MojAndroid

Ďalšia vlajková loď od Sony so svojským dizajnom a vysokou cenou. Nový model prichádza s niekoľkými vylepšeniami. Zväčšila sa batéria, fotoaparát dostal zaujímavé novinky, a nechýba ani 3,5 mm audio jack či extra jemný 4K displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Dokáže obstáť v súboji s ťažkou konkurenciou? Na túto otázku odpovie táto recenzia smartfónu Sony Xperia 1 IV.

Recenzia Sony Xperia 1 IV je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Sony Xperia 1 IV: Cena a dostupnosť

Sony si, ako zvyčajne, nechá za svoju vlajkovú loď poriadne zaplatiť. Oficiálna cena je stanovená na 1399 eur, za variant s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom. Ide o jediný pamäťový variant, ktorý je u nás dostupný. Smartfón Sony Xperia 1 IV kúpiť už teraz vo väčšine slovenských e-shopov.

Recenzia Sony Xperia 1 IV: Tabuľka s parametrami

Rozmery 165.x 71 x 8,3 mm
Hmotnosť 185 gramov
Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
RAM 12 GB
Úložisko 256 GB + microSD
Fotoaparát
  • hlavný: 12 MP, 24 mm, f/1.7, 120 fps, OIS
  • ultraširokouhlý: 12 MP, 16 mm, f/2.2, 120 fps
  • 12 MP objektív s optickým teleobjektívom so zoomom 85-125 mm, f/2.3 – f/2.8, 120 fps
  • ToF
Selfie fotoaparát 12 MP, 1/2,9″
Audio stereo reproduktory, 3,5 mm jack
Batéria 5000 mAh, 30 W nabíjanie, bez nabíjačky a kábla v balení, bezdrôtové nabíjanie
Vodoodolnosť IP68
Cena 1 399 €

Balenie: Kde nič, tu nič, v krabici telefón

Sony zobralo aktuálny trend odstraňovania príslušenstva z predajného balenia doslova. Nielenže tu nenájdete nabíjačku, chýba dokonca aj kábel. V krabici sa tak nachádza len potrebná dokumentácia. To je všetko. Naozaj. Nie je tu ani nástroj na vyberanie SIM karty, keďže to je možné aj ručne.

Sony Xperia 1 IV balenie
V krabici nie je okrem telefónu nič | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Konštrukcia a dizajn: Stále má svoj štýl

Sony Xperia 1 IV dizajnom nadväzuje na predchodcov. Opäť tu máme dlhý a úzky kvádrik s poriadne natiahnutým displejom. Cením si to, že Sony ide svojou vlastnou cestou a Xperie sú od konkurencie veľmi ľahko rozpoznateľné. Osobne považujem tento dizajn za atraktívny.

V porovnaní s predchodcom tu máme kompletne hranatý rám, ktorý smartfónu dodáva istú dávku elegancie a určite pridáva na atraktivite. Aj napriek tomu, že sa vnútri nachádza veľký displej s uhlopriečkou 6,5″, smartfón je príjemne úzky. Avšak poriadne vysoký.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
Spodná strana | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tieto parametre sa v reálnom používaní prejavia tak, že Xperiu 1 IV dokážem pohodlne ovládať jednou rukou. Minimálne spodnú časť displeja. V porovnaní s takým Samsungom Galaxy S22 Ultra je to neporovnateľne pohodlnejšie.

Testoval som fialovú farebnú verziu, k dispozícii je aj biela a čierna. Všetky majú spoločnú jednu vec – matnú zadnú stranu. To znamená žiadne odtlačky prstov. Naozaj, nová Xperia im odoláva veľmi dobre.

Modul fotoaparátu vystupuje nad okolitý povrch, no nie až tak výrazne, ako by sa na prvý pohľad mohlo stať. S čistením prachu v jeho okolí som tiež nemal absolútne žiadny problém. hranaté boky pridávajú na istote úchopu a smartfón ako celok pôsobí hodnotne.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
Zadná strana | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka použitých materiálov, výrobca nenechal nič na náhodu. Zadná strana je sklenená (Gorilla Glass Vicsut), rovnako aj displej je chránený rovnakým krycím sklom. Hliníkový rám je našťastie tiež matný. Nechýba ani certifikácia vodoodolnosti IP68.

Na vrchnej strane sa nachádza 3,5 mm audio jack, ľavá strana je prázdna. Vďaka absencii tlačidiel a rovnému rámu smartfón dokáže stáť na boku. Párkrát som to využil ako staví pri fotení. Na pravej strane sa nachádzajú tlačidlá ovládania hlasitosti a zapínacie tlačido, v ktorom je snímač odtlačkov prstov. Na môj vkus je trochu nízko, ale dá sa na to zvyknúť.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
Hardvérové tlačidlá na pravej strane | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Spodná strana patrí USB-C konektoru a zásuvke na SIM kartu / pamäťovú kartu. Zásuvku je možné vybrať len s pomocou nechtu. To vidím ako výhodu, najmä v prípade, ak využívate slot na pamäťovú kartu. Jej časté vyberanie je tak pohodlnejšie. V minulosti mali Xperie problém s tým, že po vysunutí šuflíka sa automaticky reštartovali. Tu sa to nedeje.

Sony Xperia 1 IV
Sony Xperia 1 IV | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Predná strana patrí najmä displeju a hrubším rámikom nad ním a pod ním. Smartfóny Sony sú asi poslednými, ktoré stále neobsahujú žiadny výrez v displeji. Na prvý pohľad to síce nevyzerá veľmi moderne, no aspoň zážitok z displeja nič neruší. Výhodou tohto riešenia je, že sa na prednú stranu zmestili aj stereo reproduktory, čo je ich najideálnejšie umiestnenie.

Snímač odtlačkov prstov

Aj napriek tomu, že trend je stanovený jasne, Sony sa v tomto smere trochu vymyká. Snímač odtlačkov prstov v displeji neponúka ani najnovšia Xperia. Je to nedostatok? Pre niekoho áno, pre mňa rozhodne nie. Ja mám snímače odtlačkov na bokoch smartfónov rád.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
Snímač odtlačkov prstov v pravom boku smartfónu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Oproti snímačom v displeji (ak nepočítam vivo X80 Pro) sú ľahšie nájditeľné a väčšinou aj rýchlejšie. To isté platí aj v tomto prípade. Síce mi úplne nevyhovuje jeho umiestnenie, keďže je trochu nízkou, ale zvyknúť sa na to určite dá. Snímač je extrémne rýchly a maximálne presný.

Recenzia Sony Xperia 1 IV: Špičkový 4K displej

Poriadna vlajková loď musí mať poriadny displej. V prípade smartfónu Sony Xperia 1 IV to jednoznačne platí. Konkrétne ide o OLED panel s uhlopriečkou 6,5″ a vysokým 4K rozlíšením. Toto rozlíšenie nie je k dispozícii neustále, pri bežnej práci s telefónom si musíte vystačiť s FullHD+ (2560 x 1080 pixelov). 4K rozlíšenie sa zapne pri určitých činnostiach, ako napríklad prezeranie fotografií či sledovanie filmov. Toto riešenie je z pohľadu náročnosti na batériu ideálne.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
4K displej bez výrezu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Taktiež obnovovacia frekvencia 120 Hz je vo vlajkovej triede smartfónov štandardom. Len škoda, že Sony nesiahlo po LTPO paneli, ktorý vie dynamicky meniť obnovovaciu frekvenciu v závislosti od toho, čo s telefónom robíte. Xperia prepína len medzi 60 a 120 Hz. V nastaveniach je možné zvoliť aj 60 Hz frekvenciu, no kto by to robil?

Pomer strán 21:9 je stále na pomery smartfónu netradičný a niektoré aplikácie s ním musia bojovať. Napríklad pri prezeraní príbehov na Instagrame je vrchná a spodná časť obrazovky čierna. Obraz však deformovaný nie je, takže ide len o malú kozmetickú vadu. Čo sa týka samotnej kvality displeja, nemám výhrady. Farby sú výborne a na slnku som nemal absolútne žiadny problém s čitateľnosťou.

Automatické otáčanie obrazovky je na môj vkus až príliš citlivé a niekedy ma to poriadne vytáčalo. Čo poteší, je notifikačná LED dióda nad displejom.

Sony Xperia 1 IV displej
Displej Sony Xperia 1 IV | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Prítomný je aj Always On režim. Ten si môžem nechať aktivovaný neustále, v určitom čase alebo po ťuknutí na displej. Chválim veľmi slušný automatický jas, no mám jednu dôležitú výhradu. Keď mi niekto volal a telefón bol vo vrecku, po vytiahnutí som musel pár sekúnd počkať (kým sa automaticky jas zvýši), aby som naň videl a mohol hovor zdvihnúť. Takéto správanie som spozoroval napríklad v minuloročnom Samsungu Galaxy S21 Ultra.

Recenzia Sony Xperia 1 IV: Výkon a pamäť

Sony Xperia 1 IV v sebe ukrýva čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Ten sa neslávne preslávil nie najlepšie zvládnutým thermal managementom. A Xperia s ním doslova trpí. Z vlajkových lodí, ktoré som doteraz testoval, je na tom tento smartfón najhoršie. Výkonu je tu samozrejme dosť, na to sa rozhodne nemôžem sťažovať. Zahráte si aj najnáročnejšie hry, no po chvíli budete cítiť teplo.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
Sony Xperia 1 IV | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V prípade hrania to nie je ničím nezvyčajným. Lenže nová Xperia hreje aj pri bežných činnostiach. Stačí pár minút Facebooku či surfovania po webe a je cítiť teplo. V prípade fotografovania a natáčania videa ani nehovorím. Z dôvodu zahrievania smartfón často znižuje výkon procesora a obnovovaciu frekvenciu displeja, čo má za následok nekonzistentný výkon a zníženie používateľského pohodlia.

Ak je teplota smartfónu v poriadku, môžete sa tešiť na skvele odladený a rýchly systém, ktorý funguje výborne. Aplikácie sa otvárajú rýchlo, nič neseká a všetko funguje tak, ako by sa na drahý vlajkový smartfón patrilo. Rád by som povedal, že problémy s prehrievaním vyrieši nejaká aktualizácia, no Xperia 1 IV  je už na trhu niekoľko mesiacov a aktualizácií dostala viacero. Jednu dokonca aj počas toho, ako som ju testoval. A zmena k lepšiemu sa neudiala. Škoda.

V oblasti pamäte sa žiadne ústupky nerobili. Máme tu 12 GB RAM, čo je dobrá hodnota aj na vlajkovú loď. Nechýba rýchle úložisko s kapacitou 256 GB, ktoré je navyše rozšíriteľné microSD kartou. Ďalšou výhodou je to, že zásuvku na kartu (zdieľanú so SIM kartou) je možné otvoriť aj rukou bez špeciálneho nástroja. Výmena pamäťovej karty je tak otázka pár sekúnd a je ju možné vykonať kedykoľvek a kdekoľvek.

Systém, konektivita, zvuk

Operačným systémom je najnovší Android 12 s ľahkou nadstavbou od Sony. Nadstavba vlastne zahŕňa niekoľko aplikácií a nastavení. Toto riešenie oceňujem, rôznych nadstavieb máme na trhu veľa, trochu čistejší Android vždy vítam. Sony sľubuje dve veľké aktualizácie Androidu, bezpečnostné záplaty by mali chodiť ešte o rok dlhšie. V porovnaní so Samsungom a teraz už aj Xiaomi je to málo. Rovnako dlhú podporu má napríklad aj nový Asus ZenFone 9.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
Sony Xperia 1 IV | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Stále tu máme starý známy Bočný snímač, ktorý združuje niekoľko aplikácií, ku ktorým chcete mať rýchly prístup, spoločne s ďalšími užitočnými funkciami. Aktivuje sa dvojitým klepnutím na okraj displeja. Keďže tu máme Android 12, systémové farby sa automaticky prispôsobujú použitej tapete. Pixely, ale aj ostatné modely, dovoľujú farebnú schému doladiť ručne, tu som takúto funkciu nenašiel. Ak viete, kde sa nachádza, dajte vedieť :)

V rámci konektivity sa nerobili žiadne kompromisy. Chýba snáď len infračervený port, ktorého využitie je v dnešnej dobe absolútne minimálne až žiadne. 5G, GPS či Bluetooth počas testu fungovali na výbornú. Ide o Dual SIM smartfón, pričom slot na druhú SIM kartu je zdieľaný so slotom na pamäťovú kartu. Výhodou je, ako som už spomínal, že kartu vymeníte aj ručne.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
Slot na SIM kartu je možné vytiahnuť aj rukou | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V rámci zvuku sa môžete tešiť na 3,5 mm audio jack, ktorý je v kategórii vlajkových lodí skôr výnimkou. Stereo reproduktory sú v porovnaní s predchodcom zase o niečo lepšie. Najlepšie na nich je umiestnenie, keďže sa nachádzajú priamo na prednej strane nad a pod displejom. Hrajú dostatočne nahlas a kvalitne, patria medzi to najlepšie. K dispozícii je aj vibračná odozva, ktorá ešte umocní hudobný či filmový zážitok.

Recenzia Sony Xperia 1 IV: Fotoaparát a video

Fotoaparát novej Xperie 1 IV je jedným z najväčších lákadiel. Ponúka technológiu, akú nemá žiadna iná konkurencia na trhu. Všetky tri fotoaparáty vzadu dokážu napríklad natáčať video pri 120 snímkach za sekundu, no najväčšou novinkou je kontinuálny zoom v prípade teleobjektívu. Áno, objektív sa reálne hýbe, podobne, ako je to v prípade klasických fotoaparátov.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
Aplikácia fotoaparátu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Poďme ale pekne postupne. Smartfón sa na zadnej strane pýši logom Zeiss. Táto spoločnosť so Sony už nejakú dobu spolupracuje, pre novú Xperiu dodala napríklad špeciálne antireflexné krytie fotoaprátov. Rovnaké, aké používa napríklad vivo X80 Pro.

Aplikácia fotoaparátu je prepracovaná do najmenších detailov. Ak vlastníte fotoaparát od Sony, budete sa v nej cítiť ako doma. Ja som spočiatku chvíľu tápal a musel som sa učiť, kde sú aké funkcie schované. Ak vám ide o čo najlepší výsledok štýlom otvorím foťák a cvaknem, Xperia 1 IV nie je zariadenie pre vás.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
Fotoaplikácia Sony Xperia 1 IV | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Áno, aj takéto fotografie je samozrejme možné vytvárať, no potom sa stráca potenciál tohto fotoaparátu. Aplikácia ponúka rôzne režimy a pokročilé nastavenia, s ktorými ak sa pohráte, výsledok môže stáť naozaj za to.

Cez deň pri bežnom fotení ponúka veľmi slušné zábery, nie však dokonalé. Je tu vidieť, že post-processing si veľmi ťažkú hlavu nerobí a do výsledného záberu nezasahuje až tak agresívne, ako som zvyknutý. To má za následok jednoznačne najslabší dynamický rozsah spomedzi všetkých aktuálnych vlajkových lodí. Ale ako som už spomínal vyššie, toto nie je smartfón na takéto fotenie. Stačí fotografie hodiť napríklad do Lightroomu, trochu sa s nimi pohrať a výsledok môže stáť za to.

Fotografie ponúkajú skvelé farby, ktoré sú maximálne reálne. Sú prakticky bez šumu a vyznačujú sa špičkovou kvalitou. V noci sa tiež môžete spoľahnúť na minimálny šum a presné farebné podanie, no za konkurenciou zábery už zaostávajú a často nepomôže ani spomínaný Lightroom. Práve tu by sa hodil pokročilý nočný režim, ktorý spája viacero fotografií v spolupráci s prepracovaným post-processingom.

Nočné fotenie je tak skôr pre náročnejších používateľov, ktorí si sami nastavia ISO, uzávierku a ostatné parametre. Takto je možné získať veľmi slušné zábery. Jednoducho povedané, toto nie je fotoaparát a celkovo ani smartfón pre masy, ale len pre určitú skupinu používateľov, ktorá dokáže oceniť jeho kvality.

Po priblížení k objektu sa fotoaparát automaticky prepne do makro režimu. V porovnaní s konkurenciou sa nedokáže zaostriť na tak malú vzdialenosť, no výsledné zábery nevyzerajú vôbec zle. Veľkým lákadlom je však teleobjektív.

Pamätáte si ešte na časy Symbianu? Napríklad taká Nokia N93 ponúkala veľmi zaujímavý fotoaparát s možnosťou kontinuálneho priblíženia. Samozrejme optického, nie digitálneho. Nová Xperia 1 IV ponúka toto isté, len v oveľa kompaktnejšom tele. Na trhu nie je žiadny iný smartfón, ktorý by toto dokázal.

Teleobjektív vie plynule prechádzať medzi ohniskovou vzdialenosťou 85 – 125 mm. To znamená, že ide o 3,5x – 5,2x optický zoom. Akékoľvek priblíženie medzi týmito číslami bude bezstratové a v plnej kvalite. Konkurencia musí medzi jednotlivými snímačmi približovať digitálne.

Ide o veľkú technologickú novinku a som zvedavý na to, ako sa to vyvinie do budúcna. Pravdou je, že rozdiel medzi 3,5 a 5,2x priblížením až taký markantný nie je, je skôr zanedbateľný. S teleobjektívom sa môžete pekne vyhrať najmä cez deň, kedy sa jeho kvality prejavia najviac. Fotenie vzdialenejších objektov s rozmazaním nejakého blízkeho naozaj stojí za to. A tým, že mám k dispozícii variabilitu v plnej kvalite, je to ešte lepšie.

Okrem toho musím pochváliť extrémne rýchle ostrenie všetkých troch fotoaparátov a zabudnúť nesmiem ani na skvelé ostrenie na oko, takzvaný Eye tracking. Ten je skvelo využiteľný pri natáčaní videa.

Z videa mám celkovo zmiešané pocity. Presné a rýchle ostrenie na oko je naozaj skvelé a nikdy sa mi nestalo, že by bola osoba na videu nezaostrená. Pre mňa najväčším problémom sú až 3 video aplikácie. Základné video je možné natočiť vo fotoaplikácii, čo som používal najčastejšie. Stačí len vojsť a začať nahrávať. Avšak chýbajú tu viaceré nastavenia. Nechápem, prečo nemôžem v tejto aplikácii natáčať v pomere strán displeja – 21:9. 4K video tu môžem natáčať len pri 30 fps a najmä tu chýba najväčšie lákadlo – natáčanie 120 fps videa.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
Aplikácia Cinema Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na to, aby som tieto funkcie mohol využívať, musím vojsť buď do aplikácie Video Pro alebo Cinema Pro. Pre bežného používateľa sú extrémne neprehľadné a aj ja som mal čo robiť, aby som našiel tie nastavenia, ktoré potrebujem. Opäť tu platí, že toto nie je smartfóny pre masy. Funkcií je tu naozaj extrémne veľa, manuálne si tu viem nastaviť úplne všetko. Je to skvelé na vytváranie profesionálnejších videí, nie na momentky.

Problémom pri fotení a natáčaní je rýchle zohrievanie smartfónu. 4K video mi z dôvodu prehriatia prestal natáčať najskôr po 6 minútach, druhýkrát vydržal 11 minút. Stačí telefón vytiahnuť, urobiť 2-3 fotky a je cítiť, že hreje. Ak chcem následne vytvoriť nejaké video, musím sa pripraviť na extrémne zníženú kvalitu obrazu v hľadáčiku. Nielen rozlíšenie, ale aj snímkovacia frekvencia ide poriadne dole, obraz ani zďaleka nevyzerá tak, ako ho zachytáva fotoaparát. Našťastie, po vytvorení videa je všetko v poriadku a video neseká.

Samotná kvalita videa je slušná. Opäť chválim minimum šumu, no stabilizácia obrazu trochu zaostáva. Počas chôdze obraz trhá viac, ako som zvyknutý. Vlajkové lode konkurencie sú v tomto smere predsalen ďalej.

Väčšia batéria, bez kábla v balení

Aj tu sa posunuli veci k lepšiemu. 4500 mAh akumulátor v predchodcovi bol nahradený väčším s kapacitou 5000 mAh. Výdrž batérie by som ohodnotil ako nadštandardnú. Nie je to žiadny rekordér, ale bez problémov som sa mohol spoľahnúť na deň bez nabíjačky. Najväčším žrútom energie je fotoaparát a teplo celkovo, takže na to pozor. Ak veľa fotíte, môže sa stať, že do večera nevydrží.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
Sony Xperia 1 IV | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Odhliadnuc od toho je výdrž naozaj veľmi dobrá. Bežne som sa dostával na 5 hodín SOT, niekedy aj viac. Všetko samozrejme pri použití bielej témy a bez šetriacich režimov. Chválim spotrebu batérie, keď s telefónom nič nerobím. Počas 7 hodín v noci klesla úroveň nabitia len o 3 percentá, čo je absolútne skvelé. Ak nepatríte medzi používateľov, ktorí majú svoj telefón nonstop v ruke, výdrž môže prekvapiť ešte príjemnejšie.

K dispozícii je šetriaci režim s názvom STAMINA a nechýbajú ani rôzne nastavenia zlepšujúce celkovú životnosť batérie. Môžem si napríklad nastaviť maximálnu úroveň nabitia, a to na 80 alebo 90 percent. Viac sa jednoducho nenabije. Prípadne môžem nechať všetko na automatiku, vtedy sa v noci nabije len do 80 % a pred vstávaním sa dobije doplna. Toto funguje na základe rutiny, bežného času vstávania, ktorý sa smartfón po čase používania naučí.

Keď už som pri nabíjaní, ako problém vidím absenciu akéhokoľvek príslušenstva v balení. V čase USB-C konektorov to až také zlé nebude, ale aj tak. Sony vám totiž nielenže nedá nabíjačku, nedostanete ani kábel. Pokiaľ chcete nabíjať rýchlo, budete si musieť kompatibilné príslušenstvo zakúpiť. Čas nabíjania som nemal možnosť otestovať, pretože originálne príslušenstvo som k dispozícii nemal. Výrobca uvádza, že za 30 minút sa dokáže nabiť na 50 percent. Maximálny nabíjací výkon na úrovni 30 W nijako neohúri, poteší aspoň bezdrôtové nabíjanie či reverzné bezdrôtové nabíjanie.

Recenzia Sony Xperia 1 IV: Záverečné hodnotenie

Sony Xperia 1 IV je rozporuplná vlajková loď. V prvom rade je jasné, že nie je určená pre masy. Ocenia ju používatelia, ktorí presne vedia, čo chcú. Najmä kvalitné fotoaparáty, množstvo manuálnych režimov a nastavení, 3,5 mm jack či neokukaný dizajn. To všetko ale za extrémne vysokú cenu.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
Sony Xperia 1 IV | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Medzi plusy tohto smartfónu jednoznačne patrí displej. Je krásny, kvalitný, ostrý. Len škoda, že nedisponuje LTPO technológiou. Poteší aj maličkosť ako notifikačná LED dióda. V ruke sa drží výborne a kvalitné stereo reproduktory sa nachádzajú na ideálnom mieste – vpredu.

Počas testovania som narazil na viacero nedostatkov. Za najväčší považujem neustále prehrievanie, s čím sú spojené aj ďalšie problémy, napríklad spomalený systém či stopnutie pri natáčaní videa z dôvodu vysokej teploty. Chudobné balenie situáciu určite nezlepšuje a stále nechápem, prečo sú tu na fotoaparát a video 3 zbytočné aplikácie.

Konkurencia

Smartfón tohto typu na trhu nie je. Za najväčších konkurentov môžeme samozrejme považovať TOP vlajkové lode ostatných výrobcov, no Xperiu 1 IV by som pokojne zaradil do akejsi samostatnej kategórie, ktorá je určená pre používateľov, ktorí presne vedia, čo chcú.

Recenzia OPPO Find X5 Pro displej
OPPO Find X5 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V každom prípade, silným konkurentom je Samsung Galaxy S22 Ultra s dotykovým perom S Pen, LTPO displejom, špičkovými fotoaparátmi a veľmi dobrou výdržou. Spomenúť musím skvelý OPPO Find X5 Pro s keramickou zadnou stranou či vivo X80 Pro s pokrokovým fotoaparátom a najlepším snímačom odtlačkov prsto v displeji na trhu.

vivo X80 Pro zadna strana
vivo X80 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Z opačnej strany sa valí Apple iPhone 13 Pro Max, ktorý ocenia najmä fanúšikovia operačného systému iOS či spoločnosti Apple. Xperia 1 IV je z týchto všetkých smartfónov najdrahšia.

8

Sony Xperia 1 IV

Sony Xperia 1 IV je vlajková loď so všetkými parametrami, ktoré k tomu patria. Na čele s vysokou cenou, kvôli ktorej si ju nekúpi každý. Celkovo ide o smartfón, o ktorý bude mať záujem len úzka skupina náročných používateľov, ktorí presne vedia, čo potrebujú.

Smartfón sa môže pochváliť veľmi kvalitným fotoaparátom, najmä inovatívnym teleobjektívom, ktorý dokáže plynule a bezstratovo približovať medzi 3,5x - 5,2x. Všetky tri snímače sú dokonca schopné natáčať video so 120 snímkami za sekundu.

Tieto výhody sú bohužiaľ roztrúsené až to troch foto-video aplikácií, pričom každá slúži na niečo iné. Je ich proste veľa a malo by to byť všetko pekne pokope. Poteší 3,5 mm audio jack a atraktívny dizajn. Nechýbajú kvalitné stereo reproduktory na prednej strane či notifikačná LED dióda.

Okrem ceny je najväčším problémom časté zahrievanie telefónu. Stačí pár minút fotografovania a Xperia je teplá. Na to, aby sa zahriala, nie je potrebná žiadna náročná činnosť. Stačí chvíľu prehliadania internetu či sociálnych sietí a teplo je cítiť. Nepoteší ani obsah balenia, v ktorom sa okrem telefónu nenachádza nič. Ani kábel.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
90 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
50 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • 3,5 mm jack
  • Pokrokový teleobjektív
  • Kvalitný 4K displej
  • Špičková konštrukcia
  • Ľahká nadstavba, takmer čistý Android
  • LED dióda
  • SIM kartu je možné vybrať aj rukou

  • Cena
  • Prehrievanie
  • Zbytočné video aplikácie
  • Chudobné balenie
15.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+