MojAndroid

Adobe Flash Player pre Android je už dlhšiu dobu minulosťou, ale napriek tomu existujú falošné aplikácie, ktoré sa za neho maskujú. Najnovší prípad, na ktorý upozornil portál PhoneArena,  obsahuje nebezpečný malvér. 

Ďalší prípad populárneho malvéru FlutBot

Vo svojej podstate ide o malvér typu „FluBot“. To znamená, že odkaz na jeho stiahnutie dostanete od niekoho, komu stopercentne dôverujete. Napríklad blízky priateľ, člen rodiny alebo niekto iný z vášho zoznamu kontaktov. Odkaz vedie na falošnú webovú stránku, ktorá sa tvári ako oficiálna stránka k falošnej aplikácie Adobe Flash Player.

Falošný Adobe Flash Player | Zdroj: PhoneArena.com

Po jej stiahnutí a nainštalovaní bude váš smartfón infikovaný malvérom. Jedným z príznakov uvedenej infekcie bude neoprávnený prístup k vašim kontaktom a taktiež možnosť odosielať textové správy bez povolenia používateľa. Hlavným cieľom je vždy ukradnúť vaše peniaze pomocou bankových poverení, ktoré sú uložené vo vašom smartfóne. Sekundárnym účelom býva ukradnutie vašich kontaktov a správ.

Odinštalovanie škodlivej aplikácie väčšinou nepomôže

V prípade malvéru typu FluBot je potom takmer nemožné vysledovať alebo odhadnúť počet (predovšetkým európskych) obetí. Identifikovanie a následnú nápravu musí preto urobiť používateľ sám. Jednoduché odinštalovanie aplikácie pritom väčšinou nepomôže, takže najlepším riešením je vykonať obnovenie továrenských nastavení a tým pádom vymazanie všetkých údajov.

Ako funguje malvér FlutBot | Zdroj: PhoneArena.com

Ako prevencia proti podobným prípadom sa odporúča dôkladne si preveriť aplikácie inštalované z iných zdrojov než obchod Google Play. Prípadne ich z neznámych zdrojov neinštalovať vôbec. V tomto konkrétnom prípade je však identifikácia potencionálnej hrozby jednoduchá. Ak má človek aspoň základný prehľad o mobilných technológiách, tak vie, že ukončovanie podpory pre Flash Player začalo v roku 2017 a dokonané bolo minulý rok.

Náš tip
Obchod s aplikáciami Samsung Tizen definitívne končí
10.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+