MojAndroid

Ak si tento rok budete kupovať nový smartfón, je veľmi pravdepodobné, že v displeji nájdete dieru. Nemusíte sa ničoho obávať, ide o riešenie, ktorým chcú výrobcovia obmedziť doposiaľ používané výrezy. Je toto riešenie ale skutočne lepšie?

Prví priekopníci sú na svete

Hoci ešte neuplynul ani prvý mesiac tohto roku, trend s dierami v displeji je nepopierateľný. Nielenže sa špekuluje, že dieru v displeji budú mať tento rok už aj vlajkové lode spoločnosti Samsung, ale dokonca sme sa dočkali aj prvých zariadení s týmto dizajnom.

Jedným z prvých u nás dostupných smartfónov s takýmto riešením je Honor View20. Ten ponúka “priestrel” v ľavom hornom rohu a ukrýva v ňom selfie fotoaparát. Väčšina notifikačnej lišty je tak stále k dispozícii a telefón indikuje oveľa intenzívnejší pocit “bezrámčekovosti”, ako riešenia s výrezom.

Svoj prvý smartfón s dierou predstavila aj spoločnosť Samsung. Toto riešenie implementoval aj ázijský výrobca HiSense a čoskoro by mal pribudnúť model s dierou v displeji aj so značkou Nokia. Je preto veľmi pravdepodobné, že týmto smerom sa vydá väčšina výrobcov v tomto roku a na dieru si budeme musieť zvyknúť tak, ako sme si zvykali na výrez.

Z blata do kaluže?

Idea za dierou v displeji je pritom rovnaká ako v prípade výrezu – dosiahnuť čo najtenší rámik okolo displeja. Bezrámikové telefóny sú skutočne atraktívne a niet pochýb o tom, že je to budúcnosť smartfónov. Nemôžeme sa ale ubrániť pocitu, že diera v displeji nemá až tak ďaleko od výrezu.

V oboch prípadoch ide o miesto na displeji, ktoré nevyužijete pre zobrazenie obsahu. Rovnako tak toto čierne miesto na displeji vyzerá často neesteticky a pri práci s telefónom môže pôsobiť rušivo. Napriek tomu výrobcovia označujú dieru v displeji ako evolúciu výrezu, ako niečo lepšie a pokrokovejšie.

Pozitívne ale je aspoň to, že diery v displejoch zrejme nie sú posledným vývojovým štádiom vzhľadu prednej strany smartfónov. Niektorí výrobcovia už teraz ponúkajú zariadenia s výsuvnou konštrukciou a selfie kameru ukrývajú niekde do tela telefónu, alebo ju neponúkajú vôbec.

Ktoré riešenie preferujete vy?

Nám, používateľom, zrejme nezostáva nič iné, iba akceptovať tieto zmeny a naučiť sa s nimi žiť. Zaujíma nás ale váš názor – aký typ displeja preferujete vy? Ten s výrezom, alebo dierou? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom a hlasujte v našej ankete. Zámerne vám dáme na výber iba tieto dve možnosti, pretože je veľmi pravdepodobné, že podobne sa budete musieť rozhodovať aj pri kúpe nového smartfónu.

Aké riešenie displeja sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
28.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+