MojAndroid

Do rúk sa nám dostal kúsok od pre nás menej známeho čínskeho výrobcu Vivo. Značka má vo svojom portfóliu veľmi zaujímavé zariadenia, ktoré dokážu zaujať. Jedným z nich je aj Vivo NEX S, ktorý ponúkne napríklad skener odtlačkov prstov zabudovaný priamo v displeji, bezrámikový dizajn či vysúvací predný fotoaparát. Tento smartfón však rozhodne nie je prvým so zabudovaným skenerom odtlačkov v displeji. Spoločnosť s touto technológiou už nejaké skúsenosti má, Vivo X21 bol prvým smartfónom, ktorému sa podarilo presunúť skener odtlačkov prstov do displeja.

Balenie: Štandard medzi smartfónmi

Smartfón k nám dorazil v čiernej krabici, po ktorej otvorení vidíme samotné zariadenie. V balení nechýba pekný obal. Ten je skonštruovaný tak, aby nezavadzal pri vysúvaní predného fotoaparátu a je veľmi príjemný na dotyk. Nechýba, samozrejme, USB kábel s USB-C konektorom a rýchlonabíjačka. Máme síce k dispozícii globálnu verziu zariadenia, no nabíjačka nie je európska. Je anglická. Stačí však dokúpiť adaptér a môžete ju, samozrejme, používať aj u nás. V balení sa nachádzajú aj slúchadlá, ktorých dizajn je naozaj veľmi pekný. Rovnako potešia aj kvalitou reprodukcie zvuku, ktorej nechýba ani basová zložka. Rozhodne patria medzi to lepšie, čo môžeme v baleniach telefónov nájsť. V balení sa ďalej nachádzajú potrebné dokumenty a nezabudlo sa ani na nástroj, ktorý slúži na vyberanie SIM karty. Na samotnom zariadení sa od výroby nachádza ochranná fólia na displeji a aj na zadnej časti. Tú zadnú sme ihneď dali preč, predná zostala. Vyzerá byť slušnej kvality, uvidíme, ako dlho vydrží.

Konštrukcia a dizajn: Toto sme tu ešte nemali

V prvom rade treba podotknúť, že toto zariadenie nepatrí do malých ženských rúk. Uhlopriečka displeja, ktorá je 6,59″ už dáva tušiť, že smartfón malý nebude. Ani napriek naozaj minimálnym rámikom. Jeho rozmery činia 162 x 77 x 8 mm a hmotnosť je úctyhodných 199 gramov. Je to jednoducho veľké a ťažké zariadenie. V ruke sa však drží prekvapivo celkom dobre. Hneď po prvom uchopení sme mali zo smartfónu veľmi dobrý pocit a za svoj dizajn a spracovanie sa rozhodne nemusí hanbiť. Naopak, dizajn je určite jeho devízou. Bočný rám je vyrobený z kovu, predná a zadná strana sú sklenené. O prémiovosti konštrukcie rozhodne niet pochýb. Všetko umocňuje zaujímavé riešenie zadnej strany, ktorá mení farby pod rôznymi uhlami pohľadu. Vyzerá to naozaj veľmi efektne a pridáva to na peknom dizajne zariadenia.

Prednej strane dominuje obrovský displej s uhlopriečkou 6,59″. Pod ním a hlavne nad ním už veľa miesta nezostalo. Nenájdeme tu okrem displeja nič. Žiadne senzory či skener odtlačkov prsta. Ani predný fotoaparát. Výrobca to vyriešil po svojom. Fotoaparát sa jednoducho vysúva z hornej strany zariadenia. Výrobca sľubuje výdrž až 50-tisíc vysunutí a zasunutí. Konštrukcia vysúvacieho mechanizmu pôsobí kvalitne a pevne. Navyše, v rôznych testoch bolo dokázané, že predný fotoaparát sa len tak nezlomí. Poďme ale späť na prednú stranu. Senzor priblíženia a senzor svetla sa tu, samozrejme, nachádzajú a to priamo pod displejom. Telefonovanie zase zabezpečí priamo displej, po ktorom sa šíria zvukové vlny podobne ako v smartfóne Xiaomi Mi Mix. To znamená, že reproduktor sa tu reálne nenachádza. Posledná a taktiež zaujímavá vec je, že skener odtlačkov prstov si našiel svoje miesto priamo v displeji. Jeho rýchlosť je priemerná, spoľahlivosť približne rovnaká ako pri štandardných riešeniach. Problémom môže byť to, že nie vždy na prvýkrát rozozná váš prst. Z 10 pokusov je približne 7 bezproblémových.

Horná strana okrem spomínaného fotoaparátu obsahuje ešte 3,5 mm jack konektor, za čo výrobcu rozhodne chválime. Nebudete tak mať problém s pripojením akýchkoľvek slúchadiel. Na spodnej strane sa trochu netradične nachádza slot na dve SIM karty, vedľa ktorého je USB-C konektor a mriežka reproduktora. Pravá strana obsahuje tlačidlo rozsvietenia a zhasnutia displeja a dvojpolohové tlačidlo regulujúce hlasitosť zvukov. Istota stláčania týchto tlačidiel však mohla byť lepšia, od vlajkovej lode sme čakali viac. Ľavá strana ukrýva ešte jedno špeciálne tlačidlo, po ktorého stlačení sa dostanete do funkcie Google Lens.

Zadná strana ukrýva dva objektívy hlavného fotoaparátu a prisvetľovací LED blesk. Samozrejme, nesmie chýbať ani veľký nápis NEX. Celkové pocity z konštrukčného spracovania a dizajnu sú teda veľmi pozitívne. Zariadenie zaujme na prvý pohľad, skener odtlačkov v displeji je veľmi efektný, rovnako ako vysúvací fotoaparát. Veľmi príjemný pocit zo zariadenia dotvárajú naozaj minimálne rámiky a efektné farebné podanie zadnej strany. Jediným nedostatkom konštrukcie je, že neobsahuje žiadnu zvýšenú odolnosť voči vode. To sa však vzhľadom k vysúvaciemu fotoaparátu dalo očakávať.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
7.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+