MojAndroid

Spoločnosť Meta, ktorá vlastí Facebook, sa musí v poslednej dobe obracať. Môžu za to najmä regulácie a smernice Európskej únie, ktorá sa pomocou nich snaží ochrániť spotrebiteľov. V prípade Facebooku to bude najmä v smere únikov a zberu dát tretími stranami. Teraz však prichádza novinka, ktorá aspoň podľa spoločnosti, je určená práve pre používateľov. Správu priniesol portál MalwareBytes.

Áno, spoločnosť síce tvrdí, že nová funkcia je hlavne pre používateľov, no nemusí tomu úplne byť tak. Na platformu prichádza možnosť pozrieť sa do histórie svojich kliknutí na externé odkazy. Ak ste za posledných 30 dní klikli na odkaz, ktorý vás presmeroval na externú stránku, práve ten teraz budete môcť jednoduchšie dohľadať.

Facebook nám ponúkne možnosť vyhľadať si tieto stránky, čo poslúži najmä v prípade, že ste stratili ich názov. Okrem toho, že nám to vie pomôcť, to však podľa odborníkov dokáže pomôcť aj samotnej sociálnej sieti. Tá teraz dostáva ďalšiu sekciu, kde ukladá údaje o používateľoch, ktoré potom môže využiť vo svoj prospech.

facebook
Takto to v praxi vyzerá | Zdroj: Malwarebytes

„Keď povolíte “históriu odkazov”, môžeme vaše informácie použiť na zlepšenie vašich reklám v technológiách Meta.“

vyjadrenie Facebooku

Tieto informácie, ktoré o vás začne spoločnosť zbierať môžu používať na presnejšie cielenie reklám. Vás to tak môže tlačiť k nákupu vecí, ktoré ste si pozerali, no nakoniec ste sa ich rozhodli nekúpiť. Dokonca aj výskum z roku 2022 ukázal, že prehliadače v aplikáciách vkladajú kód JavaScript na webové stránky tretích strán, čo spôsobuje potenciálne riziká pri bezpečnosti a ochrane súkromia.

Ako si môžete históriu odkazov zapnúť/vypnúť?

Ak máte funkciu zapnutú, vypnete si ju nasledovne:

  1. Otvoríte si aplikáciu Facebook na vašom zariadení
  2. Kliknete na Nastavenia
  3. Vyhľadáte si “História Odkazov”
  4. Vypnete si ju pomocou slidera

Spoločnosť sľubuje, že vymaže túto históriu odkazov, ktorú vytvoril priamo pre vás, do 90 dní.

Náš tip
Gmail dostáva funkciu, ktorá v aplikácií používateľom dlho chýbala

9.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+