MojAndroid

Oleofóbna vrstva je povrchová úprava materiálu, ktorá je odolná voči olejom a mastným látkam. Pochádza zo slov oleo (olej) a phobia (strach, odpor). Oleofóbna vrstva sa často používa na rôznych povrchoch, aby chránila materiál pred mastnotou a inými nečistotami.

Vrstvy môžu byť nanášané na rôzne materiály, napríklad sklo, plast, kovy či dokonca textílie. Výnimkou nie sú ani smartfóny a ich displeje či fotoaparáty. Každý nový kúsok od výroby prichádza s displejom, ktorý je oleofóbne ošetrený, to znamená, že dokáže efektívne odpudzovať mastnotu a iné nečistoty.

Najlepším spôsobom, ako zistiť, či je oleofóbna vrstva na vašom smartfóne v poriadku, je test vodou. Stačí na displej trochu nakvapkať a zariadenie nahnúť, aby voda vytiekla. Ak sa bude po povrchu posúvať v tvare kvapky a po ceste nezanechávať žiadne zvyšky, oleofóbna vrstva je v poriadku. Pokiaľ to pekná kvapka nebude, je to problém.

Mohlo by vás zaujímať:

Oleofóbna vrstva sama o sebe dokáže vydržať za displeji dosť dlho, ale len v prípade, ak ho správne čistíte. Ak ste doteraz displej či fotoaparát čistili prípravkom, ktorý obsahuje alkohol, už by ste tak robiť nemali. Vaša oleofóbna vrstva je pravdepodobne “nenávratne” preč. Teraz si možno poviete, že ju vlastne ani nepotrebujete a na čo je vlastne dobrá.

Stalo sa vám niekedy, že ste chceli jednoducho handričkou alebo kúskom odevu vyčistiť displej, no stále na ňom zostali šmuhy? Pomohlo jedine vyčistenie tekutinou? A čo fotografovanie v noci? Ak sú vaše fotografie plné odleskov zo svetelných zdrojov, prípadne rôznych tieňov, ktoré by na nich nemali byť, pravdepodobne máte zle vyčistené objektívy. Ak je oleofóbna vrstva v dobrej kondícii, stačí len jemne pretrieť a už fotíte ako profesionál. Ak nie je, šmuhy a nedokonalosti budú ešte horšie.

Na čo slúži oleofóbna vrstva na displeji

  • Ochrana pred odtlačkami prstov: Oleofóbna vrstva zabraňuje hromadeniu odtlačkov prstov na displeji, mastné látky z kože by bez nej mohli ľahko preniknúť k povrchu displeja, čo môže znížiť jeho čitateľnosť a vizuálny komfort.
  • Ľahšie čistenie: S oleofóbnym povrchom je ľahšie čistiť displej telefónu. Mastnoty a oleje nedržia tak pevne, čo umožňuje ich jednoduchšie odstránenie.
  • Odolnosť voči mastným látkami: najmä voči mastnote na prste, ktorým samotný smartfón ovládame.
  • Dlhšia životnosť displeja: Oleofóbna vrstva prispieva k dlhšej životnosti displeja tým, že znižuje riziko poškriabania alebo iných foriem opotrebenia spojených s čistením a dotykom.

Oleofóbna vrstva na fotoaparáte smartfónu

V zásade platí presne to, čo s displejom. Oleofóbna vrstva ochráni pred mastnotou a nečistotami, ktoré by v tomto prípade mohli viesť k zníženej kvalite fotografií. A to rozhodne nechceme. Nečistoty spôsobia to, že fotografie budú vyblednuté, nebudú mať ten správny kontrast a špinavý objektív bez oleofóbnej vrstvy si tiež neviem dať rady so svetelnými zdrojmi, takže najmä nočné fotografie nevyzerajú vôbec vábne. Je úplne logické, že fotoaparát stále čistý nemôžete mať, no vďaka oleofóbnej vrstve stačí len jemne pretrieť a môžete fotiť v TOP kvalite.

Ako čistiť displej, aby ste nepoškodili oleofóbnu vrstvu?

Práve nesprávne čistenie a nesprávna starostlivosť o displej či fotoaparát vedie k tomu, že oleofóbna vrstva zmizne. Absolútne základným predpokladom pre to, aby sa displeju nič nestalo, je nepoužívať na čistenie prostriedky s obsahom alkoholu. Ten dokáže už za pár dní nenávratne oleofóbnu vrstvu zničiť. Dôležité je ale dbať aj na ďalšie zásady, ako napríklad:

  • Na čistenie používajte mäkký materiál, ideálne handričku z mikrovlákna. Vyhnite sa drsným materiálom, ktoré by mohli poškodiť nielen oleofóbnu vrstvu, ale aj displej samotný.
  • Používajte čistiace prostriedky určené na displeje (bez obsahu alkoholu), prípadne len čistú vodu.
  • Na displej príliš netlačte. Ak mastnota nejde dole, oleofóbna vrstva je pravdepodobne preč a vyšší tlak nepomôže.
  • Na čistenie určite nepoužívajte papier, ktorý je voči displeju príliš agresívny.
whoosh
Na čistenie displeja odporúčame napríklad toto | Zdroj: WHOOSH

Je možné oleofóbnu vrstvu vrátiť späť?

Najlepším riešením, ak váš displej už oleofóbnu vrstvu nemá v dobrom stave, je použitie kvalitného ochranného skla. Tie totiž vrstvu ponúkajú a problém je vyriešený raz-dva. Je to pomerne lacné a efektívne. To isté platí aj pre fotoaparát, avšak tu by ste si mali naozaj dať pozor na kvalitu skla, pretože nekvalitnou ochranou môže opäť utrpieť jedine kvalita fotografií.

Fusso oleofobna vrstva
Fusso oleofobna vrstva

Druhým spôsobom je oleofóbnu vrstvu na zariadenie naniesť. Proces je pomerne jednoduchý, no horšie je takýto prípravok nájsť. Nám sa podarilo objednať si oleofóbnu vrstvu Fusso, ktorá pochádza od japonského výrobcu a k dispozícii je na Amazone. Stojí približne 15 eur, ďalších 10 eur sme dali za poštovné. Dorazí k vám fľaštička s objemom len 3 mililitre.

Vyskúšali sme spätne aplikovať oleofóbnu vrstvu. Ako to dopadlo?

My sme to vyskúšali so smartfónom Xiaomi 13 Ulltra a jeho fotoaparátom. Zariadenie bolo kúpené z druhej ruky a predchádzajúci majiteľ pravdepodobne o zásadách napísaných vyššie v tomto článku nevedel, takže oleofóbna vrstva na tom bola veľmi biedne. Fotoaparát sa nám nedarilo vyčistiť, vždy pomohol len prípravok na čistenie, bežná handrička či kus oblečenia nestačili.

Oleofóbna vrstva Fusso
Oleofóbna vrstva Fusso

Problém bol najviac viditeľný pri nočnom fotení, kedy smartfón absolútne nezvládal svetelné zdroje a ich lúče boli všelijako natiahnuté po celej fotografii. Po jemnom prečistení fotoaparátu to bolo ešte horšie.

Postup

Oleofóbna vrstva k nám dorazila v maličkej krabičke, k dispozícii nebol žiadny návod. Balenie obsahovalo len malú fľaštičku, nálepku a handričku s logom Crystal Armor. A tak sme prechádzali rôzne komentáre a zisťovali, aký je najlepší spôsob aplikácie. Nakoniec sme to urobili po svojom.

Postup je pomerne jednoduchý. Na displej alebo fotoaparát stačí nakvapkať pár kvapiek a rýchlo ich rozotrieť po povrchu. Na povrch samozrejme netlačiť, tekutina schne mimoriadne rýchlo. Určite ju nerozotierajte žiadnou handričkou ani ničím podobným, čo by ju mohlo vpiť. My sme najskôr vyskúšali klasický mikroténový sáčok, ktorý fungoval veľmi dobre.

Nanášali sme niekoľko vrstiev, po každej vrstve sme počkali aspoň 8 hodín na jej poriadne zaschnutie. Telefón sme počas toho vôbec nepoužívali, aby sme vrstvu nijako nenamáhali a nepoškodili ju. Nanášanie sáčkom sme kombinovali s nanášaním priloženou handričkou, celkovo sme naniesli 4 vrstvy. A výsledok?

Fusso
Snáď to vydrží čo najdlhšie :)

Oleofóbna vrstva je naozaj späť. Fotoaparát je možné normálne jednoducho vyčistiť hocijakou handričkou a naozaj to funguje. Pravdepodobne to nikdy nebude také dobré ako originálne riešenie, no Fusso oleofóbna vrstva funguje, to je fakt. Otázkou zostáva, ako dlho na zariadení vydrží. Z objemu 3 ml sme na fotoaparát minuli zatiaľ tak 10 percent, takže keď bude potrebné, nebude problém naniesť ďalšiu novú vrstvu. Fotoaparát fotí normálne, žiadne šmuhy ani nežiadúce vplyvy pri nočnom fotení zatiaľ neevidujeme.

Náš tip
Samsung Galaxy S24 Ultra: titánové telo, lepší fotoaparát a umelá inteligencia vo vrecku
19.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+