MojAndroid

Každodenne sa stretávame na sociálnych sieťach s hejtom a výraznou negativitou. Zamysleli ste sa však nieekdy nad tým, ako veľmi to na vás vplýva, a tiež koľko negativity sa ukrýva v takej sekcii komentárov na Facebooku? Na tieto čísla sa pozrela iniciatíva #bezhejtu, no výsledné čísla nás vôbec nepotešia.

Počas obdobia troch mesiacov sa zamerali na komentáre na Facebookových stránkach, pričom počas tohto obdobia analyzovali až 7 miliónov komentárov. Využili na to 492 profilov, pomocou ktorých zistili naozaj zaujímavé čísla. Prišli napríklad na to, že najviac hejtu Slováci rozdávajú na profiloch politikov, ale aj pri médiách, ako napr. televízie.

Výsledok hovorí jasne. Tam, kde sa riešia témy, ktoré hýbu spoločnosťou, je hejtu veľa. Jedným z dôvodov je samotný veľký počet komentárov na takýchto stránkach. Druhým dôvodom je to, že hejt produkuje ďalší hejt. Preto ak nepríde k rýchlemu zásahu administrátorom profilu, je pravdepodobné, že špinavá diskusia sa bude len zhoršovať. To eliminuje priestor na slušnú a konštruktívnu debatu. A práve tá je nástrojom depolarizácie a zmieru, ktoré naša spoločnosť tak veľmi potrebuje.“

Dávid Benedig, šéf digitálneho tímu v komunikačnej agentúre Seesame

Štatistiky hovoria jasne

Podľa výsledkov výskumu sa počet nenávistných komentárov znižuje čím viac regulujete svoju stránku. Tu môže nastať problém pri veľkých médiách, ktoré majú denne stovky až tisíce komentujúcich. Viac ako 60 % zo siedmich miliónov skontrolovaných komentárov pochádza z profilov médií. Na jednu stranu im tieto komentáre generujú čísla a dosah príspevkov na Facebooku, na druhú stranu sa prílišná tolerancia nenávisti nemusí páčiť ich fanúšikom.

Hejt vieme potlačiť

Toto sú výsledky jednotlivých kategórií:

  • Podiel hejtu v komentároch – 12,9 % (15,47 % na jar 2023)
  • Podiel pri médiách – 13,1 % (členovia #bezhejtu 1,9 %)
  • Miera pri verejných inštitúciách – 9,6 % (členovia #bezhejtu 2,4 %)
  • Podiel pri dezinfo weboch – 22,5 % (34,2 % na jar 2023)

Pri dlhodobom sledovaní veľkej množiny dát sme zistili, že s rastúcim počtom komentárov sa nezvyšuje priamo úmerne aj počet nenávistných prejavov. Čo to znamená? Hejt má svoj limit a je to riešiteľný problém, pretože tí, čo vytvárajú nenávistný obsah, sú hlučná menšina. Z diskusií sa dá takmer úplne odstrániť, ak sa organizácia rozhodne, že chce kultivovať svoju online debatu,“

Tomáš Halász, Trollwall

Náš tip
Huawei MatePad Pro 13.2: Zaujímavý tablet s jednou chybou
13.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+