MojAndroid

Určite ste sa niekedy stretli so situáciou kedy ste na prihlásenie sa do služby potrebovali účet inej/súvisiacej služby. To by sa však malo stať minulosťou, pretože nová digitálna smernica EÚ, známa ako Digital Markets Act (DMA), prináša zmeny práve v tejto problematike. Informuje o tom portál theVerge.

Spoločnosť Meta oznámila, že používatelia z EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska budú mať možnosť odpojiť svoje účty na sociálnych sieťach Instagram alebo Facebook, od iných služieb danej spoločnosti. Tieto zmeny umožnia používanie mnohých Meta aplikácií bez zdieľania informácií medzi nimi. Konkrétne informácie o týchto zmenách by mali upresniť v nasledujúcich týždňoch.

Nové zmeny umožnia používateľom v rámci EÚ používať napríklad aplikáciu Messenger ako samostatnú službu bez nutnosti vlastniť účet na Facebooku. Okrem toho, ak ste si predtým spojili účty Facebook alebo Instagram, budete mať možnosť ich odpojiť. Prepojenie účtov bolo doteraz využívané na cielenie reklám, personalizáciu odporúčaného obsahu a zdieľanie príspevkov.

Meta aj Google reagujú na DMA

Tieto zmeny sa dotknú aj používateľov Facebook Marketplace a Facebook Gaming. Budú mať možnosť používania týchto služieb bez zdieľania informácií z ich hlavných Facebook účtov. Avšak v oboch prípadoch Meta uvádza, že to bude mať za následok obmedzenú funkčnosť. Napríklad, ak budete používať Marketplace bez vášho Facebook účtu, budete musieť komunikovať s kupujúcimi a predávajúcimi prostredníctvom e-mailu, namiesto Messengeru. Používatelia Gamingu nebudú mať prístup k obsahu určeného pre viacerých hráčov on-line.

Zoznam "Gatekeeperov"
Zoznam “Gatekeeperov” | Zdroj: ec.europa.eu

Meta nie je jedinou spoločnosťou, ktorá mení poskytované služby v súvislosti s DMA. Podobné zmeny oznámila aj spoločnosť Google. Umožní používateľom zastaviť zdieľanie údajov medzi službami, ako je Search, Youtube, Google Maps a Chrome. Obe zmeny sú výsledkom DMA, ktorá nadobudne platnosť 6. marca. Meta aj Alphabet (materská spoločnosti Google LLC), boli medzi šiestimi spoločnosťami, ktoré boli v septembri minulého roku označené ako “gatekeeperi” v rámci DMA.

Táto vyhláška by mala mať taktiež za následok postupné otváranie operačného systému iOS pre “sideloading” (prenášanie dát z jedného zariadenia na druhé bez oficiálneho programu). Tieto kroky majú za cieľ posilniť ochranu používateľských údajov a zvýšiť konkurenciu v digitálnej oblasti.

Náš tip
Nedarí sa vám vyčistiť displej vášho smartfónu? Môže za to oleofóbna vrstva. Vyskúšali sme azda jediné riešenie na trhu

23.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+