MojAndroid

Spoločnosť LG (konkrétne jej divízia LG Innotek) sa chystá na januárovom veľtrhu CES 2023 v Las Vegas predstaviť modul fotoaparátu s pohyblivým optickým zoomom. Možnosti fotoaparátov smartfónov sa vďaka tomu posunú na novú úroveň. Spoločnosť LG o tom informovala na svojich oficiálnych stránkach.

V čom sa líši modul LG od súčasných telefoto snímačov v smartfónoch?

Nový modul fotoaparátu spoločnosti LG, vyvinutý pre smartfóny, je mikrokomponent s pohyblivým optickým zoomom. Ten sa bežne používa len v kompaktných a profesionálnych fotoaparátoch. Umožní snímanie obrazu a videa bez zníženia kvality obrazu aj pri priamej zmene ohniskovej vzdialenosti objektívu.

Nový modul fotoaparátu spoločnosti LG s pohyblivým optickým zoomom | Zdroj: lginnotek.com

Súčasné fotoaparáty v smartfónoch totiž využívajú buď pevný optický alebo digitálny zoom. Pevný optický zoom v telefoto snímači má rovnako ako primárny snímač pevnú ohniskovú vzdialenosť. Pokiaľ chcete priblížiť snímaný objekt ešte viac, tak sa využije digitálny zoom, čo je v skutočnosti len jednoduché zväčšenie obrazu a nie skutočné priblíženie. Kvalita fotografie sa tak znižuje, a preto sa k tomu často využíva snímač s vysokým rozlíšením.

Nový modul spoločnosti LG však mení ohniskovú vzdialenosť z rozsahu 4 až 9-násobne oproti bežnej ohniskovej vzdialenosti primárneho snímača (cca 25 milimetrov). Akýkoľvek zoom v tomto rozsahu tak bude skutočný optický zoom bez straty obrazovej kvality. Pohyblivý člen zoomu tiež poskytne vysokú rýchlosť pohybu zoomu a odolnosť s menšou spotrebou batérie.

Modul má aj optickú stabilizáciu a je optimalizovaný pre čipset Snapdragon 8 Gen 2

LG Innotek pridal modulu aj technológiu ovládania pohybu objektívu presne v jednotkách mikrometrov (㎛, 1 m na 1 milión). Prítomná je aj optická stabilizácia obrazu, ktorá redukuje efekt rozmazania spôsobeného trasením. Okrem toho bola minimalizovaná hrúbka modulu vďaka novému dizajnu šošovky. V bežnom module optického zoomu je ohnisková vzdialenosť je pri väčšom zväčšení dlhšia, čo vedie k hrubšiemu modulu.

Pri vývoji nového modulu fotoaparátu spolupracovala spoločnosť LG s výrobcom čipov Qualcomm, takže je novinka optimalizovaná pre nový čipset Snapdragon 8 Gen 2.  Vďaka tomu sa dosiahne vyššia rýchlosť pri funkciách ako automatické ostrenie, automatická expozícia alebo automatické vyváženie bielej. Pretože LG vlastné smartfóny nevyrába, tak sa s novým modulom fotoaparátu stretneme v smartfónoch iných výrobcov.

Sony Xperia 1 IV
Sony Xperia 1 IV | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Podobné riešenie dnes používa výrobca Sony vo svojom modeli Xperia 1 IV. Jeho teleobjektív dokáže bezstratovo približovať v rozmedzí od 3,5x do 5,2x.

Náš tip
Samsung opäť aktualizoval. Tieto modely sa dočkali nového softvéru
30.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+