MojAndroid

Nie len aplikácie a operačný systém vášho smartfónu dostávajú pravidelné aktualizácie. Nové funkcie a vylepšenia dostávajú aj malvéry a vírusy, čo ich samozrejme robí nebezpečnejšími. Podľa portálu Phone Arena malvér známy pod názvom BRATA získal v najnovšej verzii niekoľko noviniek, vrátane schopnosti obnoviť napadnuté zariadenie do továrenských nastavení.

BRATA útočí na smartfóny po celom svete

Rôzne varianty malvéru kolujú po celom svete, pričom najnovšia verzia nedávno začala napadať používateľov bankových aplikácií vo Veľkej Británii, Poľsku, Taliansku, Španielsku, Číne a Južnej Amerike. Práve v tejto verzii bezpečnostní experti objavili jeho schopnosť vymazať všetky údaje zo zariadenia.

Ako zrýchliť Android smartfón factory reset
Obnovenie továrenských nastavení | Zdroj: Tomáš Kanálik

Týmto spôsobom útočníci dokážu jednoducho ochrániť svoju identitu. Keď je zariadenie obnovené do továrenských nastavení, vymažú sa z neho všetky údaje uložené vo vnútornom úložisko, vrátane fotiek, nainštalovaných aplikácií a aj malvéru a aplikácie, cez ktorú ste škodlivý softvér do zariadenia dostali. V prípade tohto variantu k obnoveniu továrenských nastavení nedôjde náhodne, ale po vykonaní určitých akcií, napríklad po dokončení podvodnej transakcie.

Ako sa chrániť

Veľké množstvo malvérov sa do Android smartfónov dostáva cez škodlivé aplikácie. Tie najčastejšie nájdeme mimo oficiálnych obchodov, no aj pri sťahovaní z oficiálnych zdrojov je potrebné byť opatrný. Ideálne je vyhýbať sa inštalácii APK súborov z náhodných stránok a v obchode Google Play pred stiahnutím skontrolovať hodnotenie a recenzie ostatných používateľov.

iSecurity povolenie obnoviť továrenské nastavenia
Povolenie obnoviť továrenské nastavenia | Zdroj: PhoneArena.com

Niektoré infikované aplikácie svoj skutočný zámer prezradia tým, že si od zariadenia pýtajú na prvý pohľad nezmyselné povolenia. V nižšie zobrazenom príklade môžeme vidieť, že aplikácia iSecurity od používatelia vyžaduje povolenie stať sa administrátorom, čím bez varovania dokáže vymazať všetky údaje uložené v zariadení.

Náš tip
Pozor na malvér, ktorý sa tvári ako Adobe Flash Player

26.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+