupovania na internete

  • Nakupujte len u dôveryhodných obchodníkov.
  • Upriamte svoju pozornosť na zabezpečenie stránky, na ktorej nakupujete. Ak je stránka bezpečná, je označená ikonou zámky alebo šifrou https://.
  • Ak u obchodníka nakupujete prvýkrát, sústreďte sa na transparentnosť údajov firmy, prípadne recenzie na internete.
  • Pozor na podozrivo nízke ceny, práve tie sú najčastejšie príkladom podvodného e-shopu.
  • Základné pravidlo – nepoužívajte ľahko uhádnuteľné heslá.
  • Do svojho internet bankingu sa nepripájajte prostredníctvom verejných Wi-Fi sietí, môže dôjsť k úniku citlivých údajov.
  • Odporúčame používanie antivírusového softvéru, ktorý je aktualizovaný na najnovšiu verziu.
  • Svoje zariadenia majte vždy aktualizované tiež – smartfón, počítač, tablet

Útočníci sú vynaliezaví a stále vymýšľajú nové a nové spôsoby, ako svoju obeť dostať do situácie, kedy môžu zasiahnuť a obrať ju o peniaze. Tejto téme sa pravidelne venujeme aj na našom webe a našich čitateľov o týchto praktikách informujeme. Útočníci zvyknú využívať aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, v poslednom období je veľmi obľúbená téma Covid-19.

Cieľom slovenských bánk je to, aby boli platby na internete čo najbezpečnejšie a zároveň pohodlné. Všetky ponúkajú protokol 3DSecure, platby si musia klienti overiť pomocou aplikácie. Slovenských bánk sme sa preto opýtali, ako sa starajú o bezpečnosť online platieb svojich klientov.

ČSOB

“Pre našich klientov sme priniesli riešenie v podobe tzv. ČSOB SmartTokenu, teda aplikácie určenej aj na bezpečnú platbu kartou na internete. Pri online nákupe u obchodníkov podporujúcich 3-D Secure zabezpečenie s označením VISA Secure alebo Mastercard ID Check si klient overí platbu pomocou biometrie alebo hesla zvoleného v tejto aplikácii namiesto SMS kódu. S odstupom času môžeme konštatovať, že klienti si na túto zmenu plynule zvykajú, nakoľko je jej používanie veľmi jednoduché a pohodlné, čo bolo pre nás popri maximálnej miere zabezpečenia prioritou pri jej vývoji.”

Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB

Fio banka

“Klienti vo svojom Smartbankingu môžu blokovať vybrané typy transakcií, napríklad tie s nevýhodným kurzom (DCC), výbery v bankomatoch s dodatočným poplatkom prevádzkovateľa alebo internetové transakcie bez dodatočného overenia 3D Secure. Okrem toho majú možnosť v nastavení platobnej karty zablokovať jednotlivé typy transakcií, ako sú výbery z bankomatu všeobecne, platby na termináloch, internetové transakcie, platby z konkrétnych štátov alebo u konkrétneho obchodníka. Klienti majú k dispozícií nastaviť si ľubovoľný počet obchodníkov, u ktorých chcú svoju kartu zablokovať. Názvy obchodníkov si klient zadáva sám, cez pridávanie kľúčových slov vo Fio Smartbankingu.

Platby kartou na internete sú chránené dvojfaktorovým overením, ktoré sa líši v závislosti od toho, či používate našu mobilnú aplikáciu Fio Smartbanking k overovaniu platieb alebo nie. Platby kartou na internete môžete jednoducho overovať v Smartbankingu pomocou push notifikácií alebo zadaním kombinácie SMS kódu a e-PINu.”

mBank

Za mBank odpovedá Michal Staněk, produktový manažér platobných kariet mBank.

Ako sú platby kartou online zabezpečené?

Cieľom mBank je, aby platby na internete boli čo najbezpečnejšie a zároveň pohodlné. Nedávno sme našim klientom napríklad predstavili možnosť zriadiť si eKartu – jedinečnú virtuálnu kartu na realizáciu platieb na internete. Stačí si na kartu previesť ľubovoľnú čiastku a tou následne v internetovom prostredí disponovať. Pred časom sme tiež spustili funkciu odkrytie údajov platobnej karty, ktorá klientom umožňuje zadať detaily karty do platobnej brány bez toho, aby kartu museli mať fyzicky pri sebe.

mBank zároveň v súlade s nariadením Európskej únie o nutnosti overovania transakcií na internete pomocou aspoň dvoch faktorov svojim klientom priniesla možnosť mobilnej autorizácie priamo v aplikácii mBank, do ktorej sa jednoducho prihlásia pomocou biometrie alebo PIN-kódu. mBank, samozrejme, podporuje 3DSecure protokol, ktorý zabezpečuje platby na internete, navyše realizuje vlastné analýzy, na základe ktorých preventívne blokuje podozrivé transakcie či nepoctivých predajcov.

Ponúkate možnosť vygenerovať si jednorazovú platobnú kartu?

Klienti mBank majú možnosť zriadiť si priamo v mobilnej aplikácii alebo internet bankingu eKartu – virtuálnu kartu určenú na platby na internete. Vďaka tejto novinke tak môžu platiť online bez starostí – stačí si kartu len dobiť, teda previesť na ňu ľubovoľnú čiastku a s tou následne v online prostredí disponovať. eKarta existuje len v mobilnej aplikácii alebo internet bankingu, klienti ju tak majú k dispozícii okamžite a nemusia čakať na doručenie plastovej karty. Jej zriadenie a používanie je zadarmo. Finančné prostriedky na eKarte sú oddelené od bežného účtu klienta a na karte nie je potrebné mať peniaze neustále. Ak klient kartu nepoužíva, môže ju vynulovať tak, že si z nej peniaze prevedie naspäť na svoj bežný účet.

Ponúkate aj ďalšie funkcionality, ktoré súvisia s bezpečnosťou online platieb?

Klienti mBank majú hneď niekoľko možností, ako sa môžu pred prípadným zneužitím financií chrániť a to len niekoľkými klikmi v mobilnej aplikácii či internet bankingu. Okrem možnosti blokácie magnetického prúžka na karte, dočasnej blokácie aktuálne nepoužívanej karty či nastavovania limitov platieb na internete, v obchodoch alebo pri výberoch z bankomatu, si môžu dočasne zablokovať a rovnako jednoducho odblokovať aj vybrané typy transakcií – napríklad bezkontaktné alebo zahraničné platby. Môžu tiež využiť možnosť blokácie výberov z bankomatu v zahraničí, ktoré si za transakciu účtujú dodatočný poplatok alebo službu DCC, ktorú v zahraničí ponúkajú prevádzkovatelia bankomatov a terminálov často s menej výhodným kurzom. Viac informácií a rád o tom, ako sa chrániť je možné nájsť na webe mBank v sekcii Bezpečnosť.

Tatra banka

“Na bezpečnosť platieb našich klientov kladieme veľký dôraz. Aj preto ponúkame viaceré funkcionality pre bezpečné online nákupy. Klienti si môžu prispôsobiť kartu svojim predstavám a každodenným požiadavkám cez mobilnú aplikáciu Tatra banka, Internet banking alebo Business banking.  Online manažment karty umožňuje úpravy maximálneho denného limitu karty, hotovostného limitu aj internetového limitu. Klientom odporúčame, aby si v prípade, keď nenakupujú na internete, znížili limit na 0 EUR, a pri nákupe si ho operatívne nastavili na požadovanú výšku platby. Po nákupe si ho opäť môžu upraviť na 0 EUR alebo na minimálnu výšku. V mobilnej aplikácii Tatra banka ponúkame klientom tiež možnosť vygenerovať si jednorazové údaje o karte, ktoré sú použiteľné iba na jeden nákup. Údaje nie je možné opakovane použiť, preto v prípade zneužitia karty sú peniaze na účte v bezpečí.”

Simona Miklošovičová, hovorkyňa Tatra banky

Vyhrajte smartfón v hodnote 1000 eur

Neváhajte a odovzdajte hlas svojej obľúbenej bankovej aplikácii. Do žrebovania o smartfón v hodnote 1000€ budú zaradení všetky hlasujúci v ankete Smart Banka 2022, ktorí úspešne odovzdajú platný hlas.

Neviete sa rozhodnúť? Porovnajte si banky

Na stránke SmartBanka.sk nájdete zoznam všetkých zapojených bankových aplikácií a po kliknutí na ktorúkoľvek z nich vidíte rozsiahly zoznam funkcií, ktoré klientom ponúka. Veľmi jednoducho si tak môžete porovnať funkcie aplikácií jednotlivých bánk a vybrať tak tú, ktorá je podľa používateľov najlepšia.

Pomôžeme tam, kde je to potrebné

Anketa Smart Banka 2022 tiež pomáha. V minulom roku zaznamenala 50-tisic hlasujúcich a všetky hlasy boli pretavené do finančnej podpory pre projekt IPčko. V tomto duchu sme sa rozhodli pokračovať aj tento rok. Vaše hlasy sa zmenia na pomoc tým, ktorí to v týchto zložitých časoch potrebujú najviac.

Rok 2021 bol náročný pre nás všetkých. Sme radi, že sme ho v zdraví prekonali. Nie všetci však mali rovnaké šťastie, a tak by sme chceli hneď od začiatku nového roka viac pomáhať. Preto sme sa rozhodli podporiť OZ IPčko sumou 2 centy za každého hlasujúceho v ankete.

Vybrali sme si túto internetovú linku dôvery pre mladých ľudí. Psychologickú pomoc poskytujú nonstop, bezplatne a anonymne prostredníctvom chatu a emailu. Aj vďaka vám budeme tak môcť pomôcť ľuďom, ktorí ju potrebujú.

Smart Banka INDEX

Neoddeliteľnou súčasťou Smart Banky je Smart Banka INDEX – systém hodnotenia mobilných bankových aplikácií na základe informácií získaných od ich reálnych používateľov v ankete Smart Banka. Ide o živý systém, v ktorom sú zohľadnené všetky pozitívne aj negatívne skúsenosti a názory používateľov na jednotlivé bankové aplikácie.

Smart Banka INDEX bude v najnovšej podobe zverejnený po skončení hlasovania Smart Banka 2022, aby reflekoval aktuálny stav jednotlivých bankových aplikácií. Aj Váš hlas môže rozhodnúť a zamiešať celkové poradia. Preto neváhajte a hlasujte!

18.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+