MojAndroid

Už novembri nás čaká predstavenie nového vlajkového čipsetu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Podľa portálu PhoneArena by sa mal zamerať na efektívnejšie šetrenie spotreby batérie, čím by sa mohla predlžiť výdrž smartfónov.

O vývoj Snapdragonu 8 Gen 2 sa stará tím, ktorý vyvíjal Snapdragon 835

V polovici novembra by mal americký výrobca čipov Qualcomm organizovať na Havaji svoj tradičný technologický summit. Práve tam bude predstavený nový vlajkový čipset, ktorý v prvej polovici budúceho roka uvidíme vo väčšine vlajkových Android smartfónoch. Ale ešte pred predstavením sa objavujú prvé úniky informácií, ktoré naznačujú, na aké vlastnosti sa zameria.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Pozvánka na novembrové predstavenie | Zdroj: Xiaomiui

Od nástupcu Snapdragonu 8 Gen 1 máme podľa týchto zdrojov očakávať výrazne lepšiu efektivitu a zníženie spotreby energie pri udržateľnom výkone. Za čipsetom údajne stojí rovnaký tím, aký stál za Snapdragonom 835. Ten bol v roku 2017 chválený práve za efektivitu, pretože bol vyrobený na tú dobu pokrokovým 10nm výrobným procesom a ponúkol maximálny takt 2,4 GHz.

Čím chce Snapdragon 8 Gen 2 dosiahnuť nižšiu spotrebu?

Aj Snapdragon 8 Gen 2 sa bude opierať o niekoľko medzigeneračných vylepšení. Tým prvým bude prechod na modernejší 4 nm výrobný proces 2.generácie od tchajwanského výrobcu TSMC. Minuloročný Snapdragon 8 Gen 1 pritom vyrábal juhokórejský výrobca Samsung vlastným 4 nm procesom. Často bol však kritizovaný za vysokú spotrebu a prehrievanie.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 | Zdroj: TechAdvisor.com

Medzigeneračný Snapdragon 8+ Gen 1, o ktorého výrobu sa stará práve TSMC, je na tom z pohľadu spotreby a prehrievania oveľa lepšie. Druhým vylepšením bude netradičné usporiadanie procesorovej jednotky. Údajne Qualcomm použije rozloženie klastrov  1+2+2+3, pričom hlavným jadrom bude novinka Cortex-X3. Tá má priniesť o 25 % vyšší výkon ako Cortex-X1 v Snapdragone 8 Gen 1.

Zvyšok procesorovej jednotky majú tvoriť jadrá Cortex-A715, A-710 a A-510. Práve netradičné usporiadanie procesorovej jednotky sa ma prejaviť v lepšej efektivite, pretože čipset by mal dostať väčšiu slobodu vo vypínaní jednotlivých klastrov. Údajne už podľa májových testov sa Snapdragon 8 Gen 2 javí výrazne efektívnejší ako jeho predchodcovia.

Náš tip
Kedy bude uvoľnená stabilná verzia nadstavby One Ui 5.0?
28.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+